Poprzedni Następny

Mądre korzystanie z kart kredytowych

Dla wielu z nas karta kredytowa jest naprawdę ważnym narzędziem – w końcu jest bezpiecznym, solidnym i uniwersalnym sposobem płatności. Można już używać przy zakupach online, w sklepach stacjonarnych oraz wypłacać gotówkę, jeżeli będzie potrzebna. Bardzo ważnym jest, by kart kredytowych używać rozsądnie, gdyż to determinuje ocenę kredytową która może się przydać, gdy będziesz potrzebować pożyczki gotówkowej lub kredytu hipotecznego. Niestety, niektórym trudniej jest mądrze zarządzać kartą kredytową, niż faktycznie ją dostać.

Za każdym razem, gdy używasz karty kredytowej pożyczasz pieniądze – i jesteś zobligowany do ich spłaty. Nie ma znaczenia co kupisz przy jej pomocy – jeżeli nie spłacisz wykorzystanej kwoty na początku następnego miesiąca, Twój kredytodawca może wymagać od Ciebie prowizji za pożyczkę. Kluczem do zarządzania pieniędzmi czy kartami kredytowymi jest wydawanie kwot mniejszych od Twoich zarobków miesięcznie.

Pamiętaj, by zapoznać się z odpowiedzialnością, która idzie wraz z używaniem karty kredytowej. Dowiedz się, jak dokładnie karty kredytowe działają. Czy karty kredytowe lub inne kredyty są odpowiedzią? Czy może gotówka lub karty debetowe są lepszym rozwiązaniem? Czy wiesz, w jaki sposób naliczane jest oprocentowanie? Jakie są wszystkie opłaty, z którymi może wiązać się karta kredytowa? Jak ustalane są minimalne płatności i terminy płatności?

Dokonaj rozsądnego wyboru. Gdy wybierasz kartę kredytową pamiętaj, że nie wszystkie karty są takie same. Porównaj oferty różnych banków i instytucji finansowych, by wybrać odpowiednią dla sienie ofertę. Szukaj następujących:

  • Roczna stopa oprocentowania (RRSO), czyli kwota odsetek, którą zapłacisz, jeśli nie spłacasz całego wykorzystanego salda w każdym miesiącu. Należy również pamiętać, że opłaty mogą wzrosnąć po promocyjnym okresie (najczęściej 12 miesięcy lub mniej), który prawdopodobnie będzie zapewniony w ofercie.
  • Opłaty – te miesięczne i roczne, za opóźnioną spłatę zobowiązań, przelewy, wypłaty gotówki itp.
  • Limit kredytowy. Twój limit kredytowy na karcie wcale nie powinien być na tyle wysoki, byś mógł bez problemu zaciągnąć dług, na który tak naprawdę Cię nie stać.


Ogranicz liczbę posiadanych kart kredytowych. Średnia ilość posiadanych kart kredytowych na jednego klienta wynosi od 3 do 5 kart. Trzymanie zbyt wielu takich kart może prowadzić do nadmiernego wykorzystywania [przyznanego limitu.

Sprawdzaj co miesiąc, w jaki sposób i na co wydajesz środki z karty kredytowej. Zrozumienie na co i kiedy wydajesz środki może pozwolić Ci zaplanować wydatki na następny miesiąc. Zostawiaj swoje paragony i uważaj na pokusę kupowania tego, czego tak naprawdę nie potrzebujesz.

Poniżej podajemy kilka znaków ostrzegawczych, które mogą oznaczać że źle zarządzasz swoimi kartami kredytowymi:

  • Jesteś w stanie spłacać tylko minimalne kwoty na swoich kartach kredytowych
  • Twój wniosek kredytowy niedawno został odrzucony. Odrzucenie wniosku przez kredytodawcę oznacza, że prawdopodobnie Twoja sytuacja finansowa nie jest najkorzystniejsza.
  • Nie jesteś w stanie odłożyć żadnych oszczędności lub wykorzystujesz je na swoje codzienne życie. Jeżeli nie udaje Ci się odkładać jakiejkolwiek sumy co miesiąc jest to powód do zmartwień. Jeżeli natomiast wykorzystujesz swoje oszczędności na co dzień, pomniejszając je, oznacza to że Twoje życie jest zbyt drogie w stosunku do tego, co faktycznie zarabiasz.
  • Twój limit na kartach kredytowych jest albo prawie albo całkowicie wykorzystany. Pamiętaj, że wykorzystywanie pełnego limitu kredytu źle w pływa na Twoją ocenę kredytową.
  • Polegasz na gotówce wypłacanej z kart kredytowych, by opłacić inne rachunki. Pamiętaj, że wiąże się to najczęściej z dodatkową prowizją.
  • Żyjesz od wypłaty do wypłaty.
  • Poborcy dzwonią do Ciebie, by upomnieć się o spłatę raty lub innego długu.