Jak banki decydują o limicie na karcie kredytowej?

Jak banki decydują o limicie na karcie kredytowej?

Limit kredytowy na Twojej karcie kredytowej oznacza maksymalną ilość środków, które możesz pożyczyć z karty w danym momencie. Wielkość Twojego limitu kredytowego ma znaczący wpływ na to, jak często i w jakim celu korzystasz z karty kredytowej. Zazwyczaj im większy limit kredytowy, tym chętniej użytkownicy korzystają ze środków na karcie. Po wykorzystaniu wszystkich środków na karcie kredytowej, czyli po osiągnięciu limitu, nie możemy już korzystać z karty, do momentu aż spłacisz swoje zadłużenie częściowo lub w całości.

Istnieje też inny powód, dla którego Twój limit kredytowy jest istotny – ocena w BIK. Wielkość kredytu, z którego korzystasz, ma duży wpływ na Twoją historię kredytową i ocenę w BIK. Należy pamiętać, że limit na rachunku osobistym, posiadanie karty kredytowej, czy zakup na raty to też kredyt. Wszystkie te rozwiązania mają znaczący wpływ na naszą historię kredytową i ocenę punktową w BIK. Im więcej zadłużeń, tym gorzej będzie prezentować się Twoja sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej. Należy jednak wspomnieć, że istnieje sposób na wykorzystanie zakupów na raty, czy karty kredytowej do poprawy swojej historii kredytowej. Przy stosowaniu się do odpowiednich zasad i wskazówek i rozsądnie korzystając z narzędzi kredytowych można pozytywnie wpłynąć na swoją sytuację finansową i historię kredytową.

Limit kredytowy
W zależności od firm wydających karty kredytowe, Twój limit kredytowy może znacząco się różnić. Ma na to wpływ wiele czynników, na przykład to, że nie wszystkie firmy sprawdzają historię kredytową klienta. W efekcie, jeden pożyczkodawca może zaoferować Ci limit kredytowy dwa razy większy, niż konkurencyjna firma pożyczkowa.

Niestety, nie jesteś w stanie przewidzieć, jaki limit kredytowy zaproponuje Ci dana firma pożyczkowa. Musisz zaaplikować o kartę kredytową, aby dowiedzieć się, jaki limit zostanie Ci zaproponowany. Firmy pożyczkowe biorą pod uwagę mnóstwo różnych czynników przy wydawaniu decyzji kredytowej i ustalaniu limitu na karcie, dlatego dla dwóch klientów o podobnej sytuacji finansowej, oferta kredytowa najprawdopodobniej będzie zupełnie inna.

Co wpływa na limit kredytowy na karcie

Rodzaj karty kredytowej
Istnieje wiele różnych rodzajów kart kredytowych, które skierowane są do klientów o zróżnicowanych potrzebach. Jednym z pierwszych czynników, który decyduje o wielkości limitu kredytowego, jest rodzaj karty o którą aplikujesz.
Wiele kart kredytowych posiada z góry ustalony limit kredytowy na przykład 2 tys. złotych, który oferowany jest każdemu zainteresowanemu, niezależnie od jego zdolności kredytowej, czy oceny w BIK. Jeszcze inne karty kredytowe posiadają konkretne wymogi dotyczące danego limitu, na przykład dana firma oferuje limit kredytowy od 2 tys. złotych do 5 tys. złotych, w zależności od wielkości zarobków klienta. Im wyższe zarobki, tym większy limit na karcie.

Zarobki
To, ile zarabiasz, ma ogromny, jeśli nie największy wpływ na to, jaki limit kredytowy zostanie Ci zaoferowany. Oznacza to, że im więcej zarabiasz, tym większy limit kredytowy zostanie przydzielony do Twojej karty kredytowej. Dlaczego? Posiadając wysokie zarobki, jesteś w oczach banku wiarygodnym klientem, więc nie wystawiają się na zbyt duże ryzyko, oferując Ci wysoki limit na karcie.

Ocena punktowa w BIK
Wiele banków i firm pożyczkowych ustala limit kredytowy dla klienta na podstawie jego raportu finansowego z BIK. W bazie BIK znajdują się wszystkie dane kredytowe osób, które w ciągu ostatnich kilku lat wzięły kredyt, te, które obecnie posiadają zadłużenia oraz wszystkie informacje na temat tego, jak dana osoba spłaca swoje zobowiązania finansowe, tj. czy robi to terminowo. Instytucje wydające karty kredytowe sprawdzają też zdolność kredytową klienta. Analizują ilość posiadanych przez niego kredytów, wielkość zarobków, a także biorą pod uwagę ocenę punktową BIK.

Historia kredytowa
Podobnie jak w poprzednim punkcie, wiele banków i innych instytucji wydających karty kredytowe, przed podjęciem decyzji o przyznaniu karty oraz limitu kredytowego dla danego klienta przeprowadza jego „Financial background check”, czyli sprawdza jego historię kredytową. Ma to na celu sprawdzenie, czy klient jest wiarygodny i sumiennie i terminowo spłaca swoje zobowiązania finansowe. Warto mieć na uwadze, że wiele firm bierze pod uwagę tylko historię kredytową klientów, ignorując zdolność kredytową i ocenę punktową w BIK. Oznacza to, że nawet jeśli nie zarabiasz dużo, ale zawsze sumiennie spłacasz swoje kredyty, to masz szansę na korzystny limit kredytowy.

Limity na innych kartach kredytowych
Instytucje wydające karty kredytowe mogą sprawdzać również i sugerować się Twoim limitem kredytowym na innych kartach. Jeśli posiadasz wysoki limit kredytowy na innej karcie kredytowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że obecny pożyczkodawca również zdecyduje się przydzielić Ci wysoki limit kredytowy.

Kiedy poznam swój limit kredytowy na karcie?
Zależy to od firmy, która wydaje Ci kartę kredytową. W niektórych przypadkach, już podczas składania wniosku zaznaczysz interesujący Cię limit i natychmiast dowiesz się, czy kwalifikujesz się do danej oferty, czy nie. W innych przypadkach, wydawcy kart mają z góry ustalony limit kredytowy dla wszystkich klientów. W jeszcze innych sytuacjach o przyznanym limicie dowiesz się, kiedy instytucja wydająca karty kredytowe poinformuje Cię, iż Twój wniosek o kartę został zaakceptowany. Oznacza to, że w przypadku niektórych kart kredytowych nie możesz planować większych zakupów przy użyciu karty, ponieważ nie wiesz, ile środków zostanie Ci przyznanych w formie limitu.

Czy mogę zwiększyć swój limit kredytowy na karcie?
Warto również wspomnieć, że w przypadku niektórych firm wydających karty, Twój początkowy limit kredytowy nie musi być ostateczną ofertą. Po jakimś czasie, jeśli odpowiedzialnie korzystasz ze swojego plastiku i regularnie spłacasz wszystkie zobowiązania, możesz aplikować o zwiększenie limitu kredytowego. Ważne, abyś nie za często znajdował się w sytuacji, gdzie Twój limit wykorzystany jest do maksimum. Nie będzie to korzystnie wyglądało w oczach banku lub innej instytucji, która wydała Ci kartę.