Poprzedni Następny

Niekorzystna ocena kredytowa – jak to zmienić

Niestety, wielu ludzi wciąż nie przykłada wystarczającej uwagi do posiadanej oceny kredytowej i nie uważają tego za wartość, która odgrywa znaczącą rolę w ich życiu i finansach. Natomiast prawda jest taka, że ocena kredytowa jest duża ważniejsza niż może nam się wydawać. Daje Ci wiele opcji i szansę na lepsze warunki finansowe. Oczywiście, musisz być ostrożny i kontrolować swoje finanse co gwarantuje dobrą ocenę kredytową. Sposoby na polepszenie Twojej oceny kredytowej podamy poniżej, jednak najpierw warto wspomnieć o tym, czym dokładnie jest ocena kredytowa i w jaki sposób wpływa na nasze życie.

Jakie są konsekwencje niekorzystnej oceny kredytowej?

Jeżeli Twoja ocena kredytowa nie jest zbyt korzystna, to prawdopodobnie może to być spowodowane złym zarządzaniem finansami osobistymi i błędami w użytkowaniu narzędzi finansowych takich jak karta kredytowa. Negatywne skutki tego mogą nie być natychmiast zauważone, ale na pewno będą odczuwalne w przyszłości.

W jaki sposób? Podajemy kilka sytuacji:

  • Gdy aplikujesz o kredyt – kiedy potrzebujesz pieniędzy na mieszkanie lub samochód, Twoja historia finansowa jest ważnym faktorem w negocjacjach warunków konkretnej pożyczki w wybranej instytucji finansowej. Musisz zdawać sobie sprawę, że niekorzystna historia finansowa oznacza większe wątpliwości co do zdolności spłaty kredytu przez Ciebie, co automatycznie oznacza, że Twoje warunki kredytowania będą gorsze. Poza tym, niekorzystna historia kredytowa może być powodem do braku akceptacji Twojego wniosku kredytowego, nawet jeżeli stan aktualnych finansów i Twoje zarobki są w lepszej kondycji.
  • Podczas zakupu produktów ubezpieczeniowych – tak, Twoja ocena kredytowa może być ważna przy zakupie ubezpieczenia. Jeżeli Twoja ocena jest dobra, możesz korzystać z wielu zniżek i promocji, co niestety nie będzie miało miejsca, jeżeli twoja ocena kredytowa nie jest korzystna.
  • Inne sytuacje – W zależności od Twojej sytuacji zła ocena kredytowa może wpływać nawet na takie rzeczy jak szukanie pracy lub wynajmowanie mieszkania. Takie sytuacje oczywiście są rzadkie, ale mogą się zdarzyć.
  • Po generalnym przeglądzie negatywnych skutków posiadania niekorzystnej historii kredytowej, przyszedł czas na podanie rozwiązań tego problemu. Innymi słowy, poniżej znajdziesz informacje w jaki sposób polepszyć Twoją ocenę kredytową.

Kilka sprytnych sposobów na poprawę oceny kredytowej:

  1. Zaaplikuj o kartę kredytową – używana w odpowiedni sposób karta kredytowa jest najlepszym narzędziem do zademonstrowania Twojej odpowiedzialności finansowej. W szczególności zastanów się nad Kartą AXI: by ją uzyskać wcale nie musisz mieć idealnej historii finansowej.
  2. Spłacanie rat w terminach – czy mówimy tu o kredycie, karcie kredytowej czy innych zobowiązaniach, spłacaj je terminowo. Pokazuje to, że można na Tobie polegać, dzięki czemu banki lub inne instytucje finansowe będą na Ciebie patrzeć przychylnym okiem.
  3. Sprawdzaj wyciągi z karty kredytowej – karty kredytowe zostały stworzone przez ludzi, a wiadomo, że czasem mogą oni popełniać błędy. Warto więc poświęcić 5 minut miesięcznie by sprawdzić, czy żaden z nich nie wkradł się do jakichkolwiek raportów związanych z Twoją kartą kredytową.
  4. Zamknij nieużywane karty kredytowe – trzymanie takich kart może być dla Ciebie problematyczne. Mogą się one stać nowym źródłem problemów: i przez wymagane roczne opłaty, i finansowe oszustwa, które niestety aż nazbyt często mają miejsce.

Karta kredytowa AXI jest najlepszym narzędziem do podbudowania Twojej historii kredytowej – aplikując o nią wybierasz wygodne i praktyczne dla Ciebie rozwiązanie!