Poprzedni Następny

Jak oszczędzić na domowych wydatkach i rachunkach?

Życie kosztuje. To frazes brzmiący tak banalnie, jednak chyba każda przeciętna polska rodzina odczuła w ostatnim czasie wzrost wydatków na utrzymanie. Jedzenie i media kosztują więcej. Chociaż każdego roku zwiększają się pensje, rośnie też inflacja. Polacy wciąż należą do narodów wzbogacających się, zatem szastanie pieniędzmi na prawo i lewo, mało komu wychodzi na dobre. Umiejętne zarządzanie domowym budżetem wymaga często sporo kalkulacji. Warto zatem poznać kilka prostych pomysłów na to, jak oszczędzać na domowych wydatkach i rachunkach. Wdrożenie zmian może przynieść spore oszczędności. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka - właśnie tak, złotówka po złotówce zaoszczędzona w różnych obszarach życia, w skali roku może dać konkretną kwotę.

Planowanie czyli podstawa oszczędnego życia

Oszczędnego życia trzeba się po prostu nauczyć. Niektórzy wynieśli to z domu. Nasycyli się wzorcami, z których mogą korzystać w dorosłym życiu. Inni muszą nauczyć się tego, prowadząc już swoje własne gospodarstwo domowe. Czasami nauka oszczędzania wynika z chęci rozwoju w tym obszarze, innym razem z kłopotów finansowych, w które kiedyś się wpadło. Jedno nie ulega wątpliwościom - podstawą oszczędnego życia jest planowanie. Dotyczy to między innymi codziennych zakupów spożywczych, zakupu opału na zimę, remontów oraz innych większych inwestycji, chociażby takich jak wymiana sprzętu AGD w domu. Jak zatem wdrożyć lekcje oszczędzania na co dzień? Najprościej zrobić to właśnie na przykładzie zakupów żywności.

Wychodzenie do sklepu spożywczego z burczącym z głodu brzuchem, zwykle kończy się koszykiem wypchanym po  same brzegi. Przynajmniej 30 procent kupionych wtedy towarów, spokojnie mogłaby zostać na sklepowych półkach. Po sprawunki do lodówki warto zatem wybierać się wtedy, gdy jest się wypoczętym i najedzonym, a w kieszeni spokojnie spoczywa skrupulatnie zapisana lista zakupów. Takie podejście oparte jest po prostu o czystą psychologię. Skrajne emocje i stany, chociażby takie jak zmęczenie, frustracja czy złość, często wiążą się z mało racjonalnymi decyzjami. Oczywiście będąc na emocjonalnym haju, również jesteśmy skłonni podejmować nieprzemyślane decyzje. Tylko spokój gwarantuje, że mamy dostęp do naszego racjonalnego umysłu. Jednym słowem, nawet po zakupy spożywcze, warto wychodzić w dobrym stanie ducha. To właśnie dzięki temu zakupy robione są bardziej z głową, co w konsekwencji prowadzi do zaoszczędzenia sporej kwoty.

Aplikacje w służbie zakupów

Jak realnie oszczędzać podczas zakupów spożywczych? Warto korzystać z różnego rodzaju aplikacji, które w ostatnim czasie wprowadziło sporo sieci sklepów spożywczych. W ten sposób można kupować różne produkty w cenach promocyjnych, aktywować specjalne zniżki na wybrany asortyment, czy wreszcie gromadzić punkty, które można później wymienić na rabat na zakupy. Jeżeli w sklepie spożywczym traci się głowę i kupuje się po prostu za dużo jedzenia, warto zacząć korzystać z możliwości kupowania go przez internet. To wciąż usługa prowadzona tylko w dużych miastach, ale dla wielu rodzin oznacza ona oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Aplikacje można wykorzystać również do planowania posiłków na przykład na cały tydzień. Najczęściej pomagają one również w planowaniu zakupów. Dzięki temu do lodówki trafiają produkty, które rzeczywiście zgodnie z planem, zostaną wykorzystane w najbliższym czasie. Dzięki temu marnuje się też mniej jedzenia.

