3 sposoby na oszczędzanie w czasie epidemii

3 sposoby na oszczędzanie w czasie epidemii

Co rozpoczęło się jako kryzys dotyczący zdrowia publicznego, szybko przerodziło się w kryzys ekonomiczny. Tysiące ludzi straciło źródło dochodu, a to jeszcze nie koniec negatywnych skutków  COVID-19 dla gospodarki. Najgorsze, że nie mamy pojęcia jak długo potrwa epidemia i jakie będą jej długofalowe skutki.

W związku z powyższym, wszyscy powinniśmy zmienić nasze podejście do wydatków, abyśmy mogli przetrwać najbliższych kilka miesięcy bez względu na wszystko. Rząd wprowadził pakiet antykryzysowy, ale nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać, natomiast jest kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego, które możesz zastosować już dzisiaj. Poniżej trzy z tych sposobów:

1. Zbuduj rezerwę finansową

Jeżeli dalej posiadasz stabilne źródło dochodu, to powinieneś zacząć oszczędzać każdą możliwą złotówkę w razie gdyby twoja firma musiała ograniczyć/zamknąć działalność. Zaleca się posiadanie oszczędności, które powinny pozwolić na przetrwanie przynajmniej 3 miesięcy (włączając w to opłaty, spłaty kredytów i koszty żywności), jednak jeżeli to możliwe, przygotuj rezerwę nawet na dłużej, gdyż długotrwałe skutki epidemii, prawdopodobnie rozciągną się w czasie.

Oszczędzanie może być w tym czasie prostsze niż w normalnych warunkach. Zamknięte restauracje, siłownie, kina i większość punktów usługowych, sprzyjają ograniczeniu wydatków. Trzeba jednak rozważyć dodatkowe koszty związane ze zrobieniem zapasów żywności i środków higienicznych, co może nieco ograniczyć rozporządzalne oszczędności.

Wiele banków i instytucji finansowych, oferuje teraz pomoc osobom dotkniętym, bezpośrednio lub pośrednio, przez epidemie koronawirusa. Można się ubiegać o odroczenie terminu płatności bądź całkowitą zmianę harmonogramu i warunków kredytu. Warto sprawdzić jaką politykę w tym zakresie, posiada instytucja wobec której posiadasz zobowiązanie. Dzięki temu, być może będziesz w stanie, przeznaczyć więcej środków na budowę rezerwy finansowej.

2. Przemyśl swój budżet domowy

Postaraj się ograniczyć wydatki na następnych kilka miesięcy. Oczywiście, nadal musisz płacić za jedzenie, czynsz, ubezpieczenie i transport do pracy, jeżeli nie możesz pracować zdalnie. Możesz też rozważyć rezygnację z niektórych usług subskrypcyjnych. Jeżeli znajdą się jakдieś koszty, które będzie się dało bezpiecznie ograniczyć, to pamiętaj przeznaczyć zaoszczędzoną kwotę na rezerwę finansową.

Jeżeli utraciłeś pracę w związku z epidemią, to zgłoś się po zasiłek lub skorzystaj z innych programów pomocowych, które proponuje rząd. Dzięki temu nie będziesz musiał pozbywać się oszczędności w tak szybkim tempie i dasz sobie więcej czasu na znalezienie pracy.

Przegląd wydatków jest ważny również dlatego, że możesz być zmuszony do uwzględnienia wydatków, których wcześniej nie musiałeś ponosić (np. dodatkowa opieka nad dziećmi). Optymalizuj wydatki, aż nie uda Ci się znaleźć optymalnego rozwiązania na przetrwanie najbliższych tygodni czy miesięcy. Jeżeli jednak nie będziesz miał innego wyjścia, możesz rozważyć pożyczkę lub zwiększenie zadłużenia na karcie kredytowej. Staraj się jednak unikać nadmiernego zadłużania się.

3. Rozważ konsolidację zadłużenia

Stopy procentowe zostały obniżone przez Radę Polityki Pieniężnej do historycznie niskiego poziomu. Ma to wpływ na korzystniejsze oprocentowanie kredytów. Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny, może w dłuższej perspektywie przynieść oszczędności, a w krótkiej perspektywie przynieść dodatkową gotówkę na tworzenie bufora finansowego. Obniżenie miesięcznych zobowiązań kredytowych, może okazać się zbawienne w czasie kryzysu.

Czasami, refinansowanie zadłużenia, wiąże się z dodatkowymi kosztami, więc nie w każdym przypadku jest to rozwiązanie optymalne. Przelicz wszystko bardzo dokładnie z uwzględnieniem najdrobniejszych opłat zanim zdecydujesz się na ten krok. Z konsolidacji nie skorzystasz też, jeżeli już utraciłeś swoje główne źródło dochodu. W takim przypadku, postaraj się negocjować zmianę warunków spłaty z bankiem, w którym obecnie spłacasz zobowiązania, aż nie znajdziesz nowej pracy i będziesz mógł skorzystać z właściwego refinansowania.

Wszyscy staramy się właściwie ocenić bieżącą sytuację i jej niezaprzeczalny wpływ na życie milionów ludzi. Najlepsze co możemy teraz zrobić, to przygotować się finansowo na ten trudny czas. Jeżeli nie udało Ci się jeszcze zrobić rzeczy opisanych powyżej, to nie ma na co czekać!