Poprzedni Następny

Zakupy online – jak płacić kartą?

Jak płacić kartą w sklepie internetowym?

Zakupy w sklepie internetowym stały się na tyle popularne, że zdecydowana większość osób decyduje się na korzystanie z tej drogi uzyskania produktu lub usługi. Jest to na tyle wygodny sposób, że jako konsumenci nie musimy stać w długich kolejkach w sklepie, nie licząc dojazdu do domu, natomiast jednym kliknięciem jesteśmy w stanie uzyskać niezbędne produkty z dostawą pod same drzwi. Płatność kartą przez Internet jest na tyle bezpieczna, o ile sami przestrzegamy kilku niezbędnych zasad:

  • Kupujmy w zaufanych sklepach internetowych
  • Uważajmy na podejrzane wiadomości
  • Pamiętajmy o ochronie antywirusowej na naszym urządzeniu

Płacenie kartę przez Internet posiada swoje wady i zalety. Każda osoba korzystająca z płatności kartą online zobowiązana jest do przestrzegania bezpieczeństwa podczas użycia karty. Jeżeli dojdzie do kradzieży lub zgubienia karty, dane znajdujące się na niej, w wystarczalności posłużą złodziejowi do wykorzystania jej i wykonania zakupów online. Pamiętajmy, że transakcje są rejestrowane, dlatego zmniejsza się nasza prywatność w sieci. Płatności kartą oczywiście posiadają zdecydowanie więcej zalet, o których również warto wspomnieć. Zakupy online kojarzą nam się z wygodą, kontrolą nad finansami, uniwersalnością, czy dodatkowymi zniżkami. 

Przelew z karty kredytowej – jak zrobić?

Każdy bank lub firma pozabankowa, która w swojej ofercie posiada kartę debetową, czy kredytową pozwala na dokonanie przelewów online. Obecnie nowoczesne sklepy oferują swoim klientom dokonanie różnych metod płatności w tym m.in. za pośrednictwem szybkich przelewów lub opcji BLIK. Niektórzy klienci nie są jednak przekonani do przekazywania informacji zawartych na plastiku. Boją się o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza o wyciek danych zawartych na koncie bankowym. Płatność kartą online możliwa jest również za pośrednictwem Google Play oraz Apple Pay. W niektórych przypadkach podczas dokonywania zakupów w sklepach internetowych, przy wyborze płatności za pomocą karty płatniczej, możemy zostać poproszeni o zalogowanie się do konta klienta i podania następujących danych:

  • Imię nazwisko
  • Adres e-mail
  • Numer telefonu komórkowego
  • Adres korespondencji, na który ma zostać dostarczona przesyłka

Wybierając wspomnianą wyżej opcję płatności kartą, jesteśmy zobowiązani do podania numeru karty, oraz kod CVV lub CVC. Środki zostaną automatycznie pobrane z rachunku bankowego.

Kod cvv2 cvc2 na karcie – do czego służą?

Karta płatnicza zawiera kilka niezbędnych informacji, dzięki którym jesteśmy w stanie wykonać m.in. zakupy online, zabezpieczenia płatności, czy weryfikacji transakcji dokonanych z pominięciem kodu PIN karty. Trzycyfrowy kod znajdujący się na plastikowej karcie to swego rodzaju zabezpieczenie przed wszelkiego typu nadużyciami finansowymi dokonywanymi podczas płatności online. Musimy pamiętać zatem, aby kod powinien być szczególnie chroniony przed niewłaściwymi osobami i działaniami. Kody CVC i CVV znajdują się na odwrocie karty, obok podpisu właściciela. Karta Mastercard stosuje zamienne oznaczenie na karcie kod CVC2/CVC oraz CVV2/CVV. Oprócz kodu i podpisu znajdziemy również pasek magnetyczny, hologram oraz dane banku, w którym posiadamy kartę. Wymiary, jak i znajdujące się detale karty, podlegają odpowiedniej standaryzacji.