Poprzedni Następny

Przywileje związane z posiadaniem karty kredytowej

Niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie płatnicze, które może być wykorzystane w wielu sytuacjach, dużo korzystniejsze od kredytów i pożyczek krótkoterminowych. O czym mowa? Oczywiście o kartach kredytowych, które weźmiemy dzisiaj pod lupę. Jak działają karty kredytowe? Kiedy warto z nich korzystać? Co zyskujesz płacąc kartą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jak działa karta kredytowa?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest karta kredytowa i jak działa. Otóż jest to instrument płatniczy, wydany użytkownikowi przez bank lub instytucję poza-bankową na podstawie umowy kredytowej. We wspomnianej umowie zawarte są informacje o wielkości limitu kredytowego (kwocie pieniędzy, z których użytkownik karty może korzystać), warunkach spłaty oraz wszelkich opłatach związanych z posiadaniem karty. Użytkownik karty ma prawo korzystać z limitu kredytowego na warunkach określonych w umowie kredytowej i zobowiązuje się do regularnej spłaty wykorzystanych środków.

Wbrew temu, co myśli wiele osób, karta kredytowa nie ma nic wspólnego z kartą debetową. W przypadku kart debetowych korzystamy z własnych środków, które posiadamy na naszym rachunku bankowym. Korzystając z karty kredytowej, pożyczamy tak naprawdę pieniądze banku lub innego wydawcy karty. Dlatego też karta kredytowa to pewnego rodzaju rozwiązanie kredytowe i korzystanie z niej lub nawet samo jej posiadanie ma wpływ na naszą zdolność kredytową. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, kiedy staramy się o duży kredyt. Posiadanie karty kredytowej, limitu na karcie czy na koncie osobistym może niekorzystnie wpływać na naszą zdolność kredytową i punkty BIK.

Karty kredytowe w zależności od banku lub organu wydającego znacznie się od siebie różnią. Karta AXI wyróżnia się na tle konkurencji między innymi tym, że do jej uzyskania nie musisz posiadać korzystnej historii kredytowej, a większość organów wydających karty kredytowe tego właśnie wymaga. Dodatkowo jest to rozwiązanie w pełni dopasowane do nowoczesnego klienta: sprawny system zarządzania kartą online, wiadomości SMS powiadamiające o każdej transakcji, obsługa klienta 24/7, darmowe wypłaty z bankomatów w całej Polsce, niskie oprocentowanie i przede wszystkim szybki i prosty proces aplikacji o uzyskanie karty.
Jeśli nie posiadasz jeszcze karty AXI, kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej na jej temat.

Zalet korzystania z kart kredytowych jest wiele, oto część z nich:

1. Okres bez-odsetkowy. Wszystkie inne rozwiązania kredytowe, mimo iż pomagają nam chwilowo podnieść się z dołka finansowego, to są bardzo kosztowne. W przypadku kart kredytowych masz możliwość spłacenia zadłużenia w 50-60 dni (w zależności od organu wydającego kartę) i nie ponieść żadnych kosztów.
Oczywiście długość okresu bez-odsetkowego zależy od konkretnej karty oraz jej wydawcy, istnieją też karty, które nie oferują tzw. grace period (czyli okresu bez-odsetkowego) a w zamian oferują bardzo niskie oprocentowanie.

2. Możliwość rozkładania dowolnych płatności na raty to kolejny wielki atut posiadania karty kredytowej. Obecnie wiele sklepów, biur podróży i innych miejsc oferuje swoim klientom zakup na raty, jednak zazwyczaj wiąże się to z wieloma formalnościami i dużymi wymaganiami, na przykład stałe zatrudnienie na umowę o pracę, określona kwota miesięcznych dochodów przez okres minimum pół roku, korzystna historia kredytowa itd. Posiadając kartę kredytową możesz kupić, co tylko chcesz korzystając z limitu kredytowego oraz samodzielnie zdecydować o wielkości rat, oraz terminie ich spłaty.

3. O wiele korzystniejsze oprocentowanie niż w przypadku standardowych kredytów i pożyczek. Maksymalne oprocentowanie na kartach kredytowych nie może przekraczać 10%, tymczasem w przypadku kredytów jest to często kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Dodatkowo kredyty nie oferują okresu bez-odsetkowego. W efekcie korzystanie z karty jest minimum dwa razy tańsze niż wzięcie kredytu czy pożyczki.

