Czego nie robić z kartą kredytową?

Czego nie robić z kartą kredytową?

Karta kredytowa to niezwykle przydatne narzędzie płatnicze i czasem nieodłączna pomoc w domowym budżecie. Trzeba jednak umieć odpowiednio z niej korzystać, ponieważ wystarczy jeden spontaniczny zakup lub ominięcie terminu spłaty, a możemy spowodować niemały problem w swoich finansach. Choć karta kredytowa przypomina zwykłą kartę płatniczą, jaką możemy dostać przy zakładaniu konta bankowego, znacząco się od niej różni. Pieniądze, znajdujące się na karcie kredytowej i z których korzystamy, to pieniądze banku, a nie właściciela karty. Oznacza to, iż korzystanie z kredytówki, to pewnego rodzaju rozwiązanie kredytowe. Bardzo ważne jest rozsądne i odpowiedzialne korzystanie ze swojej karty kredytowej w celu uniknięcia problemów w swoim budżecie! Poniżej omówimy, jak właściwie korzystać z tego nowoczesnego i niezwykle przydatnego narzędzia płatniczego.

Pamiętaj o terminie spłaty

Mimo pozornego podobieństwa, kredyt zaciągnięty na karcie kredytowej różni się od pożyczki gotówkowej. Przy ustalonym limicie kredytowym na karcie mamy do dyspozycji okres bezodsetkowy, czyli tzw. grace period. Dzięki niemu możesz spłacić swój kredyt nawet do 2 miesięcy bez dodatkowych odsetek. Odsetki sięgają czasami nawet 10%, więc są stosunkowo wysokie. Dlatego warto upewnić się do kiedy obowiązuje nas okres rozliczeniowy bez odsetek i pilnować jego terminu. Poszczególne informacje możesz znaleźć np. na comiesięcznym wyciągu, na którym dowiesz się, kiedy mija termin spłaty i ile środków wykorzystałeś. Rozwiązania kredytowe mogą być naprawdę przydatne i pomocne, jeśli odpowiednio się z nich korzysta. Na przykład w sytuacji, gdy chcemy kupić coś po okazyjnej cenie i brakuje nam paru groszy, a dzień wypłaty jest za tydzień lub dwa. Możemy wtedy wspomóc się kartą kredytową i po wypłacie spłacić zobowiązanie.

Nie próbuj obliczać swojego okresu rozliczeniowego ,,na piechotę’’, ponieważ czasem banki nie generują wyciągów w weekendy i Twój okres rozliczeniowy może przesunąć się o parę dni. Instytucje bankowe i pozabankowe w wyciągu podliczają całe nasze zadłużenie i wyznaczają okres jego spłaty, zazwyczaj jest to 20-30 dni. Przykładowo, jeśli na samym początku cyklu dokonamy zakupów, to realnie poniesiemy ich koszt dopiero w okresie po otrzymaniu wyciągu, czyli 30 dni od momentu, kiedy otrzymamy wyciąg, plus 20-30 dni na spłatę zadłużenia.

Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, są powiadomienia o zadłużeniu, które mają na celu przypomnieć nam o niespłaconym zobowiązaniu kredytowym. Takie powiadomienie może być wysłane w formie wiadomości SMS jak na przykład w przypadku karty AXI. Wiadomości te są zupełnie darmowe. Można też otrzymywać tego typu powiadomienia poprzez e-mail lub telefonicznie. Koszt waha się wówczas od 20-60zł, w zależności od banku i instytucji pozabankowej.

Nie dokonuj zbędnych wypłat z bankomatu

Karta kredytowa sama w sobie nie służy do wypłat gotówki z bankomatów, jeśli jednak zdecydujesz się na taki krok, możesz zapłacić podwójnie. Zostanie Ci naliczona spora prowizja za wypłatę środków (kilka procent od wypłaconych pieniędzy) oraz nie będzie obowiązywał okres bezodsetkowy. Oznacza to, że odsetki będą naliczane od pierwszego dnia. Jest tak w zdecydowanej większości banków i instytucji pozabankowych. Jednak w przypadku karty AXI, możesz wybierać środki z bankomatów w Polsce całkowicie za darmo.

Zwróć również uwagę na to, że niektóre banki i instytucje pozabankowe, w których zdecydujesz się na kartę kredytową, pobierają opłaty miesięczne lub roczne, których można pozbyć się, dokonując operacji za podaną przez bank kwotę. W zamian za to oferują również dodatkowe punkty (Payback, World, itp.) oraz ubezpieczenia podróżne. Warto jednak dokładniej zapoznać się z systemem premiowym, ponieważ zdarza się, że punkty należy zbierać przez długie lata, aż będziemy w stanie kupić za nie coś wartościowego.

Nie podpisuj umowy bez dokładnego zapoznania się z nią!

