Poprzedni Następny

Najpopularniejsze metody płatności online

Aktualnie przez internet możemy kupić niemal wszystko, od ubrań, przez żywność i sprzęty AGD do samochodów , a nawet betoniarek. Wiele osób korzysta też z korepetycji online, terapii, kursów edukacyjnych i innych usług, za które płaci się przez internet. Są to produkty cyfrowe, więc płatność gotówkowa w takiej sytuacji nie miałaby sensu. Możemy robić zakupy 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. To niezwykle wygodne i przyjemne rozwiązanie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakupy online zamiast tradycyjnej wizyty w centrum handlowym.

Najpopularniejsze metody płatności online
Każdego roku rynek e-commerce zyskuje nowych zwolenników, co powoduje, że operatorzy płatności online oferują klientom, co raz to nowe rozwiązania płatnicze. Obecnie na Polskim rynku królują przelewy bankowe i płatności kartą płatniczą. Stanowią one ponad 80% wszystkich transakcji online. Inne popularne metody płatności to m.in. wirtualne portfele i aplikacje typu BLIK. Wszystkie te rozwiązania gwarantują klientom 100% bezpieczeństwa, są niezwykle wygodne i szybkie. Mimo, iż wciąż wiele sklepów internetowych oferuje klientom możliwość płatności “za pobraniem”, czyli przy odbiorze zamówienia, to z roku na rok metoda ta traci swoich zwolenników.

Jak płacić za zakupy online kartą kredytową
Zazwyczaj po dokonaniu jakiegokolwiek zakupu na stronie internetowej zostajemy przekierowani do formularza zapłaty. W tym kroku wybieramy metodę płatności (w naszym przypadku karta płatnicza) i wypełniamy odpowiednie pola. Musimy wprowadzić takie dane jak: numer karty, datę ważności karty, imię i nazwisko właściciela oraz kod CVV. Po wprowadzeniu danych klikamy przycisk potwierdzający transakcję i gotowe. W niektórych przypadkach w ramach dodatkowego zabezpieczenia zostaniemy poproszeni o potwierdzenie transakcji przez wiadomość SMS, wysyłaną na nasz numer telefonu. Jest to jedna z metod zapewniania bezpieczeństwa klientom. Po potwierdzeniu płatności nasze zamówienie zostało złożone. Jeśli płatność z jakiegoś powodu nie przebiegła pomyślnie, zostaniemy poproszeni o jej powtórzenie. Najczęściej jest to spowodowane wprowadzeniem błędnych danych lub chwilowymi usterkami technicznymi, jak np. problem z internetem.

Czy płatności online są bezpieczne?
Jeśli stosujemy się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, płatności online nie stanowią dla nas zagrożenia i nie musimy się nimi martwić. Za zakupy online możemy płacić na wiele sposobów-wpisując numer i dane naszej karty kredytowej, używając wirtualnych portfeli, logując się na swoje konto bankowe i wykonując przelew na konto sprzedawcy i wiele innych metod płatności.
W przypadku płatności kartą kredytową największym plusem jest fakt, iż możemy dokonywać płatności 24/7. Przelewy bankowe z kolei potrafią zajmować nawet do 3 dni roboczych. Jeśli obawiasz się, że wprowadzane dane Twojej karty nie są bezpieczne, to odetchnij z ulgą. Każdy sklep internetowy, aby udostępniał opcję płatności kartą, musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, jak szyfrowanie strony. Ponadto, większość banków i instytucji finansowych obecnie stosuje specjalne zabezpieczenia w postaci wiadomości SMS wysyłanej na numer telefonu właściciela karty w celu potwierdzenia transakcji.
Ogromnym plusem zakupów online przy użyciu karty kredytowej jest opcja Charge Back, która pozwala nam na łatwe uzyskanie zwrotu środków za wadliwy, niezgodny z opisem produkt, który nie spełnił naszych oczekiwań. Dotyczy to również usług i innych rzeczy, które można zakupić online. Przy płatnościach offline, czyli gotówkowych nie mamy takiej możliwości. Jest to, więc znakomite zabezpieczenie naszych pieniędzy i zakupów.

Jeśli często robisz zakupy w jednym sklepie internetowym, na pewno miałeś styczność z opcją „zapisania swoich danych karty kredytowej”. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy często robią zakupy w jednym sklepie i nie lubią marnować czasu. Jeśli korzystasz z wirtualnego portfela, również masz możliwość zapisania swoich danych, co spowoduje, że każda kolejna płatność będzie trwać zaledwie kilka sekund. Wszystkie te informacje znajdują się w możliwie najbezpieczniejszych środowiskach, więc nie musisz martwić się o wyciek danych.

Zakupy online czy offline
Zarówno zakupy online, jak i te tradycyjne, czyli offline mają swoje wady i zalety. Te pierwsze są na pewno znacznie wygodniejsze. Pozwalają Ci zaoszczędzić czas i nie musisz niepotrzebnie stresować się, gdzie zaparkujesz samochód, czy zdążysz przed zamknięciem danego salonu i czy czekają Cię długie kolejki. Zakupy online możesz robić 24/7 i masz dostęp do wszystkich sklepów na świecie zaledwie za jednym kliknięciem. Kolejną dużą zaletą zakupów online jest wybór i szeroki asortyment. Kupując online, masz szansę dobrze zastanowić się nad każdym pojedynczym produktem, gdzie w sklepie zazwyczaj przechadzasz się i czekasz, aż coś wpadnie Ci w oko. W sklepach stacjonarnych często też produkty są wyprzedane, więc jeżeli zależy Ci na nietypowym rozmiarze sukienki, czy popularnym kolorze pralki – otwórz laptopa. Ponadto, produkty zakupione przez internet są nierzadko dużo tańsze, niż te zakupione stacjonarnie. Nawet, jeśli w danym sklepie coś kosztuje 100 zł, przy odrobinie wysiłku znajdziesz ten sam produkt kilkanaście złotych taniej na innej stronie. Ostatnim, równie ważnym plusem zakupów online jest możliwość porównywania produktów i czytania opinii klientów, którzy już je zakupili.
Co do wad, to największym i głównym minusem zakupów online jest niemożliwość zobaczenia produktu na własne oczy. Często przerobione zdjęcia, oświetlenie i inne czynniki sprawiają, że w rzeczywistości, kiedy zakupiony produkt do nas dociera, jesteśmy rozczarowani lub nawet nie poznajemy, że to ta sama rzecz, którą kupiliśmy. Kupując stacjonarnie, możesz pooglądać produkt z każdej strony, dotknąć, przymierzyć itd. Oczywiście w dzisiejszych czasach, gdzie zwroty produktów są bardzo często bezproblemowe, nie stanowi to dużej komplikacji, ale wciąż-jest to duży powód, dla którego zakupy offline mają swoich wiernych fanów.