Czego nie powinieneś robić, kiedy aplikujesz o kartę kredytową?

Czego nie powinieneś robić, kiedy aplikujesz o kartę kredytową?

Większość osób, które planują złożyć wniosek o uzyskanie karty kredytowej, skupia swoją uwagę głównie na profitach wynikających z jej posiadania. Warto jednak pamiętać, że mimo iż jest to niezwykle przydatne i nowoczesne narzędzie płatnicze, to istnieje wiele haczyków, które lekceważone, mogą przysporzyć nam wielu problemów. Przed aplikowaniem o kartę kredytową należy dobrze się do tego przygotować, zapoznać się z ofertami banków i innych instytucji a następnie na spokojnie przemyśleć swoją decyzję. W dzisiejszym artykule omówimy, czego nie należy robić, kiedy starasz się o kartę kredytową i na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy.

Czy na pewno możesz złożyć wniosek?

W większości instytucji aplikować o kartę kredytową mogą wyłącznie osoby pełnoletnie (czasem limit jest wyższy i wynosi 21 lat). Oczywiście to nie oznacza, że karta od razu zostanie wydana. Nie masz natomiast obowiązku posiadania konta w banku, w którym się o nią ubiegasz. Nie możesz znajdywać się na liście dłużników, ponieważ, każde Twoje niespłacone zobowiązanie (np. kredyt hipoteczny) zostanie dokładnie sprawdzone przez pracowników banku. Aby aplikować o kartę musisz być także osobą, która jest zatrudniona, najlepiej na umowę o pracę. Jeśli jesteś przedsiębiorcą posiadającym własną firmę, powinieneś regularnie odprowadzać składki ZUS oraz do Urzędu Skarbowego, inaczej Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Najbardziej wiarygodni są jednak pracownicy etatowi. Wyjątkiem jest karta kredytowa AXI, do której uzyskania nie musisz mieć korzystnej historii kredytowej. Wystarczy, że terminowo spłacasz swoje zobowiązania finansowe i posiadasz regularne wpływy na konto.

Zastanów się, czy na pewno karta kredytowa jest Ci potrzebna

Niektórzy posiadają karty kredytowe dla samego ich posiadania. Okazuje się bowiem, że uzyskują na tyle wysokie dochody, że nie muszą z niej korzystać. Jedynym co przypomina posiadaczowi o jej istnieniu, jest wtedy comiesięczna opłata.

Twoja stabilność finansowa odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ jeśli wiesz, że masz dużo pieniędzy na koncie osobistym i wszelkie nagłe wydatki nie są Ci straszne, taka karta również nie będzie Ci potrzebna, a zajmie wyłącznie miejsce w portfelu lub szafie, zbierając kurz.

Jeśli jesteś osobą, która nie potrafi zarządzać własnym budżetem, nie sięgaj po kartę kredytową. Należy pamiętać, że karta kredytowa to swego rodzaju rozwiązanie kredytowe, więc korzystanie z niej automatycznie powoduje, iż nasze dane trafiają do bazy BIK.  Naucz się więc najpierw zarządzania swoimi finansami, a potem zacznij myśleć o ewentualnym kredycie.

Wybór odpowiedniej karty, która sprosta Twoim oczekiwaniom

Zdarza się, że planujesz wejść w posiadanie karty kredytowej, chcesz na spokojnie przemyśleć sprawę i wybrać najlepszą opcję dopasowaną do Twoich potrzeb, ale okazuje się, że już posiadasz pierwszą lepszą kartę w portfelu i nie jesteś z niej zadowolony. Może się zdarzyć, że ma ona znacznie wyższy limit kredytowy, niż jest Ci potrzebny lub posiada masę dodatkowych opcji, które nawet nie są dla Ciebie przydatne, a tylko pobierają pieniądze z konta.

Przed wybraniem karty, warto zadać sobie parę pytań, np. czy pożyczasz pieniądze od znajomych i jakich kwot takie ,,pożyczki’’ dotyczą. Warto też pomyśleć, czy kredytówka będzie Ci potrzebna okazjonalnie do większych, nagłych wydatków. Zastanów się też, czy często rezerwujesz loty za granice, pokoje hotelowe, robisz zakupy online, czy może często płacisz za paliwo przy użyciu karty debetowej. Ponadto zapoznaj się i wybierz wszystkie usługi, które Cię interesują. Możliwe, że chcesz korzystać z karty bez dodatkowych opłat lub potrzebujesz takich profitów jak ubezpieczenie karty, czy assistance samochodowy, za który będziesz w stanie dopłacić.

Odpowiadając na powyższe pytania, na pewno ułatwisz sobie poszukiwanie karty idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb, która sprosta Twoim oczekiwaniom oraz ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie.

