Co oznaczają numery na Twojej karcie kredytowej

Co oznaczają numery na Twojej karcie kredytowej

Karty kredytowe pozwalają klientom na zakup dowolnych artykułów, korzystając z limitu kredytowego, a następnie spłatę zadłużenia w dogodnym dla nich terminie. W celu uzyskania takiej karty zainteresowany musi udać się do banku bądź innej instytucji wydającej karty kredytowe i złożyć wniosek.

Najczęściej przed nawiązaniem umowy kredytowej bank bądź inna instytucja wydająca kartę przeprowadza tzw. „background check” klienta, gdzie sprawdza jego historię kredytową i ocenę punktową w BIK. Proces ten odbywa się w celu weryfikacji wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. W prostych słowach bank lub inna instytucja wydająca kartę chce się upewnić, czy dany klient jest sumienny w spłacaniu swoich zadłużeń oraz na podstawie jego danych w BIK przygotować dla niego warunki nawiązania umowy kredytowej. Osoby z niekorzystną historią kredytową mogą spodziewać się gorszych warunków, a te z korzystną historią kredytową najprawdopodobniej otrzymają znakomitą ofertę kredytową z niskimi odsetkami oraz większy limit kredytowy.

Każdego miesiąca bank lub instytucja, która wydała kartę, dostarcza jej właścicielowi tzw. wyciąg z rachunku, który opisuje wszystkie działania z użyciem karty w ostatnich 30 dniach. W zależności od warunków umowy i tego, jak szybko użytkownik spłacił zadłużenie, na wyciągu będą się również znajdować odsetki od pożyczonej kwoty. W przypadku niektórych kart kredytowych, w tym karty AXI, użytkownicy mają stały dostęp do historii transakcji i innych funkcji karty kredytowej w specjalnym panelu użytkownika online.

Wygląd kart kredytowych
Karty kredytowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najlepiej zabezpieczyć użytkownika przez oszustwami finansowymi. Do głównych zabezpieczeń, które stosuje się w kartach kredytowych, należą: numer karty kredytowej, pasek magnetyczny, kod CVC/CVV i podpis właściciela.
Unikalny numer karty kredytowej to najważniejsza informacja, która nieodpowiednio chroniona może narazić nas na zagrożenie ze strony oszustów finansowych. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia sytuacji, w której ktoś przypadkowo lub celowo użyje naszego numeru karty kredytowej, instytucje wydające owe narzędzia płatnicze stosują długie kombinacje cyfr, które są niemal niemożliwe do odgadnięcia. Przykładowo, karty Visa i a MasterCard składają się z 16 cyfr. Z matematycznego punktu widzenia, już 9-cyfrowy numer daje możliwość utworzenia 1 miliarda różnych kombinacji. Jest, więc mało prawdopodobne, że ktokolwiek odgadnie dany ciąg 16 cyfr.
Kolejne zabezpieczenie, czyli pasek magnetyczny znajduje się na odwrocie karty i zawiera zakodowane dane o właścicielu karty, jego rachunku oraz jego osobisty numer PIN. Pasek magnetyczny zbudowany jest z trzech równych linii magnetycznych, które podczas płatności w sklepie lub wypłaty pieniędzy w bankomacie odczytywane są przez specjalne głowice magnetyczne.
Kod CVC/CVV służy do weryfikowania transakcji zdalnych na kartach Visa i MasterCard. Znajduje się on na odwrocie karty kredytowej, obok podpisu właściciela. Kodu CVC/CVV używamy, na przykład robiąc zakupy online. Zazwyczaj do finalizacji płatności kartą jesteśmy proszeni o podanie numeru karty, imienia i nazwiska oraz właśnie kodu CVV/CVC.
Ostatnim zabezpieczeniem znajdującym się na karcie kredytowej jest pole z podpisem właściciela karty. To silikonowa warstwa, na której znajdują się specjalne zabezpieczenia, jak niewidoczny gołym okiem wzór graficzny, który odczytuje się tylko w lampie ultrafioletowej.

Poza wymienionymi powyżej zabezpieczeniami na karcie kredytowej znajdują się również:

  • Nazwa i logo instytucji wydającej kartę (umieszczone w centrum lub w lewym górnym rogu karty)
  • Data ważności karty (umieszczona zazwyczaj zaraz pod numerem karty kredytowej) w formacie MM/RR. Karty kredytowe zazwyczaj wydawane są na 3 lata, ale okres ten może różnić się w zależności od instytucji wydającej.
  • Hologram (umieszczony zazwyczaj w prawym dolnym rogu karty), czyli rysunek bądź tekst w formie metalicznej folii, który sprawia wrażenie trójwymiaru.
  • Mikroprocesor (chip), czyli kwadrat lub prostokąt znajdujący się pod logo instytucji wydającej kartę.
  • Imię i nazwisko właściciela (umieszczone najczęściej w lewym dolnym rogu karty).
  • Typ karty (w przypadku kart złotych, platynowych, business itd.)
  • Symbol płatności zbliżeniowych


Unikalny numer karty kredytowej
Numer karty kredytowej znajdują się na przedniej stronie plastiku i składa się z 16 cyfr podzielonych na 4 bloki. Cyfry oznaczają informacje o właścicielu karty oraz instytucji, która ją wydała, a także organizacji, do której należy plastik.

Weźmy pod lupę przykładową kombinację cyfr:
1234 5678 1234 5678.

Pierwsze cztery cyfry identyfikują wydawcę karty. Najpopularniejsze w Polsce karty kredytowe, czyli Visa i MasterCard zaczynają się od cyfr 4(Visa) i 5(MasterCard). Karty wydane przez Krajowe Organizacje Kartowe posiadają numery zaczynające się cyfrą 6.
Kolejne cyfry identyfikują rachunek klienta. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, która jest szczególnie ważna zwłaszcza w przypadku transakcji internetowych. W oparciu o specjalny algorytm weryfikuje ona, czy poprawnie wprowadziliśmy nasz numer karty.

Wymiary karty kredytowej
W 1985 roku Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) ustaliła wymiary dla wszystkich kart kredytowych. Zgodnie z ustaleniami, mają one mieć wysokość 53,98mm, szerokość 85,6mm oraz grubość 0,76mm. Zgodnie z ISO/IEC 7810 karta powinna mieć też zaokrąglone brzegi o promieniu 3,18mm.
ISO decyduje również o wyglądzie i rozmieszczeniu poszczególnych znaków znajdujących się na karcie jak logo, czy chip oraz o formie zapisu informacji na pasku magnetycznym oraz mikrochipie.