Warzywa i owoce warto kupować po prostu na targu. Ich jakość jest często znacznie wyższa niż świeżych warzyw i owoców w sklepach sieciowych. Ceny najczęściej również bywają niższe, chociaż to nie musi być regułą. Poza tym w sklepach warto odwiedzać również półkę z produktami spożywczymi,  którym kończy się data przydatności. Takie rzeczy są najczęściej przecenione nawet o 50%. Mimo przeterminowania, najczęściej nadal nadają się do spożycia. Można darować sobie kupowanie mięsa z tego typu przecen, ale przykładowo nabiał, można już nabyć bez najmniejszych wątpliwości.

AGD i RTV do domu

Jak oszczędzać na rachunkach? W przypadku sprzętów typu AGD i RTV, racjonalne decyzje trzeba podejmować już na etapie ich zakupu. Należy kierować się nie tylko samym designem czy ceną, ale również sprawdzać parametry techniczne konkretnego produktu i jego klasę energooszczędności. To właśnie literka A z kilkoma plusikami powinna być ważnym punktem branym pod uwagę na przykład podczas wyboru lodówki, pralki czy zmywarki. Im wyższa klasa energooszczędności, tym często wyższa cena, jednak taki zakup naprawdę się opłaca. W przypadku sprzętu pobierającego wodę podczas swojej pracy, warto zwrócić również uwagę na ten parametr. Mowa tutaj na przykład o wodzie pobieranej na cykl prania pralki czy pracy zmywarki. Sprzęt AGD trzeba zatem kupować po naprawdę gruntownym przeanalizowaniu technicznej strony. Warto poświęcić na to czas, bo z reguły tego typu wyposażenie domu kupuje się raz na kilka lat. W przypadku sprzętu RTV, oszczędzanie może polegać na przykład na wyłączeniu opcji stand by. Czerwona dioda informująca o tym, że sprzęt jest włączony do prądu, powinna być wyłączona. W ten sposób w skali roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, szczególnie jeżeli w domu jest sporo sprzętów elektronicznych.

Zakupy ubrań i butów

Sporo wydatków generują również zakupy ubrań i butów. W przypadku wieloosobowej rodziny, zakup nowych rzeczy na przykład na nadchodzący zimowy sezon, może być naprawdę dużym wyzwaniem dla portfela. Nabywanie tego typu dóbr warto zatem również zaplanować z głową. Warto śledzić sezonowe obniżki, które są tradycją w praktycznie wszystkich większych  sieciach sprzedających ubrania i dodatki.

Droższe i bardziej luksusowe dobra warto nabywać w dni takie jak zbliżający się Black Friday. To właśnie wtedy można liczyć na ogromne rabaty w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jeśli akurat pod koniec miesiąca braknie już gotówki, rozwiązaniem może być zakup z płatnością kartą kredytową. Kredyt zaciągnięty w ten sposób, można spłacić już po pierwszym grudnia, unikając w ten sposób odsetek. Podczas Black Friday dobrze jest sprawić sobie na przykład droższy zimowy płaszcz czy buty. To również fantastyczna okazja by kupić nowy aparat fotograficzny czy komputer. Sprzęt bywa wtedy przeceniony nawet o połowę. Z roku na rok rośnie zainteresowanie tym wyjątkowym dniem, który dedykowany jest miłośnikom zakupów. Aby nie stracić głowy, trzeba ustalić limit wydatków na karcie kredytowej. To zresztą praktyka dobra dla każdego, komu pieniądze zbyt szybko ulatniają się z konta. Jest to element budowania samokontroli w obszarze zakupów.

Oszczędzanie na wydatkach to w dużej mierze praca nad sobą samym i własnymi nawykami. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, szybkie prysznice, dojazdy do pracy rowerem, siłownia pod chmurką zamiast siłowni sieciowej - w wielu obszarach życia można oszczędzać, trzeba zwyczajnie tylko chcieć.