Poprzedni Następny

Bezpieczne płatności online, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Karcie AXI – sprawdź, na czym polega!

Korzystasz już z Karty AXI lub dopiero zamierzasz się o nią starać? W ostatnim czasie Unia Europejska opracowała nowe regulacje odnoszące się do płatności bezgotówkowych – do użycia weszła nowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla transakcji online. Dowiedz się, na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe i dlaczego wprowadzenie tego rozwiązania jest korzystne również dla Ciebie.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – regulacje prawne

 

Nowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla transakcji online została przewidziana w unijnej dyrektywie PSD2 (z ang. Payment Services Directive). Po co wprowadzono uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Celem jest poprawa bezpieczeństwa konsumentów. Wprowadzenie procedury silnego uwierzytelniania przy wszystkich usługach płatniczych realizowanych drogą elektroniczną ma ograniczyć ryzyko oszustw. Dla klientów, którzy korzystają z płatności bezgotówkowych, oznacza to większe bezpieczeństwo.

Silne uwierzytelnianie klienta stosuje się w kilku sytuacjach. Zgodnie ze wspomnianą już dyrektywą PSD2 powinno mieć ono miejsce, gdy klient:

  • uzyskuje dostęp do swojego rachunku bankowego w trybie online,
  • dokonuje elektronicznej transakcji płatniczej,
  • przeprowadza czynność za pomocą kanału zdalnego, a przeprowadzenie tej czynności może wiązać się z ryzykiem oszustwa płatniczego.

Zasady wprowadzone przez PSD2 obowiązują wszystkie instytucje finansowe, które oferują swoim klientom transakcje internetowe. Mowa tu przede wszystkim o bankach i firmach pozabankowych. Warto jednak wiedzieć, że nowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla transakcji online nie dotyczy wszystkich przeprowadzanych płatności. Nie ma ona zastosowanie w przypadku m.in. płatności powtarzających się czy transakcji niskiej wartości.

AXI Card również dostosowała się do nowych regulacji. Klienci korzystający z Karty AXI powinni wiedzieć, że przeprowadzane przez nich płatności online będą zabezpieczone poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

 

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to metoda weryfikacji tożsamości użytkownika karty płatniczej. Weryfikacji dokonuje wystawca karty, a uwierzytelnienie zostaje przeprowadzone na podstawie zastosowania co najmniej dwóch elementów, które należą do następujących kategorii:

  • wiedza – coś, co wie wyłącznie użytkownik (np. PIN czy hasło),
  • posiadanie – coś, co posiada wyłącznie użytkownik (np. karta płatnicza czy smartfon),
  • cechy klienta – coś, czym jest użytkownik (dane biometryczne, np. odcisk palca).

Po co wprowadzono uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Jego rezultatem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno danych osobowych klienta (które oszustom mogłyby posłużyć do wyłudzenia pożyczki czy kredytu), jak i środków finansowych.

Instytucje finansowe, które oferują swoim klientom płatności kartami płatniczymi, muszą wdrożyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Przy wyborze choćby karty kredytowej warto zatem zorientować się, czy jej wystawca oferuje silne uwierzytelnianie. Jeżeli tak, to istnieje mniejsze ryzyko, że środki dostępne na karcie debetowej czy limit na karcie kredytowej staną się łupem oszustów.

Szukasz karty kredytowej? Sprawdź nasz poradnik, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając idealną kartę kredytową. Dzięki naszym wskazówkom szybko znajdziesz kartę kredytową odpowiadającą Twoim potrzebom.

Jak działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

 

Zastanawiasz się, jak w praktyce działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Jak z pewnością wiesz, płacąc za towary w sklepie internetowym, musisz podać informacje z posiadanej Karty AXI. Mowa tu o takich danych jak: numer posiadanej karty, data jej ważności oraz kod CVC. Dokonując płatności, musisz też podać nazwisko posiadacza karty. Co zmieni się po 10 grudnia 2020 r.?

Przeprowadzając transakcję internetową po wskazanej wyżej dacie, otrzymasz wiadomość SMS z osobistym 4-cyfrowym kodem ePIN. Nie jest to kod jednorazowy – za jego pomocą będziesz weryfikował każdą płatność online. Drugim elementem uwierzytelnienia będzie jednorazowy 6-cyfrowy kod bezpieczeństwa 3D, który będzie obowiązywał dla każdej transakcji online – kod ten również zostanie przesłany na wskazany przez Ciebie numer telefonu w formie wiadomości SMS.

Nowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla transakcji online wiąże się z tym, że musieliśmy wprowadzić zmiany w Warunkach Korzystania z Międzynarodowej Karty Kredytowej Axi Card. Jeżeli korzystasz lub zamierzasz korzystać z Karty AXI, zapoznaj się z punktem 7.2 przywołanego dokumentu. Pamiętaj też, że uwierzytelnianie dwuskładnikowe to realna ochrona Twoich danych osobowych i pieniędzy! 

Jeśli nie zgadzasz się z powyższymi zmianami, możesz wypowiedzieć Umowę o wydanie międzynarodowej karty kredytowej Axi Card z kredytem odnawialnym i udzielenie limitu kredytowego, przed datą wejścia zmian w życie.