Czym jest kod CVV?
Niektóre przedmioty i usługi bardziej opłaca się kupować w Internecie – bilety lotnicze, ubrania czy książki. Najczęściej wybieranym sposobem płatności jest karta kredytowa, chociaż oczywiście część użytkowników dalej preferuje płatności przelewem. Kartami można spokojnie zapłacić i w sklepach krajowych, jak i zagranicznych.
Jeżeli decydujesz się na płatność za zakupy online kartą kredytową, musisz być pewien, że na Twoim koncie masz wystarczającą dostępną ilość środków. Wartość Twojego wirtualnego koszyka w sklepie jest blokowana do czasu otrzymania przez bank zgody na przeprowadzenie transakcji. Jeżeli używasz karty kredytowej pamiętaj – spłać wykorzystane saldo jak najszybciej, by nie naliczały Ci się odsetki.
Jak to wygląda?
Jeżeli decydujesz się zapłacić kartą kredytową lub debetową za swoje zakupy, musisz najczęściej najpierw wskazać odpowiednią kartę, z której będziesz korzystać – VISA lub MasterCard (chociaż w niektórych systemach ta opcja jest wybierana automatycznie po wpisaniu danych Twojej karty.). Następnie musisz podać: numer Twojej Karty, imienia i nazwiska podanych na karcie, datę ważności i kod zabezpieczający CVV. Numer ten możesz znaleźć na odwrocie karty. Jest naprawdę krótki – składa się tylko z 3 cyfr. Po co go podajemy? Jest to sposób weryfikacji zgodności danych osoby, która jest jej prawowitym właścicielem (lub korzysta z karty za jej zgodą). W celu zwiększenia bezpieczeństwa płatności bank może poprosić o dodatkową weryfikację – najczęściej poprzez kod SMS, który będziemy musieli podać (wysyłany na numer przypisany d karty, z której korzystasz). I nie martw się – żadne z Twoich danych nie trafią do sklepu, w którym zrobiłeś zakupy. Nikt nie ma prawa dostać się do Twoich środków – cały proces odbywa się więc na zaszyfrowanej stronie.
Ochrona zakupu
Czasem bywa tak, że towar lub usługa nie zostały dostarczone, lub są niezgodne z zamówieniem. W takim przypadku może zadziałać chargeback – procedura, która daje możliwość odzyskania swoich środków przez dochodzenie swoich roszczeń od sprzedawcy za pośrednictwem Banku – wydawcy karty.