Kiedy należy skontaktować się z Centrum Pomocy Twojej karty kredytowej?

Kiedy należy skontaktować się z Centrum Pomocy Twojej karty kredytowej?

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie działania związane z kartą kredytową można wykonać bez wychodzenia z domu, wyłącznie za pośrednictwem internetu lub przy użyciu aplikacji instytucji, która nam kartę wydała. Siedząc wygodnie na kanapie możesz kontrolować swój balans rachunku, wykonać, anulować lub sprawdzić status płatności, czy nawet zwiększyć limit kredytowy.

Możliwość kontrolowania niemal wszystkiego bez wychodzenia z domu pozwala nam w łatwy sposób zarządzać naszymi finansami, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy musisz skontaktować się telefonicznie z przedstawicielem Centrum Pomocy instytucji, która wydała Ci kartę. Kiedy? W jakim celu? I... dlaczego? Czasami znajdujemy się w sytuacji, gdzie wyłącznie człowiek może odpowiedzieć nam na nurtujące nas pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, nawet jeśli jest to osoba po drugiej stronie linii telefonicznej i której fizycznie nie widzimy. W dzisiejszym artykule omówimy sytuacje, w których warto, a czasami nawet trzeba skontaktować się z Centrum Pomocy Twojej karty kredytowej.

Pamiętaj, aby zawsze dzwonić na numer podany na odwrocie karty! Wtedy masz pewność, że kontaktujesz się z właściwą instytucją i nie zostaniesz oszukany.

Kiedy zgubisz swoją kartę kredytową
Im szybciej powiadomisz instytucję, która wydała Ci kartę kredytową o jej zaginięciu, tym lepiej dla Ciebie. Po pierwsze, niektóre instytucje obarczają klientów pełną lub częściową odpowiedzialnością w przypadku późnego zgłoszenia zaginięcia karty. Oznacza to, iż w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie Twój plastik i wybierze się na zakupy, możliwe, że jeśli nie zgłosisz sytuacji odpowiednio wcześnie, skradzione środki nie zostaną Ci zwrócone. Dzwoniąc do Centrum Pomocy możesz natychmiast zablokować zgubioną kartę i wszelkie jej funkcje. Przedstawiciel działu obsługi klienta sprawdzi ostatnie wykonane transakcje przy użyciu Twojej karty i zleci wydanie Ci nowego plastiku. Zazwyczaj nowa karta kredytowa dostarczana jest do klienta już w ciągu kilku dni roboczych.

Niektóre karty kredytowe, w tym karta AXI, oferują użytkownikom dostęp do panelu online, w którym właściciel plastiku może kontrolować wszystkie jego funkcje, a także między innymi zablokować kartę.

Kiedy Twoja karta kredytowa zostaje odrzucona w terminalu płatniczym
Istnieje wiele możliwych powodów, dlaczego Twoja karta kredytowa została odrzucona w trakcie dokonywania płatności. Zdarza się, że płatności kartą są sporadycznie odrzucane, jako forma zabezpieczenia przed kradzieżą i oszustwami. Inny możliwy powód to wadliwość terminala płatniczego. Jak widać, możliwości są różne, więc najlepszym i najszybszym sposobem na rozwianie wszelkich wątpliwości i rozwiązanie problemu jest skontaktowanie się z Centrum Pomocy.
Oczywiście, jeśli Twoja płatność w sklepie zostanie odrzucona, a zależy Ci na czasie, możesz powtórzyć procedurę i spróbować zapłacić ponownie, jednak powinieneś wiedzieć, że jeśli kilkakrotnie dojdzie do nieudanej transakcji przy użyciu karty, niektóre instytucje mogą zablokować Twój plastik ze względów bezpieczeństwa, gdyż będą podejrzewać, iż karta używana jest w niewłaściwy sposób lub przez niewłaściwą osobę.

