Poprzedni Następny

Co robić, jeżeli doszło do opóźnienia w spłacie karty kredytowej na czas?

Podejmując właściwe działania, możesz uniknąć pogorszenia zdolności kredytowej, oraz uniknąć dalszego naliczania odsetek za opóźnienie.

Opłaty za opóźnienie
Kiedy nie możesz spłacić minimalnej kwoty za kartę kredytową w terminie, najgorsze, co możesz zrobić, to dalsze zaniechanie spłaty. Pominięcie minimalnej płatności przez cały miesiąc lub dłużej sprawi, że w końcu trudniej będzie nadrobić zaległości, a Ty będziesz musiał poradzić sobie z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wierzyciel może podjąć określone działania, takie jak naliczanie odsetek od kwoty przeterminowanej, lub wpisanie negatywnej informacji do biur informacji gospodarczych , jeśli okres zadłużenia przekroczy 30 dni. Nie będziesz mógł korzystać ze swojego limitu a wydawca karty może pobierać dodatkowe opłaty, gdy nie dokonasz minimalnej płatności na czas. 

Zdolność kredytowa
Jeśli wystawca karty powiadomi biura informacji gospodarczej lub Biuro Informacji Kredytowej o opóźnieniu w płatności, pozostanie w raportach kredytowych przez kilka lat. A opóźniona płatność spowoduje obniżenie Twojej zdolności kredytowej. Jeszcze gorzej będzie, jeśli nie dokonasz dwóch kolejnych płatności, a więc spóźnisz się o ponad 60 dni. Na pewno powiadomią biura kredytowe o zaległościach i będzie to miało większy wpływ na wyniki kredytowe niż pojedyncza spóźniona płatność.

Odsetki od zadłużenia przeterminowanego.
Opóźniona płatność oznacza także możliwość naliczenia odsetek lub karnych . W umowie kredytowej znajdziesz informacja jaka jest wysokość odsetek karnych musi ujawnić, i jak długo będzie będą się one naliczać .

Dokonywanie spłaty za pośrednictwem poczty lub bankowości stacjonarnej/internetowej.
Pamiętaj także o czasie jaki potrzebuje każda instytucja, by dokonać transferu środków dokonanych na poczet wpłaty. Wpłaty dokonane za pośrednictwem poczty zwykle księgują się dłużej od przelewów bankowych. Pamiętaj także o dniach wolnych od pracy oraz o godzinach sesji wychodzących i przychodzących w bankach. Dokonywanie spłaty późnym popołudniem zazwyczaj skutkuje księgowaniem w kolejnym dniu roboczym- chyba, że wybierzesz przelew natychmiastowy.

Co robić , jeżeli doszło do opóźnienia w spłacie
Aby nie zaszkodzić sobie bardziej, bardzo ważne jest, aby nie przegapić terminu kolejnej wpłaty minimalnej. Po dokonaniu opóźnionej spłaty sprawdź swoje konto online lub zadzwoń do wystawcy karty , aby sprawdzić, czy płatność została zaksięgowana. Powinieneś również dowiedzieć się, jaką jest wysokość kolejnej spłaty, którą musisz wykonać w kolejnym okresie rozliczeniowym i zadbać o to, aby płatność dotarła na czas.