Twój dług nie maleje, pomimo stałych wpłat?

Twój dług nie maleje, pomimo stałych wpłat?

Terminowo spłacasz swoje karty kredytowe, jednak wielkość dostępnego limitu wcale się nie zwiększa. Dlaczego tak się dzieje?

Spłaty ledwo pokrywają odsetki związane z kredytem

Odsetki są jednym z kosztów które ponosisz podczas pożyczania pieniędzy. Każda Twoja miesięczna spłata pokrywa określoną ilość pożyczonych pieniędzy oraz doliczonych do nich odsetek. Jeżeli więcej z wpłaconych pieniędzy będzie wykorzystana w celu spłaty samych odsetek, to spłata wykorzystanego salda zdecydowanie zwolni.

Sprawdź, ile pieniędzy z Twojej ostatniej wpłaty zostało wykorzystane w celu spłaty odsetek, a ile w celu spłaty właściwego wykorzystanego salda.

Są dwa sposoby na poradzenie sobie z takim problemem. Po pierwsze, możesz zwiększyć comiesięczną kwotę spłaty kredytu. Dzięki temu więcej pieniędzy faktycznie spłaci wykorzystane saldo, a nie tylko same odsetki.

Drugim sposobem będzie zmiana karty kredytowej na taką z niższym miesięcznym oprocentowaniem. Niestety nie jest to łatwy proceder do przeprowadzenia – musisz mieć dobrą historię kredytową by bank zaakceptował Twoją aplikację o kredyt na lepszych warunkach. Zmiana kredytu na taki z niższym oprocentowaniem nie jest darmowa – pamiętaj, żeby przekalkulować wszystkie koszty, zanim zdecydujesz się na zmianę.

Spłaty pokrywają dodatkowe opłaty związane z wykorzystanym kredytem

Opłaty wpływają na spłatę zadłużenia podobnie do odsetek - musisz je opłacić, jednocześnie zaniżając spłatę faktycznego wykorzystanego salda. Wyeliminuj opłaty – sprawdź, z jakimi czynnościami i akcjami się wiązały, i po prostu staraj się, by nie powtarzać sytuacji kreujących dodatkowe koszty.

Przede wszystkim staraj się spłacać swoje raty terminowo – dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat i kar. Zaplanuj płatności online z odpowiednim wyprzedzeniem, by przelew zdążył dotrzeć na czas na odpowiednie konto. Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatów, jeżeli wiążą się one z opłatami. Unikaj wykonywania innych transakcji związanych z opłatami. Dzięki świadomemu używaniu narzędzia finansowego jakim jest karta kredytowa, możesz unikać dodatkowych opłat i niepotrzebnych kosztów.

Wciąż się zadłużasz

Jeżeli ciągle używasz swojej karty kredytowej, Twoje dostępne saldo prawdopodobnie się nie zwiększy. Aby zobaczyć postępy w płatnościach, najlepiej będzie, jeżeli zrezygnujesz z korzystania z karty kredytowej. Dzięki temu wpłacane tam pieniądze nie zostaną na bieżąco wykorzystane, jednocześnie zmniejszając kwotę wykorzystanego limitu kredytowego.

Spłacasz tylko płatności minimalne

Aby osiągnąć znaczny postęp w spłacie Twojego długu, musisz po prostu wpłacać większą kwotę niż wymagana minimalna spłata. Szczególnie będzie miało to znaczenie jeżeli masz więcej niż jeden kredyt – wybierz jeden, na który spłaty będą większe niż kwota minimalna. Gdy ten się spłaci, zastosuj ten sam sposób do kolejnego długu. Taka taktyka pomoże Ci szybciej spłacić wszystkie długi