Mimo iż brzmi, jak coś oczywistego, jest to niezwykle ważna i często lekceważona kwestia. Niektóre instytucje wydające karty potrafią dać nam dodatkowe profity, a inne mogą całkowicie nas pogrążyć. W umowie kredytowej znajdziesz między innymi zasady działania okresu bezodsetkowego, spłaty kwoty minimalnej, czy też możliwości rozłożenia zadłużenia na niżej oprocentowane raty. Czytając zapisy od linijki do linijki, będziesz mieć pewność, że niczego nie przeoczyłeś i nikt nie wykorzysta Twojej niewiedzy. Zapoznaj się dokładnie również z Taryfą Opłat i Prowizji. To w niej są zawarte wszystkie informacje na temat wydania i korzystania z karty oraz tabela oprocentowania. Jesli masz jakiekolwiek wątpliwości lub jakaś część umowy kredytowej jest dla Ciebie niejasna, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.

Płacąc w obcej walucie zapłacisz więcej

Zdarza się, że czasami musimy dokonać płatności w obcej walucie. Niestety banki zazwyczaj pobierają prowizję, nie tylko za przelew, ale również za przewalutowanie (zwykle są to 2% całej kwoty). Początkowo bank blokuje daną kwotę, a następnie przelicza ją zgodnie z kursem operatora karty. Sprawdzając, ile zostało pobrane, możemy dojść do wniosku, że to wszystko. Niestety, w drugim etapie następuje zaksięgowanie transakcji przez bank oraz doliczenie prowizji lub rozliczenie według własnej tabeli kursowej. W obu przypadkach oznacza to dodatkowe koszta. Sytuacja jest jeszcze bardziej niekorzystna, gdy dojdzie do przekroczenia limitu kredytowego.

Nie przekraczaj limitu zadłużenia

Pomimo że karta kredytowa może być niezwykle wygodnym i bezpiecznym narzędziem do zarządzania swoimi finansami, to podczas nieprzemyślanych zakupów, może okazać się dla nas zgubna. W odróżnieniu od karty debetowej, kiedy wykorzystamy swój limit, karta kredytowa nie zostaje zablokowana, a wręcz przeciwnie. Naliczana zostaje wtedy kwota, która przekroczyliśmy, a razem z nią duże odsetki.  Taki mechanizm pomaga uniknąć niezręcznych sytuacji przy kasie w sklepie, lecz łatwo może nas też pogrążyć w długach.

Poszukaj najlepszej oferty

Ofert kredytowych banków, jak i instytucji pozabankowych jest naprawdę wiele, a znalezienie tej jedynej, najkorzystniejszej dla nas oferty będzie niewątpliwym strzałem w dziesiątkę. Porównanie kilku lub nawet wszystkich ofert dostępnych na rynku może być czasochłonne, ale na pewno wyjdzie nam na dobre. Po pierwsze zwróć uwagę na oprocentowanie, które nie może przekroczyć czterokrotności stopy procentowej. W większości jest ono podobne, warto zatem przyjrzeć się pozostałym profitom. Rozpatrz zatem poszczególne opłaty za wydanie oraz obsługę karty, a także ubezpieczenie. Ubezpieczenie karty zapobiegnie utracie środków w przypadku kradzieży, jeśli jednak nie chcesz z niego korzystać, zrezygnuj, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Zazwyczaj banki pobierają również comiesięczną opłatę za wznowienie, czego możesz uniknąć, wykonując określoną liczbę transakcji.

Nie ignoruj bieżących wyciągów

Od dłuższego czasu, jesteśmy narażeni na ataki cyberprzestępców, którzy tylko czekają, aby wydać pieniądze z Twojej karty kredytowej. Dokładnie zapoznaj się z wyciągami oraz z opłatami za transakcje. Możliwe, że znajdziesz tam coś, co rodzi Twój niepokój i nie masz z nimi nic wspólnego. W takiej sytuacji jak najszybciej zadzwoń do instytucji, która wydała Ci kartę, aby rozwiązań problem i uniknąć dalszych kradzieży.

Nie przyzwyczajaj się

Posiadanie dużej ilości gotówki zawsze kusi do jej wydawania. Pamiętaj jednak, że pieniądze na karcie kredytowej nie są Twoje, a banku lub instytucji pozabankowej, w której ustaliłeś swój limit kredytowy. Płacąc kartą, zaciągamy coraz większy kredyt, który potem będziemy musieli skrupulatnie spłacać. Bądź ostrożny i nie nadużywaj swojej karty, gdy tylko idziesz na zakupy. Zastanów się, czy nie będzie to kolejny niekorzystny i zbędny wydatek.  Musisz wziąć pod uwagę, że wydawanie nie swoich pieniędzy zazwyczaj przychodzi nam z łatwością, a co za tym idzie może uzależniać. Jeśli będziesz świadomy zalet oraz wad korzystania z karty kredytowej i unikniesz nieprzyjemnych skutków płacenia nią, na pewno przyniesie Ci wiele pożytku i przyjemności w codziennym użytkowaniu.

Na koniec, musisz sobie uświadomić, że karta kredytowa to przede wszystkim rozwiązanie płatnicze naszych czasów. Płatności gotówkowe powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie płacić kartą możesz w niemal każdym miejscu na Świecie. Wybierając odpowiednią dla siebie kartę, zyskujesz stałą pomoc i zabezpieczenie finansowe, możliwość korzystania z wielu opłacalnych promocji w sklepach lub wysokich premii za zakupy. W rękach odpowiedzialnego i świadomego jej wad i zalet posiadacza karta kredytowa może być najprzydatniejszym gadżetem, jaki istnieje obecnie na rynku.