Najczęstsze błędy początkujących inwestorów

Najczęstsze błędy początkujących inwestorów

Większość z nas chciałaby odnieść wielki sukces podejmując odpowiednie decyzje inwestycyjne, lub próbując swoich sił na giełdzie, jednak często zapominamy z jak wielkim ryzykiem wiążą się takie działania. Bardzo często w przypadku wielu osób prowadzą do ogromnych problemów finansowych. Dzieje się tak, ponieważ mnóstwo ludzi powtarza te same błędy i rozpoczynają swoją przygodę z inwestycjami bez wcześniejszego przygotowania i dokładnego poznania tematu. W związku z tym bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakich błędów unikać i na co zwracać uwagę będąc początkującym, niedoświadczonym jeszcze inwestorem, aby oszczędzić sobie przykrych sytuacji lub często poważnych problemów finansowych. Czasami nawet eksperci w dziedzinie inwestycji z wieloletnim stażem popełniają błędy i zaliczają finansowe wpadki, dlatego bardzo ważne jest, aby analizować i uczyć się na tych błędach i wykorzystać je w naszym życiu.

Brak poznania tematu
Pierwszym, kluczowym błędem popełnianym przez zdecydowaną większość młodych inwestorów jest brak odpowiedniego przygotowania i poznania tematu. Często też brak zrozumienia, na czym polegają inwestycje same w sobie. Wiele osób działa pod wpływem emocji, licząc, że tym razem się uda lub oczekując na „szczęście początkującego” (tzw. beginners luck). W rzeczywistości, w przypadku inwestycji, to wiedza i odpowiednie poznanie tematu jest kluczem do sukcesu. Aby podjąć odpowiednią decyzję należy wiedzieć jak działa rynek inwestycji. Dobrze jest przed rozpoczęciem naszej przygody z inwestycjami przeprowadzić dokładny research w dziedzinie, która nas interesuje. Zanim podejmiesz decyzję, która może zmienić Twoje życie, musisz znać odpowiedzi na pytania jak działa biznes, w który chcesz zainwestować, w jaki sposób zarabia pieniądze, jak prezentuje się przyszłość finansowe danego biznesu i jak widzisz swoją przyszłość, jako inwestora.
Wszystkie te kwestie muszą być przez Ciebie dokładnie zbadane i przeanalizowane, abyś mógł podjąć świadomą i odpowiednią decyzję.

Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji
W przypadku inwestycji wiele osób daje się ponieść emocjom. Sytuacja ma się podobnie w przypadku hazardu. Działamy instynktownie, impulsywnie i myślimy: „co będzie, to będzie”. Jednak w przypadku inwestycji nie możesz liczyć na szczęście czy przypadek. Kluczowe w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych jest dogłębne poznanie tematu i przeanalizowanie naszej decyzji 10 razy lub więcej. Musimy być pewni naszych działań i decyzji i mimo, że nigdy nie wiemy na 100% jaki przyniosą skutek, to ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy i zapoznali się z tematem najlepiej jak to możliwe. Im mniejszy procent zostawimy przypadkowi, tym większe szanse, że nasza inwestycja okaże się sukcesem.

Podążanie za tłumem
Podjęcie decyzji o zainwestowaniu naszych pieniędzy opartej na sugestiach, działaniach i wskazówkach innych osób nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze jest obserwować drogę do sukcesu innych osób i analizować ich działania, jednak każdy z nas w kwestii inwestycji powinien podejmować wyłącznie samodzielne decyzje. Nigdy nie wiemy co stoi za takim, a nie innym działaniem drugiej osoby. Warto wierzyć w siebie i swoje przygotowanie. Jeśli odpowiednio przygotujemy się i poznamy temat przed dokonaniem decyzji inwestycyjnej, nie ma powodu do zmiany naszych typów tylko dlatego, że ktoś ma inne zdanie.

