Poprzedni Następny

Kredyt dla seniora – co musisz wiedzieć?

Kredyt pozabankowy dla seniora – jak szybko złożyć wniosek online?

Osoby starsze, które szukają dodatkowego źródła dochodu, zapewne stają przed kluczowym pytaniem, czy uda im się spełnić wszystkie niezbędne wymagania, aby otrzymać pożyczkę lub kredyt w wybranej instytucji finansowej. Z pewnością wiek może nieco utrudnić ubieganie się o dodatkowe finansowanie, dlatego przed wysłaniem wniosku warto zweryfikować nie tylko opinie na temat firmy pozabankowej, ale również wymagania, jakie stawia sobie firma względem pożyczkobiorcy. Z drugiej strony instytucje finansowe postrzegają seniorów, jako osoby stabilne, zwłaszcza gdy posiadają dobrą zdolność kredytową. Stały dochód sprawia, że spłata zaciągniętej pożyczki będzie bardziej prawdopodobna, niż w przypadku osób nieposiadających pracy i stałego źródła zarobków, które są w stanie udokumentować. Kredyt pozabankowy możemy obecnie otrzymać w szybki i prosty sposób. Najczęściej wybieraną metodą jest wypełnienie wniosku online, który dostępny jest w większości instytucji finansowych. Osoby preferujące tradycyjną metodę składania formularza, mogą skorzystać z pomocy konsultanta, dzwoniąc na numer Biura Obsługi Klienta, podany na stronie pożyczkodawcy. We wniosku zazwyczaj jesteśmy zobowiązani do podania kilku podstawowych informacji osobowych i teleadresowych. Warto więc przygotować aktualny dokument tożsamości, na którym znajdziemy większość niezbędnych danych.

Jakie formalności należy spełnić, aby otrzymać kredyt?

W zależności od firmy pożyczkowej formalności mogą różnić się od siebie znacząco. Podczas procesu składania wniosku z pewnością należy pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego, z którego będziemy zobowiązani do podania kilku podstawowych danych osobowych. Dokumenty, potrzebne do otrzymania pożyczki, czy kredytu to oprócz dowodu osobistego, wniosek o kredyt oraz zaświadczenie o zarobkach. Musimy pamiętać o tym, że dowód musi aktualny, a dane, które podamy w formularzu, będą zgodne z rzeczywistością. Bez wątpienia ważne będzie przekazanie:

  • imienia i nazwiska,
  • daty i miejsca urodzenia,
  • numeru pesel
  • oraz miejsca zamieszkania.

Firma pozabankowa po otrzymaniu wniosku zweryfikuje dane wnioskującego w bazach osób zadłużonych, dlatego bardzo ważne jest budowanie zdolności kredytowej, która wpłynie na decyzję przyznania lub odrzucenia wniosku o kredyt. Bazy osób zadłużonych, z których korzystają firmy pozabankowe to m.in. Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów, czy np. Biuro Informacji Gospodarczej.  

Jak szybko spłacić kredyt?

Kredyty pozabankowe należy spłacać w wyznaczonym terminie, dostępnym w umowie sporządzonej z firmą pozabankową lub bankiem. Szybką i wygodną opcją, o której warto wspomnieć, jest uregulowanie zobowiązania w jednej racie. Co ciekawe ustawa o możliwości dokonania jednorazowej spłaty istnieje już od 2011 roku.Zastanówmy się przed chwilę, czy aby na pewno jest to korzystne rozwiązanie?

Nie koniecznie w każdej sytuacji, szybka spłata kredytu, będzie oznaczała zmniejszenie dodatkowych kosztów. Mniejsza rata to z pewnością niższe odsetki. Należy jednak pamiętać, że instytucja finansowa doliczy nam dodatkową prowizję z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Warto w takiej sytuacji przekalkulować, czy decyzja o szybszej spłacie zobowiązania będzie opłacalna. Możemy dokonać tego sami lub poprosić pracownika firmy o przygotowanie i przedstawienie nowej wersji harmonogramu spłaty kredytu. Jeżeli zdecydujemy się na zmniejszenie okresu kredytowania, będzie to wiązało się oprócz doliczeniem opłat, również z dodatkowymi dokumentami.