Wczesne przygotowania domu na nadchodzącą zimę

Wczesne przygotowania domu na nadchodzącą zimę

Co prawda dopiero pożegnaliśmy wakacje, ale zima zbliża się do nas wielkimi krokami. W przeciwieństwie do pozostałych pór roku okres zimowy, mimo iż piękny, to potrafi przysporzyć nam sporo problemów. Zaśnieżone drogi, oblodzone chłodniki i przede wszystkim zimno. Wiele osób czeka z zimowymi przygotowaniami do ostatniej chwili, co często może doprowadzić do kłopotliwych sytuacji, jak problemy z ogrzewaniem w domu. Po co więc zwlekać do ostatniej chwili, jeśli można zacząć przygotowania już teraz i robić to na spokojnie, bez stresu?

Okna

Szczelne okna, które nie przepuszczają powietrza to absolutny must have zimową porą. Warto zapoznać się z regulacją okien, a następnie umyć uszczelki i zabezpieczyć je specjalnym środkiem chroniącym przed pękaniem i zamarzaniem (można użyć specjalnego preparatu do uszczelek).

Komin

Wyczyszczony i sprawnie działający komin, to zbawca podczas ostrych mrozów. Pamiętajmy o sprawdzeniu komina przed zimą a najlepiej zleć taką pracę kominiarzowi. Sprawdzi on ewentualne uszczerbki w kominie i dobrze go wyczyści. Jeśli zajdzie taka konieczność, zleci też naprawę. Czysty komin uchroni nas przed dostawaniem się dymu do wewnątrz i zaczadzeniu. Pozostałości sadzy w kominie mogą ulec zapaleniu i doprowadzić do pożaru całego domu i wybuchu komina. Nie pomijaj corocznej kontroli, ponieważ nawet lekkie ubytki w ścianach komina, mogą pod wpływem wody i mrozu zniszczyć konstrukcję oraz narazić Cię na przykre konsekwencje dla zdrowia oraz portfela. Warto zainwestować w czujnik czadu. Urządzenie to kosztuje stosunkowo niewiele, a może ocalić Ci życie.

Jeśli szykują Ci się większe wydatki, sprawdź, czy instytucja, która wydała Ci kartę kredytową, nie oferuje specjalnych zniżek na tego typu zakupy lub usługi kominiarskie. Możesz łatwo zdobyć taką informację kontaktując się z konsultantami przez telefon lub online. Konsultanci AXI dostępni są 24/7. W razie jakichkolwiek pytań związanych z kartą kliknij TUTAJ.

Drzwi

Może wydawać się to błahą kwestią, ale wyobraź sobie sytuację, kiedy po ciężkim dniu w pracy, marząc jedynie o kubku ciepłej herbaty, wracasz do domu, gdzie okazuje się, że Twoje drzwi wejściowe zamarzły. Jest to bardzo prawdopodobne. Aby zapobiec występowaniu tego typu sytuacji, wystarczy użyć tego samego środka na uszczelki, co w przypadku okien lub po prostu naoliwić zamki, czy też nosić ze sobą środek odmrażający (równie świetnie sprawdza się przy drzwiach samochodowych). Możesz też dodatkowo zabezpieczyć się przed mrozem i wyregulować zawiasy, które pod wpływem zmiany temperatur zmieniają rozmiar i warto robić to, co sezon. Pamiętaj również o mikropęknięciach w powłoce lakierniczej, które działają negatywnie na izolację drzwi.

Dach

W zależności od konta nachylenia dachu, śnieg może stanowić większe lub mniejsze zagrożenie dla Twojego domu. Najbardziej skomplikowany jest dach płaski, który będziesz musiał regularnie odśnieżać, samodzielnie lub z pomocą fachowców. Najpewniejsze będzie wynajęcie profesjonalistów, którzy zrobią to w sposób bezpieczny dla konstrukcji dachu i Twojego zdrowia. Robiąc to samemu, możesz posłużyć się zwykłą łopatą do odśnieżania, musisz robić to jednak delikatnie, aby nie uszkodzić powierzchni dachu. Jeśli kąt nachylenia jest lekki, ale i tak osiada na nim sporo śniegu, lepiej pozostaw sprawę komuś innemu. Mimo najlepszego modelu dachu, duże ilości wilgotnego i zamarzającego śniegu mogą okazać się konieczne do usunięcia. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie swojego dachu w płotki przeciwśniegowe, rozbijacze śniegu lub śniegołapy, które uchronią jego powierzchnię przed zniszczeniami a rynny przed oberwaniem. Ponadto, pamiętaj, aby wyczyścić rynny z liści i zanieczyszczeń zgromadzonych jesienią. Możesz to zrobić za pomocą specjalnej szczotki lub wody pod ciśnieniem. Jeśli Twój dach widocznie przecieka, pamiętaj o wezwaniu ekipy, która pozbędzie się problemu przed nadejściem zimy. Zlekceważenie takich problemów może prowadzić do niechcianej wilgoci, pleśni i w najgorszym przypadku kapiącej na głowy domowników wody.

