Poprzedni Następny

Karta kredytowa – najczęściej zadawane pytania

Tak jak większość ludzi, którzy posiadają karty kredytowe, na pewno często znajdujesz się w sytuacji w której musisz podejmować decyzje związane z ich odpowiednim używaniem. Jeżeli masz problem związany z zasadami mądrego zarządzania kartami kredytowymi, możesz łatwo wpaść w związane z nimi kłopoty.

Podajemy kilka najczęściej zadawanych pytań, które budzą wątpliwości użytkowników kart kredytowych wraz z odpowiedziami.

1. Czy powinienem zapisać moje dane osobiste oraz dane karty kredytowej na wybranej stronie internetowej?

Tak – ale tylko w przypadku, w którym strona na której chcesz podać te dane, jest zaufana, a Ty często robisz na niej zakupy.

Strony internetowe, stworzone i obsługiwane przez renomowane firmy (jak np. Amazon, który korzysta z wielu systemów zabezpieczających) są zaprojektowane tak, by chronić dane osobiste ich użytkowników.

Pytanie to jednak staje się trudniejsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę ryzyko, z jakim wiąże się zapisywanie Twojej karty kredytowej jako domyślnego środka płatniczego: Twoje pragnienie zakupów. Jeżeli kontrolowanie tego nie jest Twoją mocną stroną, będzie lepiej jeżeli nie będziesz podawał danych karty kredytowej na stronach, na których robisz zakupy. Gdy za każdym razem będziesz wpisywać dane swojej karty przy płatności, dostajesz kilka minut przez które możesz przemyśleć, czy na pewno chcesz dokonać zakupu.

2. Czy powinienem zapłacić kartą debetową czy kredytową?

Karta kredytowa jest zawsze lepszym rozwiązaniem w przypadku w którym wiesz, że będziesz w stanie spłacić zadłużenie na niej. Gdy nie jesteś tego pewien – zapłać po prostu kartą debetową.

Świadomość Twoich finansów zabezpieczy Cię przed wpadnięciem w niepotrzebne długi.

Karty kredytowe są szczególnie użyteczne w przypadku rezerwacji transportu (przede wszystkim liniami lotniczymi) lub hoteli. Warto również wspomnieć, że karty kredytowe często łączą się z dodatkowym promocjami np. zniżkami lub dodatkowymi korzyściami. Niestety, jeżeli preferujesz płacić za niektóre rzeczy gotówką, to musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami za jej wypłatę z bankomatów. Warto tu jednak wspomnieć, że nie wszystkie karty kredytowe są identyczne – np. Karta AXI, nowy produkt na polskim rynku, z której możesz korzystać z bankomatów całkowicie bezpłatnie. Jedynymi wymaganymi opłatami będą tylko te związane z wykorzystanym limitem kredytowym.

3. Czy powinienem podpisać umowę o kartę kredytową, jeżeli ktoś mi ją oferuje?

Podpisywanie umowy o jakąkolwiek kartę kredytową, bez wcześniejszego przejrzenia oferty rynkowej i przemyślenia najlepszego dla Ciebie rozwiązania, nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj, że nie wszystkie karty kredytowe są takie same – i nie wszystkie będą odpowiadały Twoim potrzebom. Przed złożeniem wniosku o kartę kredytową warto sprawdzić, które oferty są dla Ciebie najlepsze i gdzie spełniasz wymagania otrzymania karty kredytowej. Banki często mają bardzo wysokie wymagania, gdy chodzi o przyznawanie klientom kart kredytowych. Na szczęście na rynku dostępne są też inne rozwiązania – np. Karta AXI, którą otrzymasz dużo szybciej i prościej niż w tradycyjnym banku.