Jak właściwie korzystać z kredytu

Jak właściwie korzystać z kredytu

Kiedy pracujesz nad stworzeniem lub naprawą swojej historii kredytowej, to jak korzystasz z przyznanego kredytu jest kluczowe. Jego właściwe użytkowanie to bardzo ważny element utrzymywania zdolności kredytowej w dobrej formie. Niestety, nikt nie dołącza do kart kredytowych instrukcji mówiącej jak z nich odpowiedzialnie korzystać – być może miałeś już okazję poznać na własnej skórze przykre skutki błędnie wykorzystanego kredytu, ale nigdy nie jest za późno aby zacząć od podstaw.

Kredyt dla początkujących

Jeżeli to dopiero początek Twojej przygody z kartami kredytowymi, najlepiej zacznij od małych kroków. Zamiast od razu wykorzystać cały przyznany limit kredytu, czego zawsze powinieneś unikać, spróbuj używać karty do drobnych wydatków i co miesiąc spłacać całość zadłużenia. Przeznaczeniem karty kredytowej nie jest kupowanie rzeczy, na które nie masz gotówki, tylko budowanie pozytywnej historii kredytowej oraz wpajanie dobrych nawyków finansowych.

Jednym ze sposobów na przywyknięcie do korzystania z karty jest użycie jej do niewielkiej kwotowo subskrypcji, czy innego comiesięcznego rachunku, i spłacanie co miesiąc zaciągniętego w ten sposób kredytu. Niech to będzie jedyne obciążenie na Twojej karcie przez co najmniej 6 miesięcy. To pomoże wytworzyć nawyk pozostawania poniżej limitu kredytowego i spłacania całości zobowiązań każdego miesiąca – to dwa nawyki, za które Twoja zdolność kredytowa będzie Ci wdzięczna.

Czy jesteś gotowy na większe zakupy?

Kiedy już nawyk spłacania całego rachunku na dobre się wykształci, jesteś lepiej przygotowany do używania swojej karty kredytowej przy nieco większych zakupach.

Pamiętaj aby Twoje wydatki pozostały rozsądne, najlepiej nieprzekraczające 30% Twojego limitu kredytowego. Oznacza to, że przy limicie 1000 zł nie powinieneś wydać więcej niż 300 zł.

Po dokonaniu zakupu przy pomocy karty, odłóż adekwatną kwotę gotówki aby nie wydać jej przed dniem wymaganej spłaty. Tym sposobem będziesz miał gotowe środki gdy już otrzymasz wyciąg z karty.

Nie zapominaj, że możesz dokonać spłaty zadłużenia na karcie również przed wyznaczonym terminem, nawet zaraz po zakończeniu zakupów.

Kilka kolejnych miesięcy prawidłowego używania Twojej karty kredytowej sprawi, że kredytodawca będzie bardziej skłonny do podwyższenia Twojego limitu kredytowego, a zarazem bezpiecznego pułapu Twoich wydatków. Bezpiecznego, czyli dalej pozostającego w obrębie 30% całości przyznanego limitu – jeżeli zaczniesz korzystać z karty nieodpowiedzialnie, to kredytodawca może zmniejszyć Twój limit równie szybko jak go zwiększył.

Ćwicz samodyscyplinę

Korzystanie z karty kredytowej we właściwy sposób rozwija samodyscyplinę. Będziesz musiał nauczyć się mówić sobie „nie” chcąc dokonać zakupu przekraczającego Twoje środki przeznaczone na spłatę miesięcznego kredytu, więc dobrze zapamiętaj wszystkie zasady mądrego użytkowania karty kredytowej.

Odkładając pieniądze na uregulowanie rachunku upewnij się, że nie wydasz ich w innym celu przed przybyciem wyciągu z Twojej karty. Żeby uniknąć takiej pokusy możesz dokonać szybszej spłaty.

Ogranicz się do posiadania jednej karty kredytowej, co ułatwi Ci kontrolowanie swoich finansów. Kilka różnych kont i terminów spłat może wprowadzić zamieszanie prowadzące do zadłużenia i szkód dla historii kredytowej. Zgromadzenie zbyt dużej ilości kart jest niebezpiecznie łatwe, zwłaszcza przy natłoku ofert z banków i innych instytucji.

Rozwiązaniem może być tymczasowa odmowa zgody na przesyłanie ofert nowych kart kredytowych, którą to zgodę możesz wyrazić ponownie gdy już na dobre oswoisz się z odpowiedzialnym używaniem karty i będziesz chciał poszukać korzystniejszych propozycji.

Monitoruj swoje wydatki

Większość kart kredytowych daje możliwość obsługiwania ich przez Internet. Jeżeli Twoja karta również ma taką opcję, to koniecznie z niej skorzystaj aby na bieżąco śledzić swoje wydatki i stan konta oraz spłacać zadłużenie online. Możesz również zrezygnować z papierowych wyciągów i otrzymywać je elektronicznie zamiast tradycyjną pocztą. Tym niemniej, jeżeli jesteś jedną z osób, które potrzebują wyciągnąć rachunek ze skrzynki by nie zapomnieć go zapłacić, to dobrze się zastanów przed podjęciem takiej decyzji.

Plan awaryjny

Życie pisze różne scenariusze i mogą Ci się przytrafić nieprzewidziane wydatki, które uniemożliwią Ci całkowitą spłatę zadłużenia w danym miesiącu.

W takiej sytuacji dokonaj co najmniej minimalnej spłaty i nie zwiększaj swojego zadłużenia dodatkowymi wydatkami z karty kredytowej.

Jeżeli wiesz, że nie masz środków na spłatę kredytu, odłóż kartę na bok. Nie używaj jej do momentu,
w którym będziesz w stanie ponownie spłacać zadłużenie na bieżąco. Tutaj widać korzyść płynącą
z regulowania rachunku w całości co miesiąc – nie musisz martwić się dodatkowym obciążeniem w wypadku obniżenia dochodów lub innych sytuacji losowych.

Budowanie dobrej historii kredytowej wymaga czasu, więc nie staraj się przyspieszyć tego procesu. Korzystaj ze swojego kredytu odpowiedzialnie i zdolność kredytowa stopniowo sama wzrośnie. Jeżeli od początku będziesz pielęgnować dobre nawyki finansowe nie będziesz się musiał mierzyć ze żmudnym zadaniem odbudowy historii kredytowej w przyszłości.