Poprzedni Następny

W czym karta kredytowa jest lepsza od karty debetowej?

Przechadzając się po sklepach możemy zauważyć, że ludzie dużo częściej płacą kartami niż gotówką. Transakcje gotówkowe powoli zastępowane są elektronicznymi. Płatności kartą są nie tylko niezwykle wygodnym, ale też ekologicznym rozwiązaniem, na którym powinno zależeć nam wszystkim. Ograniczamy w ten sposób wycinki drzew, co wpływa korzystnie na nasz klimat. Ponadto płatności kartą są o wiele bezpieczniejsze niż te gotówkowe.

Co powinieneś wiedzieć o karcie kredytowej?
Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która zawiera limit pieniężny przyznawany przez bank. Posiadając swoje własne konto bankowe, możesz mieć zupełnie oddzielną kartę kredytową, w innej dowolnej instytucji. Wysokość pożyczki (środki na karcie), ustala pożyczkodawca. Limit kredytowy określany jest na podstawie Twoich comiesięcznych przychodów oraz historii kredytowej.
Kartą kredytową możesz wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić w sklepach stacjonarnych lub internetowych, a także dokonywać przelewów. Dużym plusem kart kredytowych jest okres bezodsetkowy, który może trwać nawet do 50 dni. Powoduje on, że środki, które zużyjesz z karty, przez pierwszy miesiąc nie będą podlegały odsetkom, a Ty w kolejnym okresie rozliczeniowym będziesz musiał uregulować jedynie spłacenie kwoty minimalnej. Wypłacanie pieniędzy z bankomatów w przypadku większości kart kredytowych może przysporzyć Ci dodatkowych wydatków. Z kartą AXI możesz wypłacać pieniądze z bankomatów na terenie całego kraju zupełnie za darmo. Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej.
W zależności od banku lub innej instytucji wydającej kartę możesz używać jej do opłacania rachunków. Jednak najczęściej się to nie opłaca, z uwagi na to, że transakcje mogą być uznane za transakcje gotówkowe, co spowoduje dodatkowe opłaty. Wszystko zależy od instytucji, która wydaje karty. Warto rzucić okiem na rankingi kart kredytowych w poszczególnych bankach i instytucjach wydających karty. Należy zapoznać się z ich ofertą, porównać okres bezodsetkowy, opłaty roczne, oprocentowanie, a nawet wizerunek karty.
Numer karty składa się z ciągu 16 cyfr, zapisanych w 4 blokach. Z tyłu znajduje się 3-cyfrowy numer CVV, który służy do transakcji internetowych.

Zalety korzystania z karty kredytowej
Niewątpliwym atutem kart jest okres bezodsetkowy, atrakcyjne oprocentowanie na tle innych rodzajów kredytów, możliwość rozbicia kredytu na raty oraz liczne programy premiowe i rabatowe. Do tego brak formalności przy obsłudze zadłużenia, korzystanie z karty jako alternatywy dla gotówki, możliwość przeprowadzania transakcji przez internet i przede wszystkim niskie ryzyko kradzieży środków.
Ponadto, ubiegając się o kredyt gotówkowy, musimy liczyć się z dużymi odsetkami oraz prowizjami za rozpatrzenie wniosku i przyznanie takiej pożyczki. Nie doświadczymy tego, w przypadku kredytu na karcie kredytowej. W przypadku kredytu gotówkowego, po spłaceniu go musimy się również borykać ze żmudną procedurą weryfikacji i formalności. Po spłacie zadłużenia z karty kredytowej, możemy ponownie skorzystać z przyznanego limitu bez zbędnej papierkowej roboty.
Praktycznie wszystkie banki i instytucje pozabankowe po założeniu karty kredytowej oferują możliwość rejestracji lub automatyczne członkostwo w programach rabatowych. Dzięki nim możemy odzyskać część kwoty, jaką przeznaczyliśmy podczas transakcji przeprowadzonych kartą. Czasem zwroty sięgają nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu procent całości kwoty pieniężnej. Karta pomoże nam również, w przypadku kas samoobsługowych, które akceptują wyłącznie płatności kartą.
Kolejnym niewątpliwym atutem kart kredytowych jest brak konieczności posiadania gotówki. Nie nosząc przy sobie portfela wypchanego pieniędzmi, jest nam nie tylko o wiele wygodniej, ale jednocześnie zabezpieczamy się przed zgubieniem i kradzieżą naszych pieniędzy. W przypadku zgubienia karty możemy zawsze zadzwonić do banku i ją zablokować. Nawet gdy nasza karta zostanie skradziona i złodziejowi uda się dokonać jakichś zakupów, możemy dokonać reklamacji płatności i odzyskać skradzione fundusze. Czy to w przypadku wypłaty z bankomatu, czy transakcji bezgotówkowej, możemy liczyć na rekompensatę nawet kilkanaście godzin po skradnięciu karty.
Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach w zależności od instytucji, która wydała Ci kartę, aby uzyskać rekompensatę za skradzione środki musisz posiadać specjalne ubezpieczenie. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza porównując różne oferty kart kredytowych. Wiele instytucji oferuje ubezpieczenie karty za symboliczną kwotę, inne całkowicie za darmo, a jeszcze inne są niezwykle kosztowne. Jeśli więc zależy Ci na posiadaniu ubezpieczenia, dokładnie sprawdź tę kwestię przed wyborem swojej karty kredytowej. Jeśli posiadasz już kartę, ale nie masz pewności co do ubezpieczenia, skontaktuj się z instytucją, która wydała Ci kartę.

