Poprzedni Następny

Kiedy powinienem zaopatrzyć się w kartę kredytową?

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo przydatne i znacznie ułatwia życie, ale w związku z tym, iż jest to pewnego rodzaju narzędzie finansowe, które wymaga od posiadacza odpowiedniej dojrzałości, przed zaopatrzeniem się w kartę kredytową, należy się dobrze zastanowić, czy jesteśmy na to gotowi. Nie ma nic lepszego dla młodej osoby, która właśnie wkracza na drogę dorosłości niż posiadanie narzędzia, które symbolizuje dojrzałość i samodzielność. Wybierasz się ze znajomymi do kina, czy do klubu i zamiast gotówki, sięgasz do kieszeni po własną kartę kredytową z Twoim imieniem i nazwiskiem. To niezwykłe uczucie!

O czym należy pamiętać zaopatrując się w pierwszą kartę kredytową
Posiadanie karty kredytowej wiąże się z pewnym zobowiązaniem finansowym. Narzędzie to w odróżnieniu od rachunków bankowych i kart debetowych jest już kredytem samym w sobie. Oznacza to, że pieniądze, z których korzystasz należą do banku, czyli za każdym razem, kiedy wykorzystujesz limit na karcie, tak naprawdę pożyczasz pieniądze banku. Przyjemnie jest mieć stały dostęp do dodatkowych środków na wyciągnięcie ręki, ale musimy pamiętać, aby nie nadużywać limitu na karcie, bo możemy wprowadzić się w duże problemy finansowe.

Karta kredytowa może być niezwykle przyjemnym, wygodnym i pomocnym narzędziem płatniczym, jeśli odpowiednio z niej korzystasz. Co przez to rozumieć... Odpowiednie korzystanie oznacza przede wszystkim nienadużywanie limitu na karcie (niewykorzystywanie limitu, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia i kiedy nie jest nam to potrzebne), a także regularne spłacanie wszystkich zadłużeń. O ile spłacasz należności na czas, nie musisz się martwić o dodatkowe koszta. Jeśli jednak nie spłacasz należności ani nawet minimalnej miesięcznej kwoty spłaty, Twoje odsetki zaczną rosnąć i możesz kilkukrotnie zwiększyć swój dług, co doprowadzi do problemów w Twoim budżecie.

W przypadku karty kredytowej AXI minimalna miesięczna kwota spłaty zadłużenia wynosi 15% przyznanego limitu kredytowego i nie powinna przekraczać całkowitej sumy zobowiązań na karcie należnych pierwszego dnia miesiąca, w którym spłacana jest kwota minimalna. Jeśli chcesz spłacić jedynie kwotę minimalną między 1 a 5 dniem miesiąca, oprocentowanie będzie wynosić 0,75% miesięcznie plus prowizja administracyjna w wysokości 5,25% miesięcznie. Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z kartą kredytową AXI znajdziesz TUTAJ.

Zalety posiadania karty kredytowej
Jedną z głównych zalet posiadania karty kredytowej jest wygoda. Płatność kartą jest niezwykle prosta i praktyczna. Nie musisz nosić przy sobie gotówki, bo wszędzie możesz płacić bezgotówkowo. W sklepach, w kinie, restauracji, online, za granicą i w większości innych miejsc. Jeśli jednak znajdziesz się w sytuacji, w której będzie Ci potrzebna gotówka, z kartą AXI wystarczy, że udasz się do dowolnego bankomatu znajdującego się najbliżej Ciebie, a będziesz mógł wypłacić pieniądze całkowicie za darmo.
Kolejna wielka zaleta płatności kartą kredytową to bezpieczeństwo. Noszenie przy sobie gotówki zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Możesz zgubić portfel, pieniądze mogą wypaść Ci z kieszeni lub możesz paść ofiarą kradzieży. Szczególnie ryzykowne jest posiadanie przy sobie gotówki w podróży. Oczywiście karta kredytowa, jak wszystko inne również może zostać skradziona, ale w momencie, w którym zauważysz jej brak możesz natychmiast ją zablokować i nie musisz martwić się, że ktoś z niej skorzysta. Posiadacze karty AXI mogą cieszyć się darmową funkcją powiadomień SMS o każdej dokonanej transakcji. W ten sposób zawsze wiesz, czy ktoś skorzystał z Twojej karty. To dodatkowe zabezpieczenie, na wypadek gdybyś nie zauważył jej zaginięcia.
Inne zalety posiadania karty kredytowej, to:

