Zadłużenie na karcie kredytowej – problemy i ich rozwiązania

Zadłużenie na karcie kredytowej – problemy i ich rozwiązania

Zadłużenie na karcie kredytowej, nawet jeżeli jest to jedna taka karta, może być szkodliwe dla twojej historii kredytowej i twoich finansów. Kwota posiadanego długu jest drugim co do wielkości czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową. Ponieważ kwota zadłużenia na karcie kredytowej jest tak ważna dla twojej oceny kredytowej, wysoki dług w stosunku do posiadanego limitu kredytowego będzie miało negatywny wpływ na twoją zdolność kredytową.

Wysokie zadłużenie na karcie kredytowej jest niekorzystne nie tylko dla twojej oceny kredytowej, ale również dla twojego portfela.

Minimalna kwota spłaty rośnie wraz z wykorzystanym saldem na karcie kredytowej, często wraz z dodatkową prowizją dla banku lub innej instytucji finansowej, która wydała kartę. Wysokie zadłużenie na karcie może również stać na Twojej drodze do akceptacji kolejnych aplikacji o karty kredytowe lub pożyczki. Kredytodawcy preferują pożyczkobiorców, którzy utrzymują niski poziom zadłużenia w stosunku do posiadanego limitu kredytowego. Nawet jeżeli Twój wniosek kredytowy zostanie zaakceptowany pomimo wysokiego zadłużenia na karcie kredytowej, jego warunki i oprocentowanie będą zdecydowanie mniej korzystne.

Spłata dużych zadłużeń na karcie kredytowej jest korzystna z wielu powodów. Sposoby radzenia sobie z długiem nie zawsze są proste. Podajemy poniżej trzy strategie, które mogą ci pomóc.

Przestań używać swojej karty kredytowej

Stałe używanie karty i spłacanie jej w tym samym momencie jest finansowym odpowiednikiem sytuacji w której chcesz mieć ciastko i zjeść ciastko. Niemożliwym jest robienie obu tych rzeczy na raz. Jeżeli chcesz spłacić dług na swojej karcie kredytowej, musisz po prosty przestać jej używać, inaczej wpadniesz w niekończący się cykl ciągle odnawiającego się długu.

Nawet jeżeli Twoje płatności wykonane przy pomocy karty kredytowej będą mniejsze od wpłacanej na nią kwoty co miesiąc, spłata długu zajmie Ci bardzo dużo czasu. Nie dosyć tego, łączne koszta tej karty będą większe, niż gdybyś przestał jej używać.

Unikaj polegania na swoich kartach kredytowych, po prostu płacąc nimi za codzienne zakupy. Pamiętaj, że utrzymywanie wydatków poniżej poziomu Twoich dochodów nie tylko pomoże ci to uniknąć używania karty kredytowej, ale także pozwoli na zwiększenie dostępnych na niej środków, które mogą Ci być potrzebne w przyszłości.

Możliwe, że będziesz musiał zamknąć swoją kartę kredytową by przestać jej używać. Na początku wpłynie to negatywnie na Twoją bieżącą ocenę kredytową, ale z czasem będzie dla niej korzystne – gdy już spłacisz wykorzystany z niej limit. Jeżeli nie chcesz jej zamykać, możesz po staremu po prostu ją przeciąć – to uniemożliwi korzystanie z niej. Jednak zrób to w przypadku, gdy będzie to absolutnie konieczne – możesz po prostu schować ją w szafce nocnej i spłacać raty w terminach.

Nie tylko powinieneś przestać używać karty kredytowej, ale również unikaj dodatkowych opłat, które mogą pojawić się, jeżeli będziesz płacić raty z opóźnieniem. Pamiętaj, że spowolni to spłatę twojego zadłużenia. Jeżeli masz roczną opłatę za kartę, prawdopodobnie nie jesteś w stanie jej ominąć – chyba że wymienisz kartę na taką, która jej nie wymaga.

Zmień kartą kredytową na taką z mniejszym oprocentowaniem

Oprocentowanie twojej karty kredytowej odgrywa ważną rolę w spłacie jej zadłużenia. Dzieje się tak dlatego, że część każdej z twoich miesięcznych spłat zostanie przeznaczona na odsetki dla instytucji, którą tą kartę wydała. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższy całkowity miesięczny koszt związany z kartą kredytową.

Możesz całkowicie pozbyć się oprocentowania przenosząc swój dług na inna kartę, z oprocentowaniem 0%. Większość instytucji finansowych, w tym banków, posiada w ofercie chociaż jedną kartę kredytową spełniającą te wymagania. Tu warto wspomnieć, że okres z oprocentowaniem 0% nie będzie trwał wiecznie – dlatego warto wykorzystać przyznany czas na całkowitą spłatę Twojego zadłużenia. Jeżeli masz więcej niż jedną kartę z dużym zadłużeniem, wymień tą, która ma największe oprocentowanie – da Ci to szansę na oszczędzenie funduszy.

Pamiętaj, że nawet jeżeli wymienisz swoją kartę kredytową na nową z zerowym oprocentowaniem, dalej nie powinieneś jej używać podczas spłat zadłużenia.

Zwiększ kwotę spłaty zadłużenia miesięcznie

Spłacając minimalną kwotę zadłużenia utrzymujesz swoje konto w wystarczająco dobrej kondycji, by informacje o długach nie docierały do biur informacji kredytowej. Jednak pomimo tego, że takie rozwiązanie może być dla Ciebie wygodne, niekoniecznie jest najlepsze.

Spłacanie kwot minimalnych powoduje, że całkowita spłata zadłużenia będzie trwała dłużej – co wiąże się z dodatkowymi kosztami, w zależności od oprocentowania karty. Może to trwać nawet kilka lat. Dlaczego tak długo? Przy każdej spłacie zadłużenia, całkowita jego kwota pomniejsza się. Z racji tego, że minimalna kwota jest najczęściej procentem od kwoty zadłużenia, każda kolejna rata będzie mniejsza – a im więcej rat, tym większe całkowite koszty kredytu.

Jeżeli faktycznie chcesz pomniejszyć swoje zadłużenie na karcie kredytowej, po prostu zacznij wpłacać na kartę więcej niż bank od Ciebie wymaga – zajmie Ci to mniej czasu i będzie Cię kosztować również zdecydowanie mniej.

Wiemy, że rozwiązania dla problemów z zadłużeniami na kartach kredytowych nie są łatwe, ale jeżeli jesteś konsekwentny i będziesz spłacał swoje raty terminowo, najlepiej w wyższej kwocie niż tylko minimalna, szybko pozbędziesz się swojego długu.