Co powinieneś wiedzieć o karcie debetowej?
Karta debetowa to karta płatnicza, którą zazwyczaj otrzymujemy jako dodatek do rachunku bankowego. W przeciwieństwie do karty kredytowej, płacąc kartą debetową, korzystamy wyłącznie z naszych własnych środków pieniężnych, które znajdują się na naszym koncie bankowym. Nie możemy pobierać z niej więcej, niż wynoszą nasze własne środki pieniężne, jeśli nie ustalimy w banku dodatkowego salda debetowego. Będziemy wtedy mogli wykorzystać nasze pieniądze oraz określoną kwotę debetu, który będziemy musieli potem spłacić. Kartą debetową można płacić w sklepach stacjonarnych, robić zakupy online oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.
Karta debetowa tak samo jak kredytowa posiada 16 cyfrowy ciąg cyfr. Zawiera także kod CVC lub CVV, którym posługujemy się podczas transakcji internetowych. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z 15 lub 14 cyfrowym kodem.
Atutem korzystania z karty debetowej jest niewątpliwie korzystanie tylko ze środków, które posiadamy. Dla niektórych może okazać się to zbawienne, gdy mają tendencje do nieprzemyślanych wydatków. Co więcej, karta debetowa jest najczęściej darmowa lub kosztuje zaledwie kilka złotych miesięcznie. Minusem może okazać się korzystanie z bankomatów innych banków niż ten, z którego pochodzi karta, gdyż za wypłatę środków naliczane są często spore prowizje.

Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej?
Zarówno karta kredytowa, jak i debetowa są kartami płatniczymi. Jak zostało już wyżej wyjaśnione, karta kredytowa może nie być wcale powiązana z Twoim kontem bankowym, podczas gdy karta debetowa jest przydzielana do Twojego rachunku osobistego. Co za tym idzie, środki na karcie debetowej należą wyłącznie do Ciebie, a środki na karcie kredytowej są własnością banku. Kiedy z nich korzystasz, w pewnym sensie korzystasz z kredytu. Płatności dokonywane kartami kredytowymi pobierają środki kredytowe przyznane nam wcześniej przez bank, co stanowi bufor pomiędzy naszymi osobistymi środkami, a tymi pobieranymi bezpośrednio z banku.
Niewątpliwą zaletą kart kredytowych jest spłata zadłużenia. W przypadku zaciągniętego w banku debetu, środki na spłatę tego zadłużenia zostaną automatycznie pobrane, gdy tylko pojawią się z powrotem na koncie. Natomiast, gdy zaciągamy kredyt, to bank ocenia, czy jesteśmy w stanie go spłacić i jaka jest nasza sytuacja finansowa. Ponadto, kredyty można spłacić bez dodatkowych kosztów w okresie bezodsetkowym lub skorzystać z dogodnej opcji rozłożenia zadłużenia na raty. W przypadku rat możliwy jest również okres wakacyjny, który polega na zawieszeniu spłaty na miesiąc lub nawet trzy miesiące.

Kartę debetową może otrzymać każdy, kto posiada swoje konto osobiste w wybranym banku. Z kolei, aby stać się posiadaczami karty kredytowej musimy mieć już korzystną historię kredytową oraz comiesięczny dochód, który pozwoli nam spłacić uzyskane zadłużenie. Karta kredytowa może stanowić znakomite zabezpieczenie finansowe na wypadek niespodziewanych sytuacji. Kiedykolwiek będzie Ci potrzebna pomoc finansowa, posiadając kartę kredytową, masz rozwiązanie na wyciągnięcie ręki.
Mimo że większość banków i instytucji wydających karty kredytowe wymaga od klientów stałego zatrudnienia i korzystnej historii kredytowej, to istnieje rozwiązanie dla osób, które nie spełniają tych wymagań. Z kartą AXI, nawet posiadając niekorzystną historię kredytową, możesz stać się właścicielem karty kredytowej. Wystarczy, że posiadasz regularne przychody i terminowo spłacasz swoje zadłużenia. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.