Limit odnawialny – co warto o nim wiedzieć?

Limit odnawialny – co warto o nim wiedzieć?

Karty kredytowe posiadające limit odnawialny są jedną z najpopularniejszych form dodatkowych zastrzyków gotówkowych. Niewątpliwe na decyzję o wybraniu tego właśnie produktu kredytowego wpływ mają unikalne zalety właśnie limitów odnawialnych. Tak, więc jak dokładnie działa limit odnawialny i jakie korzyści płyną z jego posiadania?
 

Limit odnawialny – co to?

Limit odnawialny w kontekście karty kredytowej to maksymalna kwota, na jaką posiadacz karty może zadłużyć się na karcie kredytowej (w przypadku  AXI Card  może to być nawet 6000 złotych dla nowego klienta oraz nawet 11000 zł dla klienta stałego). Limit ten jest ustalany przez instytucję finansową na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta i dostępny co miesiąc (w zależności od stopnia spłaty zadłużenia).

 

Jak działa limit odnawialny?

W momencie otrzymania i aktywacji karty kredytowej posiadacz otrzymuje dostęp do przyznanej kwoty limitu, czyli może używać tych środków jak chce. Zobowiązany jest jednak do comiesięcznego spłacania określonej minimalnej kwoty lub pełnej kwoty zadłużenia (w przypadku AXI Card kwota minimalna to 20% użytego limitu miesięcznie). Jeśli klient spłaca część zadłużenia - dostępny limit karty zostaje odnowiony o tę spłaconą kwotę, czyli przykładowo, jeżeli dostępny limit to 4000 złotych a wydamy z tego 1500 zł i spłacimy tą kwotę razem z należnymi odsetkami to w przyszłym miesiącu mamy znowu dostępne 4000 złotych.

 

Dlaczego limit odnawialny jest tak korzystny?

1. Ograniczenie formalności i oszczędność czasu – decyzja o przyznaniu limitu odnawialnego wymaga wyłączenie jednorazowego wnioskowania, za to dostęp do środków z racji odnawialności jest długoterminowy. Nie trzeba tracić czasu na przechodzenie procesu weryfikacji i zamartwiać się czy uda się uzyskać pozytywną decyzję za każdym razem, kiedy zajdzie potrzeba pozyskania dodatkowych pieniędzy – jak to ma miejsce w przypadku pożyczek. Przykładem może być awaria domowego sprzętu AGD, jak pralka czy lodówka. Limit kredytowy umożliwia błyskawiczne zakupienie nowego urządzenia, zapewniając minimalne zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu domu.

2. Niższe koszty - koszty używania limitu na karcie są zdecydowanie niższe niż pożyczki z uwagi na to, że płacimy tylko za wykorzystaną cześć i tylko za czas od użycia do spłaty. Karta bez wykorzystanych środków nie generuje kosztów, czyli – „Nie używasz – nie płacisz!” Można używać jej tylko w szczególnych okolicznościach takich jak np.: konieczność zakupu prezentu na ważną okazję tuż przed dniem wypłaty.

3. Szybki dostęp do awaryjnej gotówki – karta z limitem odnawialnym może pełnić rolę swojego rodzaju zabezpieczenia na nagłe sytuacje, w których pilnie potrzeba gotówki. Na przykład jeśli nagle zepsuje się samochód, posiadacz karty może szybko pokryć koszty naprawy, oszczędzając sobie stresu związanego z natychmiastową, nieplanowaną potrzebą wydania sporej kwoty. Niewykorzystane środki znajdujące się na karcie są do dyspozycji właściciela karty w każdej chwili.

4. Łatwiejszy dostęp do wyjątkowych okazji zakupowych – limit odnawialny pozwala na natychmiastowe skorzystanie z atrakcyjnych ofert zakupowych, które mogą pojawić się niespodziewanie i mieć ograniczenie czasowe. Użytkownik może nabywać produkty, których zakup i tak planował, po niższej cenie niż przypuszczał - nawet jeżeli jest dopiero na początku zbierania funduszy na ten cel, gdyż brakującą kwotę pokryje limit np.: zakup promocyjnej oferty biura podróży, która pojawiła się nagle.

Jak więc widać limit odnawialny jest zdecydowanie godną uwagi i wygodną opcją kredytową, która użytkowana odpowiedzialnie w prosty sposób może pomóc domknąć budżet.