Poprzedni Następny

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę?

Jednym z największych przestępstw związanych z finansami, jest wyłudzenie kredytu na cudze nazwisko. Oszuści, którzy dopuszczają się tego czynu, biorą pożyczkę lub kredyt, posługując się tożsamością innej osoby. Kolejno nie regulują spłat zaciągniętego zobowiązania, co prowadzi do poważnych konsekwencji w tym wszczęcia postępowania windykacyjnego i sądowego. Ofiary przestępstwa nie są świadome, że na ich dane wyłudzono kredyt i otrzymują taką informację dopiero od komornika, który zawita do ich drzwi.

Jak w takim razie możemy samodzielnie zweryfikować, czy ktoś zaciągnął pożyczkę na nasze dane osobowe? Bez wątpienia istotne jest monitorowanie takich informacji w jednej z baz osób zadłużonych.

 

Wystarczy założyć konto. Logując się na stronę Biura Informacji Kredytowych, możemy wygenerować raport BIK, w którym otrzymamy wszystkie niezbędne dane, w tym szczegółową historię zobowiązań finansowych oraz kredytowych. Co więcej, będziemy mieli również wgląd do historii poszczególnych rat zobowiązań np. opłaty za prąd, czy media.

Ochrona przed wyłudzeniem danych osobowych

Jeżeli zgubiłeś swój dowód osobisty lub uważasz, że dane trafiły w niepowołane ręce, ważne jest, aby od razu zgłosić taką informację na policję w celu natychmiastowego zastrzeżenia dokumentu. Możemy również skontaktować się telefonicznie z bankiem i poinformować o zaistniałej sytuacji. Oczywiście, mamy możliwość przekazania informacji do Biura Informacji Kredytowej, co można zrobić za pośrednictwem Internetu, w szybki i prosty sposób. Warto trzymać swoje dane osobowe pod ochroną, co oznacza, żeby nie udostępniać dokumentów osobom trzecim, jeżeli nie jest to konieczne. Stare, nieważne dokumenty należy odpowiednio zniszczyć. Oprócz dowodu osobistego warto również trzymać w bezpiecznym miejscu korespondencję z banku, czy urzędu.

Obecnie na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej mamy możliwość wykupienia alertów BIK. Dzięki włączeniu tej opcji będziemy na bieżąco informowani w przypadku próby wyłudzeniu naszych danych osobowych. W ciągu kilku sekund zostanie wysłane powiadomienie BIK za pośrednictwem wiadomości sms, dzięki czemu będziemy mieli szansę na szybkie zareagowanie i powstrzymanie oszustwa przed dokonaniem wyłudzenia danych i zaciągnięcia pożyczki. Informacja będzie obejmowała szczegółowe informacje dotyczące banku, w którym doszło do złożenia wniosku o przyznanie kredytu. Na okres 12 miesięcy mamy możliwość założenie alertu BIK całkowicie za darmo.

Pamiętaj!

Zapoznaj się z kilkoma istotnymi wskazówkami, które mogą ochronić Cię przed działaniem oszustów:

  • Sprawdzaj, czy masz przy sobie dokumenty, zwłaszcza gdy wybrałeś się w miejsce publiczne, gdzie mogłeś zgubić lub ktoś mógł dokonać kradzieży dowodu osobistego, czy karty kredytowej
  • Nie rób zdjęć swojego dowodu osobistego
  • Ustaw bezpieczne hasła, aby nikt nie włamał się na Twoje konto
  • Możesz uchronić się dodatkowymi działaniami, sprawdź, czy potrzebujesz włączyć alerty BIK
  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych na portalach społecznościowych