Poprzedni Następny

Wniosek o restrukturyzację i wniosek o ugodę?

Wniosek o restrukturyzację i wniosek o ugodę to dwie różne formy radzenia sobie z długami. To, co jest dla Ciebie najlepsze, zależy od okoliczności.

Czy zastanawiasz się między opcją restrukturyzacji długu lub wniosku o ugodę w celu spłaty długu?

Te opcje brzmią podobnie, ale są bardzo różne. Jeden może pomóc zmniejszyć dług, a drugi może przysporzyć Ci więcej kłopotów.

Wniosek o restrukturyzację /i konsolidację

Wniosek o restrukturyzację łączy wiele długów w jedno z jedną miesięczną spłatą i niższą stopą procentową. Spłata trwa zwykle od trzech do pięciu lat i na ogół nie można otwierać nowych linii kredytowych ani korzystać z kart kredytowych podczas korzystania z abonamentu.

Plany te dotyczą głównie zadłużenia karty kredytowej i nie obejmują innych form, takich jak dług podatkowy, rachunki medyczne lub pożyczki studenckie. Możesz złożyć wniosek samodzielnie lub za pośrednictwem zewnętrznej firmy.

Dlaczego miałbyś to wybrać:

- Masz przede wszystkim zadłużenie na karcie kredytowej

- Masz więcej zadłużenia, niż możesz poradzić sobie samodzielnie dzięki konsolidacji zadłużenia

- Twoja ocena kredytowa nie kwalifikuje Cię do otrzymania karty kredytowej lub kolejnej pożyczki

- Chcesz, aby ustalony harmonogram spłaty nie pozwalał Ci zwiększać salda zadłużenia

Wniosek o ugodę

 Wniosek o ugodę jest jak gra „w tchórza” z wierzycielami, ale na dłuższą metę twoje finanse zawsze tracą. Działa to w ten sposób: wstrzymujesz płatności, dopóki twoje konto nie zostanie poważnie zaległe, a następnie prosisz wierzyciela o zaakceptowanie mniejszej kwoty jako pełnej płatności. Nadzieja w tym, że wierzyciel uzna, że mniejsza płatność jest lepsza niż żadna.

Ale takie działanie ma duży minus: wpływ na ocenę kredytową i ryzykujesz, że zostaniesz pozwany przez wierzyciela. Ponadto nie ma gwarancji, że wierzyciel zgodzi się na ugodę.

Możesz spróbować samodzielnie złożyć taki wniosek lub za pośrednictwem zewnętrznej firmy, ale to wiąże się z dodatkowym ryzykiemi.

Dlaczego możesz to wybrać:

- Masz już poważne opóźnienia i zaległości już w windykacji- więc szkody w wyniku oceny kredytowej zostały dokonane- i uważasz, że wierzyciel może zaakceptować częściową płatność