Kiedy na Twoim wyciągu z karty pojawiają się transakcje, których nie rozpoznajesz
Większość instytucji kredytowych dostępnych na rynku nie obarcza klientów odpowiedzialnością w przypadku kradzieży lub oszustw finansowych dokonanych przy użyciu karty kredytowej, oczywiście o ile sytuacja została przez klienta zgłoszona. Podobnie wygląda to w sytuacji, kiedy ktoś korzysta z Twojej karty (a dokładnie z jej numerów) do zakupów online, a karta wciąż jest w Twoim posiadaniu. Większość umów kredytowych chroni klienta przez tego typu ewentualnościami. Jeśli zauważysz w swoim wyciągu z karty podejrzane transakcje, których nie rozpoznajesz, jak najszybciej skontaktuj się z Centrum Pomocy i zgłoś zaistniałą sytuację. Najprawdopodobniej transakcje, które zostały dokonane przez osoby trzecie zostaną anulowane, a Tobie zostanie wydana nowa karta kredytowa.

Kiedy nie jesteś w stanie spłacić zadłużenia na karcie
Jeśli wiesz, że w danym miesiącu nie będziesz w stanie spłacić zadłużenia na swojej karcie kredytowej, skontaktuj się z Centrum Pomocy. Wspólnie z konsultantem omówicie spersonalizowany plan spłaty zadłużenia. Musisz oczywiście liczyć się z dodatkowymi kosztami tego typu rozwiązania w postaci odsetek, ale będą one znacznie mniejsze niż gdybyś po prostu ominął spłatę raty w danym miesiącu.

Kiedy chcesz zrezygnować ze swojej karty kredytowej
Jeśli podjąłeś decyzję, że karta kredytowa nie jest Ci dłużej potrzebna lub zdecydowałeś się zmienić instytucję oraz ofertę kredytową, skontaktuj się z Centrum Pomocy i poinformuj o zamiarze zamknięcia rachunku. W trakcie takiej rozmowy możesz upewnić się, że Twój rachek jest wyrównany i nie zostawiasz za sobą żadnych nieopłaconych transakcji. Zamykając rachunek telefonicznie, zamiast przez internet masz też pewność, że Twoja karta jest anulowana. Robiąc to samo online, zdarza się, że Twój wniosek o zamknięcie rachunku został anulowany z powodu nieopłaconej transakcji, a Ty nie zauważysz powiadomienia. Najpewniejszym i najszybszym sposobem na zamknięcie rachunku jest, więc skontaktowanie się z Centrum Pomocy instytucji, która nam tę kartę wydała.

Kiedy wybierasz się w podróż
Ze względów bezpieczeństwa wiele instytucji blokuje karty kredytowe, kiedy zarejestruje na nich podejrzaną aktywność. Czym jest podejrzana aktywność? Może być to płatność dokonana po drugiej stronie globu lub transakcja na gigantyczną kwotę, większą niż przyznany limit. Pamiętaj, że wybierając się w podróż warto poinformować o swoich planach przedstawiciela instytucji, która wydała nam kartę, aby uniknąć problematycznych sytuacji, gdzie nasz plastik zostaje zablokowany. Oczywiście zawsze możemy w takiej sytuacji zadzwonić do Centrum Pomocy i wyjaśnić sytuację, ale na pewno lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenia się od tego typu problemów i poinformowanie o swoich planach z wyprzedzeniem.

Kiedy ktoś próbuje się z Tobą skontaktować podszywając się pod wydawcę karty
W zdecydowanej większości przypadków jedyny sposób kontaktu ze strony instytucji, która wydała Ci kartę kredytową będzie odbywać się z numeru telefonu podanego na odwrocie plastiku. Jeśli otrzymujesz wiadomości e-mail, SMS lub jeśli ktoś dzwoni do Ciebie z innego numeru podając się za firmę, która wydała Ci kartę i próbuje wyłudzić od Ciebie prywatne informacje, skontaktuj się z Centrum Pomocy i zgłoś im zaistniałą sytuację. Nigdy nie dziel się swoimi prywatnymi informacjami z osobami, co do których nie masz 100% pewności, iż są tymi, za które się podają. Aby skontaktować się z Centrum Pomocy zawsze dzwoń pod numer telefonu podany na odwrocie swojej karty kredytowej. Nie szukaj adresu e-mail ani numeru telefonu instytucji w internecie i nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości.