Kiedy jest odpowiedni moment na założenie własnego biznesu?

Kiedy jest odpowiedni moment na założenie własnego biznesu?

Czasem trudno jest znaleźć dobrą pracę, nawet młodym i dobrze wykształconym kandydatom. Dlatego też, aby wykonywać pracę dostosowaną do posiadanych umiejętności i z wynagrodzeniem adekwatnym do włożonego w swoje obowiązki wysiłku, wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności. Jednak kiedy i jak najlepiej zacząć?

Zanim zdecydujesz się na własną działalność
Zanim zaczniesz myśleć o własnej działalności, przeprowadź dokładne badanie rynku w swojej okolicy, aby sprawdzić, czy istnieje zapotrzebowanie na oferowane przez Ciebie produkty bądź usługi. Musisz też obliczyć koszty, jakie poniesiesz w związku z otwarciem własnego biznesu. Pomyśl, czy dasz radę wytrzymać finansowo do czasu pierwszych zysków. Najlepiej, jeśli posiadasz jakieś oszczędności. Nawet jeśli planujesz wziąć kredyt, to wciąż musisz za coś żyć. Dlatego czasami ludzie przygotowują się do tego kroku latami, gromadząc oszczędności i przygotowując odpowiedni biznesplan. Warto też zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem w naszej sytuacji nie będzie prowadzenie działalności ze wspólnikiem. Odciąży to obie strony zarówno finansowo, jak i pod względem obowiązków. Oczywiście będzie to oznaczać również iż zyski będą dzielone na więcej osób.

Czy Cię na to stać?
Podstawowym wkładem, jaki musisz włożyć w firmę, jest ten pieniężny. Branie kredytów, nie zawsze jest dobrym wyborem. Jeśli pomysł nie wypali, nie będziesz w stanie ich spłacać i możesz popaść w gigantyczne długi. Dobry start zapewni na pewno dofinansowanie. Zazwyczaj, gdy jesteś osobą bezrobotną lub uczniem, bądź niedawno zakończyłeś kształcenie zawodowe, możesz ubiegać się o finanse w ramach projektu "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie". W ramach programu dostępne są nisko oprocentowane pożyczki (poniżej 1% rocznie). Masz również szansę na uzyskanie dotacji, bez konieczności zwrotu, jeśli rozpoczynasz swoją pierwszą działalność i jesteś zarejestrowany w UP jako osoba bezrobotna. Istnieje też wsparcie z UE, które oferuje nie tylko pomoc pieniężną, ale również szkolenia, staże, praktyki i doradztwo zawodowe. Jeśli chcesz założyć firmę z własnych środków, ale nie masz ich wystarczająco, zastanów się nad współpracą z paroma osobami, które pomogą Ci finansowo utrzymać Twoją działalność. Rzeczą, która pomoże Ci w zarządzaniu finansami, na pewno będzie karta kredytowa. Za jej pomocą będziesz mógł łatwo i szybko dokonywać płatności, a opcja Chargeback pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych problemów z reklamacjami. Dodatkowym posiadając kartę kredytową, masz pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe na wyciągnięcie ręki. Kiedykolwiek będziesz w trudnej sytuacji i będziesz potrzebować pieniędzy, wystarczy, że sięgniesz po swoją kartę, a kiedy staniesz na nogi, spłacisz zadłużenie. Jeśli nie posiadasz jeszcze karty kredytowej, kliknij TUTAJ, aby zapoznać się z ofertą karty AXI.

Skorzystaj z doradztwa biznesowego
Nawet, gdy przeczytałeś już wszystkie książki i fora internetowe, warto wybrać się na choćby bezpłatne szkolenia i kursy prowadzone np. przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w urzędach pracy. Podczas takiej konsultacji możesz znacząco podnieść swoją wiedzę na temat zakładania własnej działalności. Możesz wziąć udział w bezpłatnych kursach, które zwiększą również Twoje zawodowe kompetencje. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na bieganie po urzędach, skorzystaj z darmowych szkoleń online. Multimedialne szkolenia prowadzone są przez PARP. Tematy w nich poruszane to m.in. podstawowa wiedza z zakresu prawa podatkowego, marketingu i wielu innych informacji potrzebnych początkującemu przedsiębiorcy. W internecie możesz znaleźć również Bazę Usług Rozwojowych. Zawiera ona listy wszelkich kursów zawodowych, doradców zawodowych, studiów podyplomowych, szkoleń, e-learningu oraz innych usług, pomagających rozwijać kompetencje przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Jeśli zależy Ci na wykwalifikowaniu swoich pracowników, możesz zorganizować też szkolenia dla grup.

