Poprzedni Następny

Kontakt z firmą windykacyjną – jak powinien wyglądać?

Masz problemy finansowe i Twoje zadłużenie obsługuje firma windykacyjna? Windykator to nie komornik sądowy – jego uprawnienia są ograniczone. Ty z kolei masz swoje prawa, które nie mogą być naruszane. Dowiedz się, jakie uprawnienia mają pracownicy takich firm i co możesz zrobić, gdy nęka Cię firma windykacyjna.

Co może firma windykacyjna?

Co to jest firma windykacyjna i jakie uprawnienia mają windykatorzy? Firmy windykacyjne specjalizują się w odzyskiwaniu należności na rzecz wierzycieli – swoich klientów. Najczęściej z oferty takich podmiotów korzystają mniejsze firmy i klienci indywidualni. Z kolei duże przedsiębiorstwa, zamiast korzystać z usług zewnętrznych firm, tworzą własne działy windykacji. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Niezależnie jednak od tego, czy windykacja jest częścią struktur firmy, czy też zewnętrzną usługą, cel jest jeden – odzyskać należność.

Jakie działania może podejmować firma windykacyjna, aby odzyskać dług? Windykatorzy są zobowiązani, by postępować w sposób etyczny. Ich zadaniem jest przypomnienie dłużnikowi o nieuregulowanym zobowiązaniu i uświadomienie mu, że dalsze zwlekanie wiąże się dla niego z kosztami. Firmy windykacyjne mogą zatem:

  • Wysyłać SMS-y z przypomnieniem o istnieniu długu. Dopuszczalne jest też telefoniczne czy mailowe nawiązanie kontaktu z dłużnikiem oraz kierowanie do niego korespondencji – wezwań do zapłaty.
  • Zawierać ugody z dłużnikami. Gdy dłużnik nie neguje istnienia długu, pracownik windykacji może zaproponować umowę. Wówczas spłata zobowiązania odbywa się w ratach dostosowanych do możliwości finansowych dłużnika.

Windykator może też poinformować dłużnika, jak będzie przebiegać dalszy proces odzyskiwania należności. Z reguły windykacja to pierwszy etap dochodzenia długu.

Czego nie mogą robić pracownicy windykacji?

Zadanie pracowników działu windykacji nie jest łatwe. Dłużnicy często uchylają się od spłaty zadłużenia lub zawierają ugodę, a następnie – mimo ustalenia terminów płatności – nie wpłacają umówionych kwot. Mimo to jednak windykatorzy nie mogą m.in.:

  • Zastraszać, grozić czy ubliżać dłużnikowi. Wszelkie groźby czy nazywanie dłużnika oszustem lub złodziejem to działania karalne.
  • Wchodzić do mieszkania i zajmować ruchomości należących do dłużnika. Takie działania są zarezerwowane wyłącznie dla komornika sądowego.
  • Podejmować działań, które będą wypełniać znamiona stalkingu. Przykładem może być wysyłanie dziesiątek SMS-ów dziennie z informacją o wysokości długu.
  • Straszyć dłużnika skierowaniem sprawy do organów ścigania. Niespłacone zobowiązania to sprawy cywilne, a nie karne.
  • Egzekwować należności już spłaconych przez dłużnika. Jeżeli dłużnik twierdzi, że należność została uregulowana, sprawa powinna zostać wyjaśniona.

Czego jeszcze nie może firma windykacyjna? Zabronione jest wypytywanie znajomych, pracodawcy czy bliskich dłużnika o jego aktualną sytuację majątkową. Także nachodzenie osoby winnej pieniądze w miejscu jej zatrudnienia jest niedozwolone.

Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną?

Utrata płynności finansowej czy niemożność spłacenia zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie to dla dłużników źródło stresu. Znalazłeś się w takiej sytuacji, a do tego windykatorzy podejmują działania niezgodne z prawem? Możesz się bronić – oto, gdzie możesz zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną:

  • Organy ścigania, np. policja czy prokuratura. Funkcjonariusze policji przyjmą od Ciebie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
  • UOKiK. U miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów możesz uzyskać bezpłatną pomoc prawną.
  • Adwokat, radca prawny. Możesz skorzystać z pomocy specjalisty w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej – takie punkty działają na terenie każdego województwa.

Co jeszcze możesz zrobić, gdy nęka Cię firma windykacyjna? Większość takich podmiotów dba o swoją reputację. Pomóc może też złożenie skargi na danego windykatora u jego przełożonego.

W AXI Card zależy nam na dobrych relacjach

To naturalne, że wierzyciele – np. instytucje finansowe – dążą do odzyskania należnych im pieniędzy. Windykacja należności to etap, na którym wciąż istnieje szansa porozumienia się stron i wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania. Jeżeli masz problem ze spłatą zadłużenia na pozabankowej karcie kredytowej AXI Card, nie czekaj – jak najszybciej skontaktuj się z nami. W ten sposób możesz uniknąć zbędnych kosztów i spłacić dług w sposób, który nie będzie nadmiernie obciążał Twoich finansów. Pamiętaj – z każdej sytuacji jest wyjście.

Chcesz wiedzieć więcej o Karcie AXI? Zajrzyj do naszej zakładki help, gdzie publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania.