Kto i jak korzysta z kart kredytowych?
Podobnie jak kluczy, nie ma jednej uniwersalnej karty kredytowej. To co jest ważne dla jednej osoby, niekoniecznie będzie priorytetem dla drugiej – dlatego też, polując na Twojego plastikowego towarzysza zakupów, warto przyjrzeć się Twoim nawykom związanym z wydatkami. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej ocenić to, co naprawdę jest dla ciebie ważne przy wyborze karty kredytowej.
Karty kredytowe są zwykle wykorzystywane jako dodatkowe źródło finansowania zakupu towarów i usług, jednak ludzie używają kart kredytowych na wiele różnych sposobów. Niektórzy mają problemy z comiesięczną spłatą swojej karty, wykorzystując ją jako krótko- lub długoterminową pożyczkę, podczas gdy inni ścigają punkty nagród i nigdy nie płacą odsetek, zawsze płacąc swoje rachunki na czas.
Rozpoznanie swoich nawyków związanych z wydatkami jest przydatne, bo na pewno będzie miało zasadniczy wpływ na wybór karty kredytowej. W oparciu o nie istnieją czery główne profile użytkowników kart kredytowych, które pomogą Ci w doprecyzowaniu, który profil najbardziej do Ciebie pasuje.
Typ 1.
Zmagasz się z comiesięcznymi spłatami karty kredytowej?
Odsetki – co to jest? Osoby należące do typu pierwszego używają swojej karty kredytowej tak, jak karty debetowej – stale ponosząc odsetki i zmagając się z długiem.
Jeśli masz problem ze spłatą karty kredytowej co miesiąc, możesz skorzystać z karty o niskiej stopie procentowej z bardzo niską roczną opłatą (lub bez niej). Jeśli jesteś prawdziwym zakupoholikiem i już masz solidne zadłużenie z tytułu karty kredytowej, rozważ także transfer salda lub pożyczkę osobistą.
Typ 2.
Nie używasz swojej karty kredytowej zbyt często?
Twoja karta kredytowa nie jest dodatkiem, ale raczej niezbędnym narzędziem finansowym. Możesz go użyć do zamówienia dużych zakupów, na które nie masz w danym momencie pieniędzy (a są niezbędne) i po prostu spłacać je w wybranym przez Ciebie czasie (pamiętaj jednak, by co miesiąc spłacać przynajmniej wymaganą kwotę minimalną).
Jeśli korzystasz z karty tylko w nagłych wypadkach i przy okazjonalnych wydatkach, a następnie spłacasz saldo w ciągu kilku kolejnych miesięcy, powinieneś rozważyć znalezienie karty z niską stopą oprocentowania i najlepiej bez opłaty rocznej. Jeśli po prostu potrzebujesz możliwości dokonywania zakupów online i za granicą, karta debetowa może bez problemu Ci wystarczyć.
Pamiętaj, że większość niskoprocentowych kart kredytowych oferuje niższą stawkę tylko w okresie wstępnym, więc upewnij się, że zobowiązujesz się spłacić cały dług w tym okresie, ponieważ później stopy procentowe będą rosły, co znacznie utrudni Ci spłatę.
Typ 3.
Używasz karty kredytowej na zakup niezbędnych rzeczy i zawsze spłacasz ją w terminie?
Używasz karty prawie codziennie – gdy robisz zakupy spożywcze, zakupy online czy płacisz rachunki – i zawsze spłacasz wykorzystane saldo w terminie.
Jeśli używasz karty do regularnych zakupów i spłacasz saldo każdego miesiąca, nie musisz aż tak przejmować się jej oprocentowaniem. Musisz znaleźć kartę, która oferuje interesujące Cię programy nagród, takie jak zwrot gotówki lub dodatkowe punkty.
Pamiętaj, że karty z nagrodami często się wiążą z wyższą roczną opłatą, więc upewnij się, że wybierzesz taką, która zapewni Ci jak najwięcej, przy ja najniższych kosztach.
Typ 4.
Używasz karty kredytowej zawsze i wszędzie?
Być może używasz karty kredytowej, aby zdobyć punkty nagród czy też dla wygody, ale zawsze sumiennie spłacasz wykorzystane saldo w całości, pomimo dość wysokich wykorzystanych kwot.
Jeżeli dużo zarabiasz i jesteś stabilny finansowo, powinieneś mieć kartę, która zapewni funkcje i korzyści, które mogą Ci się przydać lub po prostu ułatwić życie. Mogą to być bezpłatne ubezpieczenia podróży, usługi doradców czy też programy nagród. Poszukaj takiej karty, która da Ci najwięcej korzyści.
Wybór właściwej karty kredytowej dla Twojego stylu życia niezwykle ważny. Znajdź kartę, która pasuje do Twoich potrzeb, i nie wybieraj karty kredytowej z dodatkami, chyba że naprawdę ich potrzebujesz. Możesz skończyć płacąc wysoką roczną opłatę za usługi i funkcje, które nie są Ci do niczego potrzebne.