Dlaczego styczeń to najlepszy czas na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy?

Dlaczego styczeń to najlepszy czas na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy?

Styczeń to miesiąc perfekcyjny dla tych, którzy uwielbiają tworzyć listy noworocznych postanowień i planów do zrealizowania. Oprócz tych, dotyczących zapisania się na siłownię i zgubienia zbędnych, poświątecznych kilogramów, warto na celownik wziąć też bardziej poważne kwestie, związane na przykład z rozwojem własnej kariery. Pierwszy miesiąc roku to doskonały moment na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy. To właśnie wtedy mnóstwo osób ma w sobie ogromny zapał do zmian i masę pozytywnej energii. Wiele dobrego dzieje się również na rynku pracy. Warto to wykorzystać - to perfekcyjny wręcz układ czynników osobistych oraz tych zewnętrznych, które kształtują sporo świetnych okazji do zmiany pracy.

Perfekcyjny moment na zmianę pracy

Wykorzystując popularne i odrobinę humorystyczne powiedzenie, z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że sporo osób do poszukiwania nowej pracy zabiera się jak "pies do jeża". Chociaż bez trudności potrafią wymienić co najmniej kilka wad swojej obecnej sytuacji zawodowej, trudno jest im na poważnie zaplanować kolejne etapy poszukiwania nowej pracy. Taka zmiana to przecież sporo wyzwań, często też stresu, związanego chociażby z koniecznością przekwalifikowania się czy uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Misja "rozwijanie kariery" kończy się, zatem głównie na marzeniach. Aby przezwyciężyć tą niemoc, do poszukiwania nowego zatrudnienia warto podejść wtedy, gdy ma się najwięcej zapału i pozytywnej energii. Jeżeli właśnie w taki sposób działa magiczny początek nowego roku - czas wykorzystać to maksymalnie i przekłuć w osobisty sukces. Jedną z mądrych strategii jest wsłuchanie się we własny organizm. Nowy rok to często czas mobilizowania się - podobnie jak natura małymi krokami zbiera w sobie siły do wiosennej eksplozji, ludzie również małymi krokami wychodzą z zimowej stagnacji. W styczniu dni stają się wyraźnie dłuższe, jest więcej słonecznego światła, co po dosyć ciemnym listopadzie i grudniu, jest naprawdę pobudzające. Z łatwością można zauważyć u siebie przypływ sił i energii do działania. Grudzień najczęściej kojarzy się z przygotowaniami do świąt i celebrowaniem chwil wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Styczeń to miesiąc, w którym dosłownie rusza się z kopyta. Ten sposób myślenia jest charakterystyczny naprawdę dla wielu osób. Dzięki niemu mobilizują się i dają z siebie więcej właśnie wtedy, gdy rozpoczyna się nowy rok.

Planowanie i strategia zmiany

To właśnie w styczniu planery i notatniki pełne są czystych, niezapisanych kart, które aż proszą się o to, by stworzyć na nich listy "to do". Współcześnie planowanie jest niezwykle modne, a spersonalizowane planery zajmują najważniejsze miejsce w torebkach obrotnych kobiet, które łączą, na co dzień wiele ról. Do poszukiwania nowej pracy warto, zatem podejść strategicznie, rozkładając tą misję dosłownie na czynniki pierwsze. Świeżutki notes będzie najlepszym towarzyszem w planowaniu podboju rynku pracy. Warto zapisywać w nim wszelkie swoje pomysły, notować nazwy firm, do których chciałoby się przesłać dokumenty kwalifikacyjne, rozpisywać wizje tworzenia własnego biznesu. Dla wielu osób słowo zapisane ma wyjątkowe znaczenie - nabiera większej mocy i zwyczajnie mobilizuje do działania. To metody wykorzystywane przez coachów kariery i osoby pracujące w obszarze rozwoju osobistego. W kontakcie z indywidualnymi klientami, którzy przygotowują się do zmiany w obszarze życia zawodowego, proponują proste ćwiczenia związane z planowaniem, dzięki którym realizacja skomplikowanego celu jest bardziej efektywna. Tworzenie pozytywnej wizji, to również zaszczepianie w swoim umyśle pozytywnego nastawienia. Dzięki temu stres związany z wejściem na nową ścieżkę kariery zawodowej, staje się też przyjemnym wyzwaniem.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa, a zmiana pracy

