Poprzedni Następny

Gotówka vs. Karta Kredytowa

Coraz mniej ludzi wybiera gotówkę jako swój ulubiony sposób płatności, jednak dla niektórych zarządzanie swoimi finansami przy pomocy gotówki dalej jest lepszym rozwiązaniem. Plusy i minusy takiego rozwiązania przedstawiamy poniżej.

Jak podjąć świadomy wybór dotyczący dopasowanego do Ciebie systemu płatności? Czy lepiej płacić gotówką czy może kartą kredytową lub debetową?

Karty kredytowe są nowoczesnym sposobem płatności za zakupy online. Dlatego też kluczowe jest rozwijanie naszej wiedzy finansowej - by być w stanie podejmować najbardziej racjonalne i rozsądne decyzje dla nas i naszych rodzin.

Karty kredytowe – za i przeciw


Pierwszą podstawową zasadą przy korzystaniu z kart kredytowych jest znalezienie w sobie odpowiedniej motywacji do zarządzania swoimi personalnymi finansami. Należy pamiętać, że pomimo wielu zalet kart kredytowych, jest koniecznym używanie ich w jasno określony sposób, w celu uzyskania jak największych zysków poprzez ich używanie.

Właściwe korzystanie z karty kredytowej, zwłaszcza w okresie karencji, może przynieść ci zyski.

Zalety:

 • Wygoda – w każdej chwili możesz mieć dostęp do funduszy na Twoim koncie i korzystać z nich, gdy tylko będziesz ich potrzebował.
 • Możliwość korzystania z nieoprocentowanej pożyczki w tak zwanym okresie karencji - dla każdej instytucji ten okres jest inny.
 • Unikanie niepotrzebnej niedogodności konieczności noszenia przy sobie gotówki.
 • Wiedza na temat Twojego dostępnego limitu kredytowego - może to być hamulcem, zwłaszcza podczas szaleństw związanych z zakupami – po prostu ten limit nie pozwala na to.
 • Płatności w Internecie
 • Zniżki w dużych domach handlowych lub sklepach internetowych
 • Można używać jej za granicą – niektóre hotele preferują otrzymywać zapłatę w taki sposób, czasem nawet preferując karty kredytowe nad debetowymi; dla niektórych płatność gotówką jest reliktem przeszłości i zachęcają klientów do używania kart zniżkami lub bonusami.

Wady:

 • W niektórych przypadkach karty kredytowe stają się obciążeniem dla posiadaczy kart a nie pomocą finansową – korzystanie z nich wiąże się z miesięcznymi i rocznymi opłatami. Najczęściej jednak te opłaty są na tyle niskie, szczególnie porównując je z zaletami kart, że tak naprawdę nie warto się nimi przejmować.
 • Kompletny brak odpowiedzialności finansowej i brak monitorowania transakcji na karcie kredytowej może doprowadzić do destabilizacji Twoich personalnych finansów.
 • Wypłaty z niektórych kart kredytowych nie są rekomendowanym sposobem ich używania – przez różnicę w oprocentowaniu podczas płatności kartą a wypłatą gotówki (wypłata gotówki z karty kredytowej często wiąże się z dodatkowymi opłatami).
 • Oprocentowanie zostaje nałożone już w momencie zakupu,
 • Wciąż są miejsca, w których nie zapłacisz kartą – gotówka dalej jest bardziej uniwersalnym sposobem płatności
 • W przypadku ataku hakerów lub utraty karty, całość kwoty dostępnej na karcie może zostać skradziona lub wykorzystana – a spłata wciąż będzie należna bankowi, zgodnie z Twoją umową.

Korzystanie z jednej lub kliku kart o niższym limicie kredytowym, które mogą zmniejszyć ryzyko strat materialnych, jest kwestią osobistego wyboru.

Należy pamiętać, że tak naprawdę najważniejsze jest rozsądne i świadome korzystanie z finansów osobistych wraz z rozwijaniem umiejętności i wiedzy finansowej.