Poprzedni Następny

Jak maksymalnie wykorzystać możliwości Twojej karty kredytowej?

Karty kredytowe mają na tyle złą reputację, że wielu ludzi nie uważa ich za uniwersalny środek płatniczy. Jednakże dzięki swoim zaletom, używanie karty kredytowej jako głównej metody dokonywania płatności staje się opłacalne.

Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej podnosi Twoją ogólną ocenę kredytową. Aktywne – i przemyślane – używanie karty kredytowej pomaga Ci w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Z każdym miesiącem płacenia kartą i regulowania należności na czas Twój rating wzrasta, dając Ci dostęp do najkorzystniejszych ofert oprocentowania na nowych kartach kredytowych czy pożyczkach.

Jakie są korzyści?

Zdobywasz więcej nagród. Elementem zwiększającym korzyści płynące z używania karty kredytowej są programy lojalnościowe. Możesz uzyskać liczne rabaty, mile czy punkty wykorzystując swoją kartę kredytową do wszystkich miesięcznych wydatków. Oczywiście warto zwrócić uwagę na limity
i ograniczenia możliwych do otrzymania benefitów oraz rozważyć skorzystanie z dodatkowej karty w celu osiągnięcia maksymalnych zysków.

Zostajesz objęty ochroną zakupów. Z kartą kredytową wiążą się liczne udogodnienia, w tym ochrona zakupów, w ramach której otrzymasz rekompensatę w przypadku uszkodzonego lub skradzionego towaru. Haczyk tkwi w tym, że zakup musi być dokonany właśnie za pomocą karty żeby został objęty zabezpieczeniem. Korzystanie z karty kredytowej do wszystkich zakupów automatycznie włącza ich ochronę.

Co zrobić?

Używaj tylko jednej karty kredytowej. Posiadanie długu w jednym miejscu ułatwi Ci jego spłacenie – nie będziesz musiał się przejmować spłatami kilku kredytów, tylko jednego.

Sprawdź, czy Twój limit kredytowy jest wystarczający. Karty kredytowe zostały stworzone po to, by móc wspierać Cię w Twoich zakupach. Jeżeli limit kredytowy, który masz dostępny na Twojej karcie kredytowej, nie jest wystarczający - nie martw się. Jeżeli będziesz spłacał zobowiązania na niej w terminie, instytucja finansowa która Ci ją wydała, może Ci go podwyższyć.

Nie używaj Twojej karty debetowej. Jeżeli chcesz płacić za wszystko kartą kredytową, nie używaj środków zgromadzonych na Twoim koncie osobistym. Jeżeli będziesz używał dwóch kart jednocześnie, możesz nie być w stanie spłacić swojego zadłużenia na karcie kredytowej.

Spłacaj całą kwotę zobowiązań na karcie kredytowej co miesiąc. Dzięki temu nie będziesz miał długu na swojej głowie, i w dodatku ominiesz płatności związane z oprocentowaniem karty kredytowej. To najważniejsza zasada działania, jeżeli chcesz płacić kartą kredytową za wszystko.

O czym pamiętać?

To wymaga dużo dyscypliny. Korzystanie z karty kredytowej na co dzień wcale nie oznacza, że możesz wydawać pieniądze na prawo i lewo. Musisz pamiętać o stworzeniu budżetu i działaniu zgodnie z planem.

Nie możesz spłacać jednej karty kredytowej drugą. Dlatego tak ważne jest, byś korzystał tylko z jednej karty.