Przełom roku to często doskonały moment na zmianę pracy również ze względów finansowych. Grudzień i styczeń to te miesiące, które w bardzo wielu branżach bywają wyjątkowo owocne pod względem finansowym. Pracownicy tak zwanej budżetówki otrzymują dodatkowe uposażenie z okazji świąt. Pracownicy firm prywatnych często otrzymują dodatkowe premie za roczne wyniki w pracy. Chociaż grudzień to miesiąc, w którym nie brakuje wydatków, przy odrobinie dobrej woli i chęci, można tak zaplanować budżet, że uda się odłożyć choćby niewielką finansową poduszkę bezpieczeństwa. Sprzyja ona podejmowaniu decyzji dotyczących zmiany pracy. Jeżeli na nową umowę trzeba będzie poczekać kilka tygodni, zgromadzone oszczędności pozwolą spokojnie przetrwać ten czas bez zadłużania się. Jeżeli zaś nieoczekiwanie pojawi się jednak jakaś finansowa dziura, zawsze można wesprzeć się zakupami na kartę kredytową. Zadłużenie spłacone w terminie nie jest obciążone odsetkami, dlatego też nie zapłaci się więcej, niż rzeczywiście się wydało.

Początek roku i świetna sytuacja na rynku pracy

Koniec roku to w każdej firmie i instytucji czas różnych dużych podsumowań. Zatrudnienie planuje się raczej od stycznia, a późną jesienią czy tuż przed Bożym Narodzeniem, pracownicy przyjmowani są raczej w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w związku z koniecznością zorganizowania nagłego zastępstwa. Styczeń jest naprawdę owocny pod względem ofert pracy. Po jesiennej stagnacji, na popularnych portalach internetowych z ofertami pracy, robi się naprawdę gorąco. Każdego dnia pojawiają się setki nowych ogłoszeń z praktycznie każdej branży. To zatem perfekcyjny moment na poszukiwanie zatrudnienia w obszarze, w którym dotychczas się pracowało, lub też na całkowity zwrot w karierze. Sytuacja wygląda dokładnie w ten sposób od naprawdę wielu lat - po okresie raportów i analiz, które zawsze przypadają na schyłek roku, styczeń i luty to czas zatrudniania nowych ludzi. Związane jest to również z samą rotacją pracowników, którzy posiadają większe doświadczenie i również w styczniu postanawiają wdrożyć poważne zmiany. Na wolne wakaty mogą, zatem wskoczyć ci, którzy dopiero budują swoją pozycję zawodową. Styczeń to również dobry miesiąc dla osób, które nie mogą pochwalić się wysokimi kwalifikacjami czy wykształceniem. Dlaczego?  Ponieważ pojawia się więcej ofert w sektorze pracy sezonowej, w tym również ofert zagranicznych. Warto zwrócić uwagę na propozycje agencji pracy tymczasowej, które w tym okresie w roku mają mnóstwo ofert.

Dobry moment na założenie własnej firmy

Prawdziwą rewolucją w życiu zawodowym może być założenie własnej firmy. Ta gigantyczna zmiana może okazać się przełomem - praca na własny rachunek to ogromna odpowiedzialność, ale też satysfakcja i gra na swoich warunkach. Styczeń to doskonały miesiąc dla tych osób, które chcą założyć własną działalność. Nowy rok kalendarzowy to również nowe możliwości starania się o dofinansowania do własnego biznesu. Warto przeglądać zatem ogłoszenia z rejonowych i wojewódzkich urzędów pracy, szukać informacji o projektach, do których można zgłosić się, by zdobyć pieniądze. Takie perspektywy otwierają się zawsze na początku roku. Chociaż na pierwszą transzę pieniędzy często trzeba poczekać nawet do czerwca, wnioski czy biznesplany składa się w styczniu lub w lutym. Komu zatem chodzi po głowie pomysł, by zaistnieć na rynku przedsiębiorców, zbliża się najlepszy moment na działania. Czas chwycić byka za rogi, właśnie w styczniu.