Poprzedni Następny

Najważniejsze definicje związane z kartą kredytową

Karty kredytowej budzą niekiedy pewne wątpliwości. Istnieje dużo nieprawdziwych informacji dotyczących szczegółów korzystania z kart kredytowych. Przede wszystkim niewiele osób wie, że karty kredytowe nie muszą być koniecznie wydane przez banki lub w ogóle być związane z kontem bankowym. Technologie, w których zostały one wykonane, również czasem wzbudzają obawy – gdzie można z nich korzystać i w jaki sposób? Poznaj najważniejsze zagadnienia związane z kartą kredytową i dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z takiego rozwiązania! 

Karta kredytowa – definicje

Kartą kredytową jest karta płatnicza, do której przypisany jest limit kredytowy przez jej wydawcę. Oznacza to, że używa się jej bardzo podobnie, jak każdej innej karty, z tą różnicą, że w przypadku karty kredytowej korzysta się z limitu pożyczkowego, który później należy spłacić. Dla niektórych to rozwiązanie doskonałe, dla innych konieczność. W obu przypadkach ta forma płatności ułatwia codzienne życie i zwiększa płynność wykonywania operacji finansowych.

Rodzaje kart płatniczych

Karta płatnicza to elektroniczny instrument płatniczy, który umożliwia bezgotówkowe finalizowanie transakcji stacjonarnie, przez internet lub telefon. Pozwala ona na zdalny dostęp do określonych środków finansowych, zgromadzonych na rachunku bankowym. Mogą być one wydawane nie tylko przez banki, ale również przez inne instytucje finansowe, a nawet przez sieci handlowe lub firmy telekomunikacyjne.

W naszych czasach właściwie trudno sobie wyobrazić życie bez karty. Płatności z nią są szybkie, wygodne i bezpieczne. A w wielu przypadkach nieobarczone żadnymi dodatkowymi kosztami czy prowizjami jak dawniej. Z kartą płatniczą często również znika problem zmiany waluty, ponieważ przewalutowanie odbywa się automatycznie, a w ramach różnych taryf – po bardzo korzystnym kursie. Oprócz tego w wielu krajach mocno odchodzi się od gotówki. Niezależnie od tego, co na ten temat uważamy, przemiana ta jest nieunikniona, więc wyrobienie nawyku korzystania z karty na pewno będzie przydatne.

Karta zbliżeniowa to również rodzaj karty płatniczej, dzięki której możliwe jest wykonanie zapłaty, przez jej przyłożenie do czytnika. Z reguły ten rodzaj finalizacji transakcji posiada limit, dla którego płatność nie wymaga autoryzacji. AXI Card wykonana jest w technologii Mastercard, co znaczy, że jest nie tylko bezdotykowa, ale również możesz z niej korzystać za granicą bez ograniczeń. Limit transakcji zbliżeniowej wynosi 100 zł. Po jej przekroczeniu potrzebna jest standardowa autoryzacja, czyli wpisanie PIN-u. Ustawienia dotyczące zabezpieczenia numerycznego – zmiany PIN-u można dokonać w bankomacie.

Czym w takim razie jest karta debetowa? Różni się ona znacznie od karty kredytowej. Ta pierwsza jest przypisana do konta osobistego lub oszczędnościowego. Przy jej pomocy można dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i w internecie. Używając jej jednak, korzysta się jedynie z własnych środków, zgromadzonych na koncie. Często również ze względu na brak prowizji warunki korzystania z niej za granicą są niekorzystne. Podobnie wygląda sytuacja z wypłacaniem gotówki w bankomatach nie tylko poza granicami, ale też w kraju.

Karta kredytowa – informacje

W przypadku karty kredytowej możesz korzystać z limitu pożyczkowego, dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości. Co więcej, karta ta nie jest przypisana do konta, ani do banku, z którym jesteś związany. W przypadku produktu, jakim jest karta kredytowa AXI, nie tylko nie musisz spełniać rygorystycznych warunków finansowych, ale nie musisz też korzystać z innych produktów. Otrzymasz dostęp do swojego Profilu Osobistego AXI, dzięki któremu będziesz mieć pełną kontrolę – zmiany funkcji karty, wykazy transakcji i kontakt z opiekunem.

Czym jest limit kredytowy, o którym wcześniej wspominaliśmy? To nic innego, jak możliwa górna granica pożyczki, której można dokonać przy pomocy karty kredytowej. Jest przyznawany przez wydawcę karty i obowiązuje w ramach czasowych określonych w umowie. Okres kredytowania to z kolei czas od momentu przekazania środków finansowych w ramach określonego zobowiązania, aż do całkowitego jego spłacenia.

Kredytobiorca to natomiast osoba, która otrzymała pożyczkę według określonych w umowie zasad od kredytodawcy – czyli instytucji finansowej, która ten kredyt oferuje. W ramach spłaty obowiązują określone odsetki, czyli koszt, jaki ponosi kredytobiorca w zamian za otrzymaną pożyczkę.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapraszamy do słownika na naszej stronie głównej, w którym opisaliśmy większość enigmatycznych haseł z dziedziny finansów i kredytów.