Jak przygotować swoje dziecko do początku roku szkolnego?

Jak przygotować swoje dziecko do początku roku szkolnego?

Początek roku szkolnego może być dla dzieci trudnym przeżyciem, a zwłaszcza, jeśli jest to ich pierwszy rok w szkole. Nawet my, dorośli wciąż mamy w sobie obawy przed nowymi miejscami, otoczeniem, czy nowymi znajomymi, więc pomyśl, jak trudne musi to być dla Twojego dziecka. Dlatego właśnie powinieneś zrobić wszystko, aby ułatwić mu ten proces, najbardziej jak możesz. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Rozmowa
Przygotowując swoje dziecko do rozpoczęcia etapu nauki szkolnej, nie zapomnij, aby z nim porozmawiać i wyjaśnić, z czym wiąże się nadchodząca zmiana, jak będzie od teraz wyglądała jego codzienność, a także spróbuj odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie może mieć Twój syn lub córka. Najczęściej to właśnie najmłodsi uczniowie najbardziej przeżywają tego typu zmiany, więc upewnij się, że wysłuchasz i okażesz zrozumienie swoim dzieciom. Otwarta i pełna empatii rozmowa może naprawdę korzystnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie psychiczne Twojego potomka.

Dni Otwarte
W większości szkół przed rozpoczęciem roku organizowane są Dni Otwarte lub Spotkania Inauguracyjne, na które możesz udać się ze swoim dzieckiem, aby zobaczyło nową szkołę, poznało nauczycieli i zapoznało z atmosferą panującą w nowym otoczeniu.
Jeśli szkoła, do której będzie uczęszczała Twoja pociecha nie organizuje żadnego z tego typu spotkań, możesz po prostu któregoś dnia sam zabrać swoje dziecko  i oprowadzić je po placówce. Pokaż mu sale lekcyjne, toalety, salę gimnastyczną, bibliotekę, sklepik szkolny itd. Takie, drobne elementy przyczyniają się do tego, że Twoje dziecko będzie bardziej świadome i mniej zestresowane nowym miejscem. Jeśli Twoja pociecha będzie dojeżdżała do szkoły autobusem, warto przetestować tę trasę odpowiednio wcześniej. Tak samo w sytuacji, kiedy Twoje dziecko będzie chodziło do szkoły na piechotę. Nie tylko zapewnisz mu w ten sposób większy komfort psychiczny, ale też upewnisz się, że dziecko wie jak bezpiecznie pokonywać trasę dom-szkoła, przechodzić przez ulicę, czy wsiadać do autobusu.

Wyprawka
Zakupy to dla większości dzieci przyjemność. Oczywiście z pewnością zakup zabawek czy słodyczy jest o wiele bardziej interesujący niż zaopatrywanie się w zeszyty i mazaki, ale jeśli Twoje dziecko jest choć trochę zestresowane rozpoczęciem etapu edukacji szkolnej, pomoże to je rozluźnić i sprawić, że będzie podekscytowane nadchodzącymi zmianami. Dając dziecku możliwość samodzielnego wyboru swoich zeszytów, plecaka i innych przyborów szkolnych, sprawiasz, że poczuje się bardziej samodzielne i zaangażowane w nadchodzący etap.
Pamiętaj, że do płatności za zakupy możesz wykorzystać kartę kredytową AXI. To szybkie, proste i bezpieczne rozwiązanie. Kartą AXI możesz płacić za zakupy prawie w każdym sklepie, więc nie musisz już nosić przy sobie gotówki. A jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz w każdej chwili wypłacić środki z dowolnego bankomatu całkowicie za darmo. Więcej o karcie AXI dowiesz się TUTAJ.

Kącik do nauki
Świetnym rozwiązaniem, które pomoże Twoim pociechom w zaangażowaniu się w szkolne przygotowania jest wspólne zorganizowanie kącika do nauki. Możecie ustawić biurko z lampką i krzesłem w pokoju dziecka lub wydzielić jakąś część w innym miejscu w domu. Ważne, żeby Twoja pociecha miała swoje miejsce do wykonywania zadań domowych, nauki, malowania, rysowania, czytania itd. Sprawi to, że poczuje się odpowiedzialnie i jak „dorosły”, w pozytywnym znaczeniu. W końcu ma swój własny kącik do pracy i nauki. Tym samym zachęcisz swoją pociechę do odrabiania zadań domowych, bo z chęcią będzie korzystała ze swojego własnego „biura”.