Ogrzewanie

Przygotuj odpowiednio wcześniej zapasy opału. Kupując go w ostatniej chwili, przed sezonem lub w sezonie zapłacisz o wiele więcej niż na przykład teraz. Jeśli posiadasz kominek, czy inny rodzaj ogrzewania niż piec, zrób przegląd całego systemu. Sprawdź, czy nie posiada żadnej usterki, która może zaburzyć Twój spokój w okresie zimowym. Pamiętaj również o grzejnikach, w których warto uzupełnić poziom wody, odpowietrzyć je i odsunąć od nich wszelkie meble i grube zasłony, gdyż zmniejszą one wydajność ogrzewania. Warto zamienić też zasłony na krótsze i zamontować ekrany odbijające ciepło od ściany za kaloryferem.

Kanalizacja

Przed zimą warto udrożnić kanalizację, ponieważ wszelkie liście, gałązki i inne brudy mogą ją zapchać, a zrobienie tego zimą będzie niemożliwe lub bardzo trudne i kosztowne. Lepiej jest zadbać o te kwestie teraz niż w okresie zimowym zostać bez wody, czy z zalanym domem.

Ogród

Zadbaj o wszelkie akcesoria ogrodowe. Sprawdź czy wszelkie węże i ujścia wodne nie są wypełnione wodą, która potem zamarznie i może je rozsadzić. Najlepiej wszystkie akcesoria wykonane z gumy schować w cieplejsze miejsce, aby chronić je przed mrozem. Schowaj również niepotrzebne taczki, łopatki, itp. Wyciągnij natomiast łopaty do odśnieżania! Przed mrozem schroń również rośliny doniczkowe wielosezonowe. Te jednosezonowe możesz wyrzucić do kompostownika. Jeśli posiadasz krzewy lub drzewka, które nie są zbyt odporne na mróz i wiatr, lepiej już przed pierwszym śniegiem okryć je odpowiednim materiałem. Wyczyść i zakonserwuj również kosiarkę, która dzięki temu posłuży Ci na długie lata. Nie zapomnij o sprzątnięciu grilla i mebli ogrodowych. Wylej również wodę z beczek i wszelkich obiektów magazynujących wodę, która może potem zamarznąć i zniszczyć zbiorniki.

Kratka wentylacyjna

Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu kratki wentylacyjnej z pajęczyn i kurzu. Jeśli będzie zabrudzona lub zapchana, znacząco ograniczy przepływ powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej trzeba wyczyścić kratkę w czerpni i wymienić filtry w rekuperatorze.

Domowe akcesoria

Przygotowując swój dom z zewnątrz i dbając o wszelkie instalacje domowe, warto zadbać również o akcesoria, które umilą Ci czas spędzany w domu z rodziną. Zakup dodatkowe dywaniki, które położysz przy łóżku, aby wstając rano nie kłaść nóg na zimnej posadzce lub ciepłe kapcie, które ogrzeją stopy. Możesz również zaopatrzyć się w parę gier planszowych lub multiplayer do konsoli, jeśli taką posiadasz. Umilisz sobie w ten sposób czas spędzony z rodziną, nawet gdy za oknem pogoda nie będzie was rozpieszczać. Zainwestuj także w ulubione herbaty, gorącą czekoladę i witaminę D, która doda Ci trochę wigoru i pomoże Ci przetrwać chłodne dni, aż do wiosny.

Każdy, kto przygotuje swój dom na zimę, może z powodzeniem czekać na kolejne promienie słońca, które przyjdą za kilka miesięcy. Wystarczy jeden weekend, aby doszlifować swój dom, na tyle, aby nie spędzić potem kilku dni w mrozie i śniegu naprawiając szkody. Jeśli czekają Cię troszkę większe koszta związane z przygotowaniem się do zimy, warto wcześniej zainteresować się złożeniem wniosku o kartę kredytową, która umożliwi Ci skorzystanie z atrakcyjnych zniżek na artykuły do samochodów, domu, czy dodatkową odzież.