 

  • możliwość kontrolowania swoich wydatków
  • możliwość dokonywania łatwych i bezpiecznych zakupów online
  • wiele dodatkowych bonusów i zniżek wynikających z płatności kartą
  • możliwość kupowania na raty
  • dodatkowe zabezpieczenie finansowe, które zawsze jest pod ręką
  • możliwość opłacania codziennych rachunków przy użyciu karty


Kiedy zaopatrzyć się w kartę kredytową
Możesz rozważyć zaopatrzenie się w kartę kredytową w momencie, kiedy jesteś w stanie spłacić wynikające z korzystania z niej opłaty. W skrócie-musisz zarabiać wystarczająco, abyś był w stanie spłacić środki z karty, jeśli z nich skorzystasz. Wiele osób myśli, że biorąc kartę kredytową zyskują natychmiastowy przypływ gotówki bez żadnych zobowiązań, ale to dalekie od prawdy. Korzystając z limitu na karcie musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie go spłacić.
Zastanawiasz się, jaki jest odpowiedni wiek na stanie się posiadaczem karty kredytowej? Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wiek nie jest aż tak istotny jak dojrzałość i zaradność finansowa potencjalnego jej użytkownika. Jeśli zarabiasz, płacisz podatki, a po skorzystaniu z limitu na karcie będziesz w stanie go spłacić, nie zaniedbując tym samym innych zobowiązań, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł stać się posiadaczem karty kredytowej.
Te niezwykle przydatne narzędzia finansowe powstały właśnie z myślą o takich osobach jak Ty! To poręczne, wygodne i bezpieczne rozwiązania płatnicze, które mogą być bardzo przydatne i przyjemne w użytkowaniu, jeśli odpowiednio się z nich korzysta.

Kiedy nie powinieneś posiadać karty kredytowej
Mimo iż jest to bardzo wygodne i przydatne narzędzie płatnicze, karta kredytowa nie jest rozwiązaniem dla każdego. Kto więc nie powinien z niej korzystać?

Przede wszystkim osoby, które nie potrafią zarządzać swoimi finansami lub nie zarabiają wystarczająco, aby samodzielnie się utrzymać. Pokusa skorzystania z karty wydaje Ci się zbyt duża? Czujesz, że nie będziesz w stanie zignorować dodatkowych środków na karcie, które są zaledwie na wyciągnięcie ręki? Najpierw powinieneś nauczyć się zarządzania własnym budżetem i kontrolowania swoich wydatków, a dopiero potem pomyśl o wzięciu karty kredytowej.

Osoby, które toną w długach. Karta kredytowa nie jest najlepszym pomysłem, jeśli masz na koncie kilka kredytów i ledwo radzisz sobie z ich spłatą. Warto najpierw w porozumieniu z kredytodawcą ustalić odpowiedni dla Ciebie plan spłaty zadłużenia. Kiedy już się z tym uporasz i spłacisz swoje długi, w przyszłości możesz pomyśleć o zaopatrzeniu się w kartę kredytową, która może pomóc Ci i uchroni Cię przed ponownym znalezieniem się w tarapatach finansowych.

Płatności gotówkowe z czasem stają się coraz mniej praktykowane. W wielu miejscach na świecie ludzie już niemal całkiem z nich rezygnują. Karty kredytowe to przyszłość! Aktualnie niemal w każdym miejscu na świecie możesz płacić kartą. W sklepach, restauracjach, barach, w kinie, robiąc zakupy online, wynajmując samochód, czy płacąc za wizytę u kosmetyczki. Jest to o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż noszenie przy sobie gotówki. Zwłaszcza podczas podróży, karta kredytowa jest niezastąpionym rozwiązaniem płatniczym. Wszystko to przemawia za tym, że każdy z nas mógłby i nawet powinien z niej korzystać. Jeśli więc jesteś osobą odpowiedzialną, samodzielnie zarządzasz swoimi finansami i zarabiasz na swoje utrzymanie, karta kredytowa to niezbędnik, które powinien się znaleźć w Twoim portfelu. Warto dodać, że z kartą kredytową AXI płacisz tylko wtedy, kiedy z niej korzystasz. Kiedy tego nie robisz, jest całkowicie darmowa i czeka spokojnie w portfelu na swoją kolej.