Niezdolność do wycofania się w odpowiednim momencie
Bardzo ciężko jest wycofać się z inwestycji w odpowiednim momencie. Jest to umiejętność, której trzeba się nauczyć i która wymaga czasu. Większość ludzi ma z tym problem i zbyt długo zwlekają z rezygnacją, co w efekcie powoduje ogromne straty finansowe. Najlepszym sposobem na nabycie tej zdolności jest obserwowanie działań innych inwestorów, którzy odnoszą sukcesy. Należy pamiętać, że jedna nieudana inwestycja nie czyni Cię złym lub niekompetentnym inwestorem. Nawet największym rekinom biznesu zdarza się ulokować pieniądze w nieodpowiednim miejscu. Ważne jest jednak, aby się nie zniechęcać i zawsze odpowiednio przygotowywać się do każdej decyzji.

Niecierpliwość
W inwestycjach bardzo ważna jest cierpliwość. Czasami osiągnięcie planowanych zysków może potrwać lata. Dla wielu osób może to być bardzo trudne, jednak bez cierpliwości nie będzie zysków. Aby pieniądze mogły się pomnożyć potrzeba czasu, więc nie podejmuj pochopnych decyzji, jeśli po kilku dniach czy tygodniach nie widzisz żadnych rezultatów. Może się okazać, że w Twoim przypadku na zyski trzeba poczekać trochę dłużej.
Po raz kolejny, wszystko zależy od Ciebie i Twojego konkretnego przypadku. Dlatego tak ważne jest dogłębne zbadanie tematu i podążanie za instynktem.

Inwestowanie pieniędzy, których nie masz
Nigdy nie wykorzystuj pieniędzy, które potrzebne Ci są do codziennego funkcjonowania do jakiejkolwiek inwestycji. Mimo iż odpowiednio przygotowanie i poznanie tematu zwiększa prawdopodobieństwo, iż odniesiesz sukces, inwestycje to wciąż duże ryzyko. Dlatego nie powinieneś ryzykować pieniędzy, na których stratę nie możesz sobie pozwolić.
Jeśli któraś z Twoich inwestycji nie poszła po Twojej myśli i znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, możesz chwilowo pomóc sobie korzystając z karty kredytowej.
Karta kredytowa AXI działa jak Twoja własna firma pożyczkowa na wyciągnięcie ręki. AXI wyróżnia się na tle konkurencji znakomitą ofertą, dostosowaniem do potrzeb współczesnych konsumentów, wieloma darmowymi funkcjami typu powiadomienia SMS czy zarządzanie kartą i wszystkimi jej transakcjami online. Dodatkowo właściciele karty AXI są pod stałą opieką konsultantów, kiedykolwiek potrzebujesz pomocy, 24/7, są oni do Twojej dyspozycji.
W odróżnieniu od konkurencji karta kredytowa AXI jest łatwo dostępna i możliwa do uzyskania nawet dla osób z niekorzystną historią kredytową. Więcej informacji o karcie AXI znajdziesz TUTAJ.

Skupianie się tylko na jednym miejscu
Biorąc pod uwagę fakt, iż jakakolwiek inwestycja zawsze niesie ze sobą ryzyko, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo poniesienia porażki, warto rozważyć ulokowanie swoich pieniędzy w kilku miejscach. Pomoże Ci to również nabrać doświadczenia w różnych dziedzinach biznesu, zwłaszcza na początku swojej przygody z oszczędzaniem.

Zbyt ryzykowne lub zbyt konserwatywne decyzje
W przypadku inwestycji dobrze jest odnaleźć balans w swoich działaniach. Nadmierne ryzyko ani nadmierna ostrożność nie sprawdzą się w tym przypadku. Warto zastanowić się, na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić, ale również posłuchać swojego instynktu. Jeśli w danym momencie nie czujesz się na siłach, aby zainwestować większą kwotę, zmniejsz swój budżet inwestycyjny lub poczekaj z decyzją aż będziesz w lepszej sytuacji finansowej.

Wszystkie z wymienionych wyżej błędów zdarzają się zarówno początkującym, jak i doświadczonym inwestorom. Ważne jest, więc mieć świadomość, na co warto zwracać uwagę, aby uniknąć niepowodzeń. Odpowiednio przeprowadzane inwestycje mogą całkowicie odmienić nasz budżet. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie przystępować do inwestycji, jeśli Twoja sytuacja finansowa Ci na to nie pozwala. Inwestuj tylko te pieniądze, na których utratę możesz sobie pozwolić.