12 sytuacji, w których karta kredytowa się przydaje – część pierwsza

12 sytuacji, w których karta kredytowa się przydaje – część pierwsza

Wielu z nas postrzega karty kredytowe jako coś więcej niż tylko narzędzie do płatności. Często wiążą się z ofertami i promocjami, których nie mógłbyś znaleźć nigdzie indziej. Niektóre z nich są szczególnie ważne, jeżeli coś pójdzie nie tak i spotkasz się z poważnym finansowym problemem.

Podajemy 12 plusów kart kredytowych, z których mogłeś nie zdawać sobie sprawy (Pamiętaj, by sprawdzić u Twojego kredytodawcy czy wszystkie poniżej opisane korzyści są dostępne w ofercie Twojej karty kredytowej).

1. Zabezpieczenie zwrotów

Kupujesz piękny dywan. Gdy docierasz z nim do domu okazuje się, że jest zbyt duży do Twojego pokoju. Teraz sprzedawca nie chce go przyjąć z powrotem. Co robisz? Jeżeli używasz karty, która oferuje zabezpieczenie zwrotów, możesz zgłosić problem i uzyskać pełny lub częściowy zwrot pieniędzy. Ograniczenie, o którym warto wspomnieć: ozdoby świąteczne (więc niestety nie możesz zwrócić choinki świątecznej w styczniu).

2. Przedłużona gwarancja

Kupujesz zegar dziadka z roczną gwarancją. Jak na nieszczęście, tydzień po jej upływie zegar się psuje. Jeżeli zapłaciłeś za niego kartą, która oferuje przedłużoną gwarancję, koszty naprawy zostaną w całości opłacone przez wydawcę karty kredytowej. Pamiętaj, by skontaktować się z Twoim kredytodawcą przed zapłatą za jakiekolwiek naprawy.

3. Zabezpieczenie zakupu

Kupujesz nowy rower, a następnego dnia został skradziony. Masz pecha? Może nie.

Jeżeli zapłaciłeś za rower kartą, która oferuje zabezpieczenie zakupu, możesz otrzymać zwrot funduszy za skradziony rower. Oprócz zakupów takie zabezpieczenie może obejmować również szkody spowodowane pożarami, wyciekami hydraulicznymi, aktami wandalizmu itd. Warto dowiedzieć się, jak wygląda to w ofercie Twojej karty kredytowej.  Pamiętaj, że większość kart wymaga zgłoszenia roszczenia w określonym terminie – zazwyczaj w ciągu 90 dni od zdarzenia.

4. Ochrona cen

To prawdopodobnie jest najrzadziej wykorzystywane i niedoceniane zabezpieczenie kart kredytowych. Zapamiętaj tą notatkę i skontaktuj się ze swoim kredytodawcą – być może Twoja karta kredytowa oferuje to zabezpieczenie.

Wydałeś majtek na nowy telewizor, a miesiąc później zobaczyłeś, że jest reklamowany za dużo mniejszą cenę? Nie rzucaj pilotem w ekran. Zadzwoń do kredytodawcy – jeżeli zapłaciłeś za telewizor kartą kredytową, która oferuje tą usługę, możesz otrzymać zwrot części lub całości różnicy w cenie. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że reklama musi się pojawić w prasie lub innej drukowanej formie, nie tylko w Internecie.

5.Ubezpieczenie podróżne

Planowałeś polecieć z rodziną do Paryża, ale Twoja córka złamała nogę i musiałeś odwołać wycieczkę w ostatniej chwili? Pomimo tego, że bilety nie podlegają zwrotowi, to jeżeli zapłaciłeś za nie kartą kredytową oferującą ubezpieczenie podróżne, możesz otrzymać częściowy lub pełny koszt biletów, których nie mogłeś wykorzystać. Te same zasady mogą zapewnić ryczałtową wypłatę, jeżeli zostałeś ranny w podróży, lub Twoje rzeczy doleciały kilka dni po Tobie do wyznaczonego miejsca. Niektóre karty kredytowe pokrywają również koszty zgubionego bagażu.

Dodatkowo, jest możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy przy odwołanych lotach, dodatkowo z opcją opłaty za dodatkowe zakwaterowanie.

6. Pomoc drogowa

Niektóre karty kredytowe oferują usługi związane z pomocą drogową. Jeżeli z takiej korzystasz, masz dostęp do korzyści z tym związanych. Jeżeli wyładuje Ci się akumulator, możesz zadzwonić i specjalista przyjedzie Ci pomóc. Możliwe, że będziesz mógł również korzystać z opcji holowania z autostrady do najbliższego warsztatu. Sprawdź dokładnie ofertę Twojej karty kredytowej – drobnym druczkiem może być podany zasięg i obszar pomocy drogowej, oraz ile razy w ciągu roku możesz korzystać z tych usług za darmo.

Więcej korzyści związanych z posiadaniem karty kredytowej podamy w drugiej części tego artykułu.