Odpowiednio wczesne przygotowanie
Nie lekceważ pierwszych dni szkoły swojego dziecka. Lepiej poświęcić kilka ostatnich dni wakacji na odpowiednie przygotowanie Twojej pociechy do nadchodzących zmian niż zostawiać wszystko losowi. Tydzień lub kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, postaraj się, aby Twoje dziecko chodziło spać o niezbyt późnej godzinie i wstawało odpowiednio wcześnie. Zacznij od niewielkiej zmiany, tj. jeśli do tej pory Twoja pociecha udawała się na spoczynek o 21.00, spróbuj zorganizować wasz wieczór tak, aby od teraz robiła to o 20.00. Tak samo postępuj w przypadku wstawania rano. Stopniowo dostosuj pory udawania się na spoczynek i rannego wstawania do tych, które czekają was od początku roku szkolnego. Unikniesz w ten sposób problemów ze zmęczeniem, sennością i dezorganizacją snu Twojej pociechy i przygotujesz ją na nadchodzące zmiany.

Zapoznanie z kolegami i koleżankami z klasy
Jeśli wiesz z kim Twoje dziecko będzie w klasie, dobrym pomysłem jest zorganizowanie spotkania kolegów i koleżanek z klasy. Da im to szansę na poznanie i oswojenie się ze sobą wzajemnie, a może nawet utworzą się pierwsze przyjaźnie. Początek szkoły bywa naprawdę stresujący, zwłaszcza, gdy Twoje dziecko nie zna nikogo w nowym miejscu. Takie zorganizowane dziecięce zabawy mogą naprawdę bardzo pomóc i sprawić, że Twoja pociecha będzie mniej zestresowana nadchodzącym etapem edukacji. W końcu w grupie zawsze jest raźniej. Wraz z rodzicami innych uczniów możecie zabrać wasze pociechy do parku, centrum zabaw, do kawiarni na lody, czy zaprosić dzieci wzajemnie do waszych domów.

Dodatkowe aktywności
Świetnym sposobem na to, aby pomóc Twojemu dziecko zaaklimatyzować się w nowej szkole i zredukować stres związany z nowym etapem w życiu jest zaangażowanie go w dodatkowe aktywności, najlepiej jeśli byłoby to coś związanego z jego pasją. Twoja pociesza lubi malować? Może warto zastanowić się nad kółkiem artystycznym. Ma talent wokalny? Może szkolny zespół lub chór? Pasjonuje się sportem? Zapisz swoją pociechę do jakiejś drużyny sportowej lub na dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego. Dzięki możliwości rozwijania swojej pasji Twoje dziecko zacznie kojarzyć szkołę z miejscem, w którym jest szczęśliwe i może się dobrze bawić, robiąc to, co lubi.
Pamiętaj jednak, aby nie naciskać ani nie sugerować dziecku żadnego z klubów i zajęć dodatkowych, ponieważ powinna to być wyłącznie jego decyzja. Każdy z nas zna sytuacje, w których dzieci po kilku latach zajęć z gry na instrumencie lub gry w piłkę nożną w końcu czują wielką niechęć do danej aktywności, właśnie przez to, że jako dzieci były w pewien sposób naciskane do uczęszczania na konkretne zajęcia. Twoje dziecko musi samo odkryć, co lubi robić i w czym jest dobre. Oczywiście musisz wspierać swoje dzieci na każdym etapie ich drogi i zachęcać do dodatkowych aktywności i sumienności w swoich wyborach, ale pamiętaj, że nawet, jeśli Twoja pociecha będzie chciała sprawdzić się w każdym z istniejących w szkole klubów, bo wciąż nie odnalazła tego, co lubi, powinieneś jej na to pozwolić. Nie każdy od początku odnajduje swoją pasję. Niektórym potrzeba trochę więcej czasu.

Samodzielność
Pierwszy rok edukacji szkolnej to dla dziecka duża zmiana, całkiem nowe doświadczenie i pewnego rodzaju pierwszy krok w stronę dorosłości. Ważne jest, abyś dał swojemu dziecku szansę na wykazanie się samodzielnością i zaradnością. Oczywiście kiedykolwiek poprosi Cię o pomoc w lekcjach czy w przygotowaniu kostiumu na szkolne przedstawienie, jak najbardziej powinieneś okazać pomocną dłoń. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z nadopiekuńczością. Nie odrabiaj lekcji i prac dodatkowych za swoje dziecko, daj mu szansę zrobić to samodzielnie. Nawet, jeśli popełni błędy, nic w tym złego. Przecież wszyscy wiemy, że najlepiej uczy się na własnych błędach. Zawsze też możesz sprawdzić ukończoną pracę lub odrobić zadanie domowe wspólnie z dzieckiem.

Jeśli do tej pory wszystkie podstawowe czynności wykonywałeś za swoją pociechę, najwyższa pora to zmienić. Twój syn i córka mogą samodzielnie przygotować sobie kanapkę, zawiązać sznurówki, ubrać kurtkę czy spakować plecak do szkoły. Oczywiście wciąż możesz mieć na oku czy, aby na pewno Twoje dzieci wykonują swoje obowiązki, ale nie zapominaj, aby dać im trochę swobody i zaufania. To nauczy ich samodzielności i życiowej zaradności.