Poprzedni Następny

Zadłużenie - 5 złych nawyków, które powinieneś zmienić.

Dług nie jest czymś, co pojawia się przez przypadek w Twoim życiu. Istnieje kilka zakupowych nawyków, które mogą Cię doprowadzić do zadłużenia. Rozpoznanie ich jak najszybciej oszczędzi Ci wiele pieniędzy i stresu później. Jeżeli chcesz spłacić swoje długi, a nie kreować nowe, musisz je wyeliminować ze swojego życia.

Wydajesz więcej niż zarabiasz

Wydawanie więcej, niż zarabiasz, jest prostsze niż się wydaje. Tak łatwe, że możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Korzystanie z oszczędności na co dzień, pożyczanie pieniędzy od znajomych lub wykorzystywanie przyznanego limitu kredytowego to tylko kilka ze sposobów wydawania więcej, niż miesięcznie zarabiasz.

Przez kilka tygodni lub miesięcy nie będziesz odczuwał konsekwencji nadmiernego wydawania pieniędzy, ale prędzej czy później Cię dogonią. Szybko pozbędziesz się swoich oszczędności, wykorzystasz w pełni przyznany limit kredytowy i najzwyczajniej w świecie nie będziesz miał gdzie pożyczyć jakichkolwiek funduszy.

Utrzymanie swoich nawyków zakupowych w ryzach Twojej miesięcznej wypłaty spowoduje, że Twój dług przestanie się powiększać. Jednak dopiero zredukowane ich poniżej pełnej kwoty zarobków da Ci możliwość szybszej spłaty zaciągniętego kredytu i pozbycie się długu.

Wydawanie pieniędzy, których nie masz

Wydawanie więcej, niż zarabiasz jest ściśle związane z wykorzystywaniem nieposiadanych funduszy. Wykorzystywanie limitu kredytowego na kartach kredytowych, funduszy pochodzących z pożyczek gotówkowych, pobieranie zaliczek wszelkiego rodzaju – to wskazuje, że wydajesz pieniądze, których tak naprawdę jeszcze nie zarobiłeś. Jeżeli w ten sposób płacisz swoje rachunki i robisz zakupy, stajesz się dłużnikiem. Jeżeli nie spłacisz wykorzystanej kwoty jak najszybciej, Twój dług będzie rósł.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z takim problemem jest przemyślenie swoich nawyków zakupowych i ich ograniczenie – brak przekraczania miesięcznych zarobków na pewno pomoże ze spłatą Twojego długu.

Wykorzystywanie limitu kredytowego na codzienne zakupy

Codzienne życie, jakkolwiek potrafi być drogie, powinno być zapewniane przez Twoje zarobki – zakupy takie jak jedzenie, ubrania, benzyna czy rozrywki w czasie wolnym. Karty kredytowe zostały stworzone po to, byś mógł kupić szybciej coś, na co inaczej musiałbyś czekać np. kilka miesięcy. Wtedy spłata tej karty staje się częścią Twoich miesięcznych kosztów życia. Wykorzystywanie limitu kredytowego na co dzień oznacza, że musisz zacząć kontrolować koszty Twojego życia.

Wykorzystywanie limitu kredytowego zamiast posiadanej gotówki

Wykorzystywanie karty kredytowej, gdy masz jeszcze dostęp do gotówki lub środków na Twoim koncie osobistym daje Ci pewnego rodzaju świadomość, że kupujesz rzeczy nie płacąc za nie, i dalej masz gotówkę w portfelu. Niestety – to tylko złudzenie. Będziesz musiał w końcu zapłacić koszty – w dodatku z dodatkowym oprocentowaniem związanym z kartą kredytową.

By zmienić ten nawyk, wystarczy zacząć płacić za rzeczy gotówką lub funduszami zgromadzonymi na Twoim koncie osobistym – wykorzystywanie na co dzień limitu kredytowego wiąże się z prawdopodobieństwem większego zadłużenia.

Spłaty długu innym długiem

Jeżeli wykorzystujesz karty kredytowe do spłaty innych kart lub kolejnych pożyczek do spłaty obecnych zadłużeń, tak naprawdę nie spłacasz nic. Przerzucasz tylko swój dług pomiędzy miejscami. Pamiętając, że zaciąganie każdego kredytu jest związane z opłatami – dlatego zaciągając dług by spłacić obecne zobowiązania, tak naprawdę płacisz więcej.

Takie rozwiązanie może być korzystne w sytuacji, w której kredyt o wysokim oprocentowaniu zmieniasz na taki, który jest nisko oprocentowany. Musisz tylko uważać na warunki takiej pożyczki i opłat z nią związanych. Przesunięcie długu w takiej sytuacji jest często po prostu korzystną decyzją finansową.