Sprawdź, czy konieczne jest rejestrowanie działalności
Nierejestrowa działalność to taka, która nie wymaga rejestrowania w CEIDG. Jeśli prowadzisz drobny handel lub usługi, możesz skorzystać z przepisów o działalności nieewidencjonowanej. Jako osoba fizyczna, gdy dochód z Twojej działalności nie przekracza 50% płacy minimalnej (aktualnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2250zł, czyli 50% to 1125zł), nie prowadziłeś działalności lub prowadziłeś lecz została ona wykreślona z ewidencji przedsiębiorców przed 30 kwietnia 2017 roku, nie musisz rejestrować swojej firmy. Zaletami takiego prowadzenia biznesu jest mniejsza papierologia oraz brak kosztów w płaceniu obowiązkowych dla zarejestrowanych firm składek. Mimo wszystko, w świetle prawa dalej będziesz przedsiębiorcą, a to zobowiązuje Cię do napraw czy reklamacji, a także przestrzegania praw konsumenta.

Wybierz odpowiednią formę prowadzenia działalności
Jeśli masz wątpliwości, czy sam dasz radę sprawnie poprowadzić swój biznes, warto zastanowić się nad wspólnikiem. Wtedy już spółka, będzie nosiła miano cywilnej, partnerskiej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzenie spółki jest znacznie bardziej złożonym procesem niż prowadzenie działalności jednoosobowej (samozatrudnienie). Prowadząc firmę samodzielnie, możesz zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez internet. Nie wymaga ona również minimalnego kapitału, a księgowość zależna jest od formy opodatkowania. Minusem może być odpowiedzialność przedsiębiorcy całym swoim majątkiem za zobowiązania w wyniku posiadanej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca jest podatnikiem PIT, ale może być też podatnikiem VAT. Posiada on też wyłączne prawo do reprezentowania swojej działalności.

Zastanów się nad gotowym wzorem prowadzenia biznesu
Szukając pomysłu na biznes, powinieneś obserwować otoczenie, może np. sklepy w Twoim miasteczku są bardzo drogie, a dojechanie do tańszych zajmuje sporo czasu. Zastanów się, czy produkty, które chcesz sprzedawać nie istnieją już na rynku. Jeśli masz w sobie potencjał jako przedsiębiorca, ale brak Ci kapitału lub pomysłu, możesz zawsze zdecydować się na gotowy wzór prowadzenia biznesu, czyli franczyzę. Franczyza to prowadzenie działalności pod szyldem innej marki, zgodnie z jej zasadami, pod stałym nadzorem franczyzodawcy. Franczyzobiorca (Twoja firma) korzysta odpłatnie z nazwy, loga, koncepcji biznesu, patentów lub wsparcia promocyjnego. Oprócz tego dostajesz pomoc w wyborze odpowiedniej lokalizacji, zakupu towarów, a także pomoc w problemach w trakcie prowadzenia biznesu. Franczyzodawca zapewnia również zaopatrzenie, a nawet obsługę administracyjno-finansową. Istnieje również umowa agencyjna, która polega na tym, że jako przedsiębiorca sprzedajesz np. towary lub usługi w imieniu swojego zleceniodawcy, otrzymując za to wynagrodzenie. Taki rodzaj działalności spotykamy m.in. w usługach finansowych, pocztowych, turystycznych lub sprzedaży detalicznej, czy hotelarstwie. Jeśli jest to biznes stacjonarny, często zleceniodawca zapewni Ci towary, miejsce oraz niezbędne narzędzia do sprzedaży lub wykonywania usług. Zapłaci również za Twoje szkolenia, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu.

Wiem gdzie i jaką firmę chcę prowadzić, co dalej?
Kiedy wybrałeś już rodzaj prowadzonej działalności oraz chcesz zająć się nią na poważnie, czas zarejestrować firmę. Zanim jednak ją zarejestrujesz, dobrze się do tego przygotuj. Możesz wybrać różne formy opodatkowania (miesięczne lub kwartalne). Wybierz taką, która pozwoli Ci płacić najniższe podatki. W swoim wniosku musisz również wpisać, kiedy Twoja firma ma wystartować. Najlepiej zarejestruj firmę na dzień, w którym wiesz, że będziesz miał już wszystkie odpowiednie środki do jej prowadzenia, a także wyposażone biuro oraz plan działalności Twojego biznesu. Pamiętaj też o wybraniu odpowiedniej, krótkiej i chwytliwej nazwy dla przedsiębiorstwa. Sprawdź w internecie, czy ktoś już z niej nie skorzystał. Rejestrując firmę musisz wpisać kod PKD, który zdefiniuje rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności. Wybierz również mądrze bank, który może zaoferować Ci wiele profitów, w związku z prowadzoną firmą, np. dodatkowe karty kredytowe, pomagające w biznesie. Bank pomoże Ci również w zakładaniu firmy, wystarczy, że skontaktujesz się z obsługą. Warto również założyć sobie Profil Zaufany w banku, który będzie potwierdzał Twoją tożsamość w internecie, dzięki temu zapłacisz szybciej sprawy urzędowe online.

Pamiętaj, jeśli chcesz założyć działalność, musisz przede wszystkim mieć do tego żyłkę oraz być zaangażowanym. Małymi krokami, podpierając się bezpłatnymi poradami lub franczyzą możesz wystartować jako niezależny przedsiębiorca już niedługo. Nie obawiaj się porażki! Jeśli masz pomysł na siebie, ale brak Ci środków postaraj się o dofinansowanie lub znajdź sobie wspólnika.