Powody, przez które Twoja karta kredytowa została zablokowana

Powody, przez które Twoja karta kredytowa została zablokowana

Gdy dowiadujesz się, że Twoja karta kredytowa została zablokowana – szczególnie w chwili, gdy jej potrzebujesz – jest wyjątkowo nieprzyjemną i stresującą sytuacją. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś na lotnisku, w hotelu lub w innym miejscu, gdzie potrzebujesz natychmiastowego dostępu do pieniędzy. Jakie mogą być przyczyny zablokowania Twojej karty kredytowej i jak możesz temu zapobiec w przyszłości?  Poniżej podamy najczęstsze powody, dla których niektóre firmy tymczasowo blokują karty kredytowe swoich klientów oraz przedstawimy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Powody, dla których Twoja karta została zablokowana:

Zakupy w nowym miejscu – jest to jeden z głównych powodów, przez który wydawca Twojej karty kredytowej może ją zablokować. Oto przykład: powiedzmy, że na co dzień mieszkasz w Warszawie, i z reguły właśnie tam korzystasz z karty kredytowej, ale nagle Twoja karta zostanie użyta w Rzymie lub Barcelonie – ten fakt z pewnością przyciągnie uwagę wystawcy Twojej karty kredytowej.  W takim przypadku najprawdopodobniej podejmie on środki, aby zablokować kartę kredytową na określony czas - w celu skontaktowania się z Tobą i ustalenia powodu płatności kartą w nietypowej lokalizacji. Może się to zdarzyć nawet jeżeli jesteś na wakacjach za granicą. Jednak Twój wydawca karty kredytowej nie ma możliwości aby o tym wiedzieć, chyba że go o tym poinformujesz przed wyjazdem.

Szybki zakup wielu produktów - niektóre dni w roku (szczególnie w okolicach świąt), takie jak tzw. "Czarny Piątek", są powszechnie znane jako dni, w których sklepy oferują znaczące zniżki na swoje produkty lub usługi. To normalne, że jako konsument chcesz skorzystać z oferowanych rabatów. Jednak szybkie i nietypowe zakupy w dużych ilościach z różnych punktów sprzedaży detalicznej mogą również zostać potraktowane jako nietypowe zachowanie. Dlatego zalecamy skontaktowanie się z wydawcą karty kredytowej przed rozpoczęciem podobnych maratonów w celu uniemożliwienia zablokowania Twojej karty kredytowej w momencie, w którym będziesz jej potrzebował.

Duży i mały zakup - jest to dość interesujący aspekt, o którym powinni wiedzieć wszyscy użytkownicy kart kredytowych. Najwyraźniej ludzie, którzy dopuszczają się oszustw związanych z kartami kredytowymi, zwykle stosują zasadę łączenia, w której dokonują kolejno dużych i małych zakupów. Co to właściwie oznacza? Po kradzieży karty kredytowej, najpierw używają jej do dokonania niewielkiego zakupu (na przykład, aby pobrać piosenkę z iTunes); jeśli wszystko jest w porządku, przechodzą na zakup większych rzeczy, których wartość jest znacznie wyższa. Należy pamiętać o tym, dokonując zakupów – jeżeli Twoje płatności będą wpasowywać się w podane powyżej działania, może to doprowadzić do zablokowania karty kredytowej.

W jaki sposób bronić się przed tak nieprzyjemną sytuacją?

Zablokowanie karty kredytowej może spowodować wiele nieprzyjemnych sytuacji, szczególnie jeśli podróżujesz lub wybierasz się za granicę. Dlatego przed wyruszeniem w podróż możesz podjąć kilka środków ostrożności. Dotyczą one głównie ograniczenia ryzyka związanego z problemami z kartą kredytową i zapewnienia jak najlepszego zabezpieczenia instrumentów płatniczych na wypadek jakichkolwiek problemów. W dalszej części tekstu przedstawimy Państwu przydatne wskazówki dotyczące podróży zagranicznych.

Skontaktuj się z wydawcą Twojej karty kredytowej – zalecamy, abyś to robił za każdym razem, gdy zdecydujesz się wyjechać za granicę. W ten sposób firma będzie wiedziała, że w tym konkretnym okresie będziesz znajdować się w innym miejscu niż zwykle, a dokonane tam zakupy nie będą uważane za podejrzane.

Zapisz numer do wydawcy Twojej karty kredytowej – ważne jest, byś zawsze miał możliwość skontaktowania się z firmą, która wydała Twoją kartę. W tym celu wystarczy zapisanie danych kontaktowych w Twoim telefonie. W ten sposób będziesz w stanie skontaktować się z pracownikami obsługi klienta zawsze, gdy będziesz tego potrzebował. Dzięki temu będą oni w stanie szybko zareagować w razie jakichkolwiek problemów.

Zawsze trzymaj przy sobie alternatywne narzędzie płatnicze - niezależnie od tego, czy jest to inna karta kredytowa, karta debetowa czy gotówka. Ważne jest, aby mieć inne środki płatności, jeśli problem z kartą kredytową nie może zostać natychmiastowo rozwiązany.

Jako właściciel karty kredytowej AXI zaoszczędzisz sobie wielu problemów, które mogą dotyczyć innych kart kredytowych dostępnych na rynku. Z jednej strony, po aktywacji Karty AXI masz dostęp do osobistego profilu użytkownika, w którym możesz łatwo śledzić wszystkie dokonane płatności i transakcje. Masz możliwość samodzielnego blokowania i odblokowywania operacji, które możesz wykonać kartą. Z drugiej strony można skorzystać z linii telefonicznej 24/7 w razie jakiegokolwiek problemu. Karta AXI jest Twoją osobistą kartą kredytową, która gwarantuje Ci maksymalny komfort, wygodę i bezpieczeństwo – zawsze i wszędzie.