Czego można się spodziewać po pierwszej karcie kredytowej

Czego można się spodziewać po pierwszej karcie kredytowej

Uzyskanie pierwszej karty kredytowej jest ekscytujące. Dla wielu młodych osób to najlepsze, co się wydarzyło od momentu uzyskania prawa jazdy i ukończenia 18 lat. Ale karty kredytowe to nie tylko dobra zabawa – jej posiadanie wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością.

Oto krótka wersja tego, co dzieje się, gdy otrzymasz swoją pierwszą kartę kredytową: karta kredytowa jest dostarczana pocztą, aktywujesz ją, dokonujesz zakupu, dostajesz wyciąg z karty kredytowej i płacisz rachunek.

Znajomość szczegółów, które zdarzają się na każdym wymienionym etapie, pomoże Ci uniknąć wielu dodatkowych opłat za kartę kredytową, zadłużeń z jej tytułu i szkód kredytowych, które wielu młodych dorosłych doświadcza przez złe korzystanie z pierwszej karty kredytowej.

Pierwsze kroki

Niedługo po zatwierdzeniu Twojej pierwszej karty kredytowej jej wydawca prześle narzędzie płatnicze z Twoim imieniem i nazwiskiem na wybrany przez Ciebie adres.

Musisz aktywować nową kartę kredytową, zanim będziesz mógł z niej skorzystać. Instrukcję do tego procesu powinieneś otrzymać od wydawcy Twojej karty kredytowej – jeśli jej nie otrzymałeś, skontaktuj się z nim jak najszybciej. Nie będziesz w stanie korzystać z karty kredytowej, dopóki jej nie aktywujesz.

W kopercie z kartą kredytową otrzymasz umowę o kartę kredytową - długi dokument obejmujący warunki karty kredytowej – najczęściej w dwóch kopiach. Pamiętaj, by je podpisać i jeden egzemplarz przekazać kurierowi, by mógł go dostarczyć do wydawcy Twojej karty kredytowej.

W tej umowie na pewni opisano funkcje konta i karty kredytowej, sposób i termin naliczania opłat, listę i wysokość opłat, które będą naliczane, oraz sposoby postępowania w przypadku sporów z wystawcą karty kredytowej. Choć wydaje się to długim, niepotrzebnym dokumentem, przeczytanie tej umowy pozwoli Ci uzyskać szczegółowe informacje o karcie kredytowej.

Korzystanie z karty kredytowej

Do Twojego konta karty kredytowej został przypisany limit kredytowy - maksymalna kwota, jaką możesz wykorzystać. Możesz z niego bezproblemowo korzystać. Jeśli nie zdecydujesz się na przetwarzanie opłat za przekroczenie limitu, Twoja karta kredytowa zostanie odrzucona przy każdym zakupie, który może przekroczyć Twój limit kredytowy. Nawet jeśli włączysz tę opcję, wydawca karty kredytowej pozwoli Ci naliczyć tylko określoną kwotę przekraczającą limit kredytowy.

Nawet jeśli możesz korzystać z całego dostępnego limitu kredytowego, nie jest to najbardziej odpowiedzialny sposób korzystania z karty kredytowej. Po pierwsze, wystawca karty kredytowej może zabrać część Twojego dostępnego limitu kredytowego, jeśli zbyt wcześnie wykorzystasz saldo. Możesz zostać obciążony opłatą lub podwyższyć swoją stopę procentową, jeśli przekroczysz limit kredytowy. Używanie zbyt dużej części limitu kredytowego ma również negatywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej - liczba określająca, czy masz dobry czy zły kredyt. Najlepiej pobierać tylko niewielką kwotę - np. od 10 do 30% limitu kredytowego.

Gdy będziesz chciał dokonać płatności, terminal kart kredytowych sprawdzi u wystawcy Twojej karty kredytowej, czy Twoja karta kredytowa jest ważna i czy masz wystarczającą ilość dostępnego kredytu na dany zakup.

Po zatwierdzeniu transakcji potwierdzenie zostanie wydrukowane. Możesz teraz po prostu zabrać swój zakup do domu.

Spłacanie karty kredytowej

Kilka tygodni po otrzymaniu karty kredytowej otrzymasz rachunek pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W wyciągu rozliczeniowym zostaną wyszczególnione opłaty naliczone na koncie i należna kwota minimalna oraz termin płatności. Musisz zapłacić co najmniej kwotę minimalną przed terminem płatności lub zostanie naliczona opłata za opóźnienie. Jeśli w ogóle nie spłacisz swojego salda, taka informacja zostanie wysłana do Biur Informacji Kredytowej.

Upewnij się, że wysyłasz płatność z odpowiednim wyprzedzeniem, by wystawca karty kredytowej otrzymał ją przed terminem płatności.

Nawet jeśli możesz dokonać minimalnej płatności, najlepiej wpłacić saldo w całości na koniec każdego miesiąca. W ten sposób unikasz płacenia odsetek na koncie i nie gromadzisz zadłużenia z tytułu kart kredytowych.