Trzy błędy, które mogą rujnować Twoją ocenę kredytową

Trzy błędy, które mogą rujnować Twoją ocenę kredytową

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Twoja ocena i historia kredytowa jest nieprawdopodobnie ważna dla Twojego życia i przyszłości. Dzięki nim nie tylko będziesz mógł otrzymać najbardziej atrakcyjne karty kredytowe dostępne na rynku, ale również możesz dostać kredyt z niższym oprocentowaniem – czy to gotówkowy, czy hipoteczny.

Niestety, wielu użytkowników kart kredytowych nie używa ich zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj, że historia kredytowa jest widoczna do 5 lat wstecz – dlatego warto pamiętać o comiesięcznym spłacaniu przynajmniej kwoty minimalnej wykorzystanego salda na karcie kredytowej.

Oto trzy błędy, których popełnianie może zrujnować Twoją ocenę kredytową

Spłacanie wykorzystanego salda po wyznaczonym terminie.

Jeżeli korzystasz z karty kredytowej Twoim priorytetem powinno być zawsze spłacanie wykorzystanego salda w wyznaczonym terminie. Jeżeli spłacisz saldo po terminie raz czy dwa – nie odczujesz żadnych stałych konsekwencji. Jednak jeżeli będzie Ci się to zdarzać zdecydowanie częściej, możesz poważnie uszkodzić Twoją oceną kredytową, jak również będziesz musiał się liczyć z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek karnych.

Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które mogą Ci pomóc, jeżeli zapominasz o spłacie karty kredytowej w terminie. Możesz np. ustawić automatyczną płatność karty kredytowej w Twoim koncie osobistym. Możesz również ustawić wszystkie daty płatności Twoich rachunków na jeden dzień – w takim przypadku co miesiąc możesz usiąść i zapłacić wszystkie rachunki jednorazowo, zamiast pamięć o każdym z nich osobno. Możesz także włączyć funkcję powiadomień o płatności – mailowo lub przy pomocy wiadomości SMS.

Spłacanie mniejszej kwoty niż wymagana kwota minimalna

Spłacanie jedynie kwoty minimalnej może krzywdzić Twoje finanse, ale nie aż tak jak spłacanie kwoty od niej mniejszej.

Jeżeli nie chcesz zostać dłużnikiem, Twoje płatności nie tylko muszą zostać zrobione w określonym terminie, ale również muszą być przynajmniej wielkości wymaganej kwoty minimalnej. Jeżeli jest mniejsza, to nawet zapłacona w terminie i tak zostanie uznana jako opóźniona, uszkadzając w ten sposób Twoją ocenę kredytową.

Brak spłaty zobowiązań

Po 30 dniach oczekiwania na płatność lądujesz na liście dłużników. Im dłużej nie spłacasz Twoich zobowiązań, tym bardziej rujnujesz swoją ocenę kredytową. Pamiętaj, że często za każdy dzień opóźnienia spłaty mogą zostać również naliczone dodatkowe odsetki karne, które również będziesz musiał spłacić waz z wykorzystanym saldem kredytowym.