4. Wygoda i bezpieczeństwo. Posiadając kartę kredytową nie musisz mieć przy sobie gotówki, która zajmuje dużo miejsca i wymaga stałego noszenia przy sobie portfela. Dodatkowo przy każdym wyjściu z domu lub podczas wyjazdów i podróży musisz się zastanawiać ile gotówki powinieneś ze sobą zabrać. Z kartą kredytową nie musisz się o to martwić. Wystarczy, że będziesz miał przy sobie ten mały plastikowy bloczek, a będziesz mógł swobodnie płacić za zakupy na całym Świecie. Kiedy znajdziesz się w sytuacji gdzie będzie Ci potrzebna gotówka, wystarczy udać się do najbliższego bankomatu i wybrać pieniądze. Ponadto karta kredytowa jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem niż posiadanie przy sobie gotówki. Kiedy ją zgubisz lub zostanie Ci skradziona możesz zablokować jej działanie i upewnić się, że nikt nie naruszy Twoich oszczędności. Gubiąc gotówkę, niestety musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej pieniądze są już nie do odzyskania.

5. Obecnie większość kart kredytowych dostępnych na rynku oferuje swoich użytkownikom zarejestrowanie się w specjalnych promocjach i programach rabatowych, które gwarantują użytkownikom zwrot kilku/kilkunastu procent kwoty zakupów, zniżki podczas zakupów w wybranych miejscach lub dodatkowe punkty do wykorzystania w wielu sklepach, liniach lotniczych.

Dodatkowe bonusy związane z korzystaniem z karty kredytowej
Przy wyborze karty kredytowej warto zwrócić uwagę na wszystkie oferowane przez jej wydawcę usługi dodatkowe. Często oferuje się użytkownikom różne bonusy jak na przykład ubezpieczenie podróżne, NNW i inne. Czasami są one całkowicie darmowe, ale najczęściej trzeba liczyć się z symboliczną opłatą kilku/kilkunastu złotych miesięcznie.

Bardzo często posiadacze kart kredytowych mają możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżnego w niezwykle okazyjnej cenie. Nie są to zazwyczaj ubezpieczenia na duże kwoty, ale biorąc pod uwagę niskie koszty warto się na nie zdecydować, zwłaszcza podczas wyjazdów w odległe miejsca, gdzie koszty leczenia są bardzo wysokie jak USA.

Kolejnym, ciekawym bonusem jest możliwość wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, wcześniejszego powrotu z podróży z różnych przyczyn, reklamacji w sytuacji, kiedy usługa nie spełniła oczekiwań.

Inne rodzaje ubezpieczeń dostępne dla posiadaczy kart kredytowych to: NNW, ubezpieczenie zakupów opłaconych kartą, pakiet assistance.

Posiadacze kart kredytowych w banku Millenium raz w roku mogą liczyć na pomoc przy organizacji pomocy domowej, darmową opiekę nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, zwierzętami czy korepetycje dla dzieci. Dodatkowo klienci mają możliwość aktywowania usługi Terminarza, który będzie im przypominał o wszystkich ważnych wydarzeniach w pracy, imprezach rodzinnych, Świętach Narodowych i Religijnych.

Wiele banków w usłudze assistance dom oferuje raz w roku pomoc w naprawie sprzętów domowych, wezwaniu hydraulika, ślusarza, specjalisty IT, gdzie koszty nie przekraczają kwoty uzgodnionej w umowie. Zazwyczaj jest to maksymalnie 500 zł.

Pakiety promocyjne, bonusy, wszelkie inne dodatki do karty są zawsze opcjonalne i korzystanie z nich jest w pełni dowolne. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się, czy dana usługa na Twojej karcie jest aktywowana, czy nie oraz, czy jest dodatkowo płatna.
W większości przypadków, nawet, jeśli dana usługa jest płatna to możesz uniknąć dodatkowego kosztu na przykład wykonując określoną ilość transakcji kartą w miesiącu.

Czy karta kredytowa jest Ci potrzebna? To bardzo indywidualna kwestia, ale jedno jest pewne, odpowiednio używana karta kredytowa może stanowić znakomite narzędzie do utrzymania płynnej i stabilnej sytuacji finansowej w Twoim domu. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż kredyt czy pożyczka krótkoterminowa. Posiadając kartę kredytową przede wszystkim uchronisz się od gwałtownych skoków w swoim budżecie, a dodatkowo jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż wzięcie kredytu.