Proces składania wniosku

Po wybraniu odpowiednich dodatków do karty przychodzi czas na złożenie wniosku o jej wydanie. Myślisz jednak, że jest to tak długi proces, że nie chcesz tego robić i po prostu rezygnujesz, pomimo że karta byłaby Ci potrzebna. To prawda, że alternatywnie możesz udać się do oddziału banku i wtedy dokonać wszelkich formalności, ale możesz zrobić to znacznie szybciej, składając wniosek online, bez wychodzenia z domu. Możesz także zadzwonić na bankową infolinię.

Oczywiście, zanim bank lub inna instytucja wydająca kartę nam zaufa i wyda nasze narzędzie płatnicze, będziemy musieli dostarczyć parę dokumentów osobiście. Inną drogą możemy otrzymać wszelkie informacje lub nawet skrócić proces otrzymywania karty. Niezależnie od wybrania metody złożenia wniosku, musisz dostarczyć dokumenty potwierdzające swoją sytuację finansową, czyli uzyskiwane przychody, czy też roczne zeznanie podatkowe PIT. Oczywiście nie możesz zapomnieć o potwierdzeniu swojej tożsamości dowodem osobistym. Jeśli korzystasz z usług swojego banku już dłuższy czas, to istnieje szansa, że po zapoznaniu się z Twoją historią rachunku, bank sam zaproponuje Ci wydanie karty.

Jeśli bierzesz pod uwagę złożenie wniosku w instytucji pozabankowej, karta kredytowa AXI to najlepsze rozwiązanie. Proces składania wniosku jest banalnie prosty, szybki i nie wymaga od Ciebie zbędnych formalności. Możesz złożyć wniosek online i telefonicznie. Konsultanci AXI są dostępni 24/7. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

Nieodpowiedni limit kredytowy

Podczas wypełniania wniosku o kartę może się zdarzyć, że sam będziesz musiał podać takie parametry jak limit kredytowy. Warto zatem wiedzieć, że dla poszczególnych kart kredytowych, stosuje się określone limity, zazwyczaj od 5 tysięcy do 20 tysięcy złotych. Jeśli wskazana przez nas wartość będzie niższa lub wyższa, będziemy musieli ponieść tego konsekwencje i zamiast zwykłego rodzaju karty, wybrać złotą lub platynową wersję, która wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami lub ograniczeniem możliwości karty. Na szczęście zazwyczaj bank sam oferuje najbardziej odpowiedni dla nas limit.

Za małe dochody

Przygotowałeś już wszystkie dokumenty, jesteś zatrudniony jako etatowy pracownik, a instytucja, który ma wydać Ci kartę, nie widzi przeszkód, aby wydać Ci pozytywną decyzję kredytową. Jest jednak pewien haczyk. Pomimo aprobaty banku lub innej instytucji wydającej kartę, możesz nie mieć wystarczających środków na spłatę zadłużenia. W większości instytucji wystarcza miesięczny dochód w wysokości 1000 złotych, a czasem nawet mniejszy, aby otrzymać klasyczną kartę kredytową. Natomiast w wielu przypadkach, może to być niewystarczająca suma, aby poradzić sobie potem ze spłatą zaciągniętego za pomocą karty kredytu.

Niestety równie niskie wymagania dotyczą tych bardziej prestiżowych kart, złotej lub srebrnej. W niektórych bankach minimalny miesięczny dochód musi wynosić 1400 złotych netto, aby uzyskać kartę Silver. Natomiast w przypadku karty Gold jest to zazwyczaj około 3000 złotych netto miesięcznie, aby aplikować na kartę z pozytywnym skutkiem. Oferty większości instytucji wiele się od siebie nie różnią, ponieważ wystarczy średnia płaca krajowa, żeby cieszyć się możliwością korzystania z dowolnej karty. O wiele wyższe wymagania stawiane są osobom zainteresowanym kartą platynową. W jej przypadku minimalny comiesięczny dochód to około 10 tysięcy złotych.

W kwestii dochodów, niestety sam musisz przeanalizować swoją sytuację finansową i postawić sobie pytanie, czy będzie Cię stać na posiadanie karty i jej możliwie szybką spłatę. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zadłużeń i będziesz mógł skorzystać z okresu bezodsetkowego.

Gdy już wiesz, czego nie robić i, czy możesz stać się posiadaczem karty kredytowej, wystarczy złożyć wniosek i cieszyć się nowym narzędziem płatniczym. Po aplikacji, musisz poczekać, aż Twoje dokumenty zostaną rozpatrzone, a karta zostanie dostarczona przez listonosza lub kuriera na wybrany przez Ciebie adres. Standardowo czas oczekiwania wynosi od kilku dni do nawet dwóch tygodni, co zależy od polityki banku lub innej instytucji wydającej kartę. Wydanie karty w trybie ekspresowym trwa 3-4 dni i zazwyczaj jest dodatkowo płatne. Pamiętaj również o prawidłowym określeniu dochodów, które pozwolą Ci na sprawną spłatę zaciągniętego kartą kredytu. Spełniając wszystkie warunki i upewniając się, czy Twoja umowa nie posiada zbędnych haczyków, będziesz mógł bez przeszkód korzystać z przyznanego Ci limitu kredytowego.