7 sytuacji, w których nie powinieneś korzystać z karty kredytowej

7 sytuacji, w których nie powinieneś korzystać z karty kredytowej

Jeśli wszyscy, zawsze i wszędzie, zastanowilibyśmy się nad wykorzystaniem naszych kart kredytowych, być może nie byłoby tak dużego problemu z zadłużeniami na kartach kredytowych. Sam fakt, że dostałeś kartę kredytową a Ty chcesz coś kupić, nie oznacza wcale, że jest to dobry pomysł. Czasem w takich sytuacjach zostawić kartę kredytową w portfelu i dokładnie przemyśleć zakup, którego planowałeś dokonać.

Nie używaj karty, gdy nie jesteś w stanie spłacić wykorzystanego limitu kredytowego

To chyba najważniejszy punkt tego artykułu. W sytuacji, w której nie jesteś w stanie spłacić wykorzystanego limitu kredytowego, korzystanie z karty jest niespecjalnie mądrym pomysłem. Płacenie za rzeczy, na które Cię nie stać, to najpewniejszy sposób zrujnowania swojej oceny i wiarygodności kredytowej.

Przemyśl płatność kartą kredytową, jeśli nie wiesz, jaki w aktualnym momencie masz dostępny limit kredytowy.

Mimo tego, że wiele banków wyeliminowało opłaty za przekroczenie limitu, to i tak powinieneś się zastanowić dwa razy, zanim to zrobisz. Przekraczanie limitu kredytowego dalej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami – np. może spowodować podwyższenie stóp procentowych. Co więcej, maksymalnie wykorzystany limit na karcie kredytowej jest najtrudniejszy do spłaty, a jednocześnie pogarsza Twoją ocenę kredytową. Dlatego też przed wykonaniem jakiejkolwiek transakcji kartą kredytową sprawdź, jaki masz dostępny limit kredytowy.

Unikaj płatności kartą kredytową, jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny

Kredytodawcy hipoteczni często marszczą brwi, gdy widzą duże wykorzystane saldo na karcie kredytowej. Im większe zadłużenie z tytuły karty kredytowej, tym trudniej będzie ci zakwalifikować do kredytu hipotecznego, ponieważ oznacza to, że możesz mieć problemy ze spłatą kredytu hipotecznego.

Najmądrzej jest zaniechać dużych zakupów kartą kredytową przynajmniej do momentu sfinalizowania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Najlepiej oczywiście byłoby wstrzymać się z zakupami kilka miesięcy po tym fakcie – warto pamiętać o dodatkowych kosztach mieszkaniowych, które pojawią się po zakupie mieszkania.

Nie używaj karty kredytowej tylko po to, by poczuć się lepiej.

Wiemy, że zakupy poprawiają humor. Jednak nic nie jest za darmo, a impulsywne zakupy nie pomagają naszym finansom. Zwłaszcza jeżeli ich rolą jest poprawienie naszego nastroju w ciężkich momentach. Natomiast takie zakupy nie są rozwiązaniem – zdecydowanie zalecamy znalezienie innego lekarstwa na dylematy emocjonalne. Jeżeli zakupami rozwiązujesz swoje tymczasowe problemy, pamiętaj, że w ten sposób możesz wpaść w długi, które potem będzie ciężko Ci spłacić.

Unikaj używania karty kredytowej gdy jesteś nietrzeźwy lub głodny

Są sytuacje, w których masz nad sobą mniej kontroli – np. gdy jesteś głodny czy nietrzeźwy – i przez to możesz wydać więcej, niż jesteś w stanie spłacić. W sytuacjach, w których idziesz na imprezę i planujesz pić – pamiętaj, by wziąć ze sobą tylko określoną ilość gotówki – dzięki temu będzie Ci łatwiej kontrolować zakupy w stanach upojenia.

Nie używaj karty kredytowej, jeśli nie ufasz urządzeniu lub osobie, która będzie obsługiwać płatność

Oszustwa związane z kartami kredytowymi nie są niestety rzeczą wyciągniętą tylko z amerykańskich filmów. Lepiej chuchać i dmuchać na zimne – i bezpiecznie korzystać z Twojej karty kredytowej. Mimo tego, że nie ponosisz jakichkolwiek konsekwencji związanych z kradzieżą środków, ale nadal jest to poważny i stresujący problem, z którym będziesz musiał sobie poradzić. Dlatego nie używaj karty kredytowej w miejscach, które uznasz za podejrzane i niegodne zaufania.