Najczęściej popełniane błędy w obchodzeniu się z pieniędzmi

Najczęściej popełniane błędy w obchodzeniu się z pieniędzmi

Czasem nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak dysponować swoimi pieniędzmi. Będąc młodzi myślimy, że mamy mnóstwo czasu, aby się tego nauczyć, aż w końcu przychodzi moment, gdy jest już za późno. Popadamy w długi, nie potrafimy oszczędzać, nie stać nas na życie i przyjemności o jakich marzymy itp. Im wcześniej nauczymy się zarządzania zarobionymi pieniędzmi, tym lepiej dla nas. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak się przed nimi ustrzec?

Wydawanie za dużo pieniędzy
Zdarza Ci się po otrzymaniu wypłaty wydawać więcej niż w pozostałe dni miesiąca? Jadanie na mieście, kawa w drodze do szkoły lub pracy, spontaniczne wypady do galerii, czy inne drobne przyjemności... Taki sposób działania kojarzy się głównie z młodszym społeczeństwem. Niestety nawet osoby dorosłe, pracujące, posiadające własne rodziny i dzieci, często borykają się z brakiem gotówki i ogólnymi problemami finansowymi. Zamiast kombinować, sięgać po kredyty i pożyczki, lepiej nauczyć się odpowiedniego zarządzania domowym budżetem.

Wydajesz pieniądze na bieżąco i nie liczysz ile, gdzie i kiedy? Pora przestać! To, że pracujesz i zarabiasz niemałe pieniądze, nie oznacza, że musisz je wszystkie wydawać. Pomyśl o oszczędzaniu, inwestycjach i zabezpieczeniu się pod względem finansowym na czarną godzinę. Jeśli jesteś młody, pewnie wciąż możesz liczyć na rodziców, którzy nie raz chętnie poratują Cię niewielką pożyczką, prezentem lub domowym posiłkiem. Jednak na dłuższą metę, nie jest to dla Ciebie wcale dobre rozwiązanie.

Prędzej czy później i tak będziesz musiał zacząć radzić sobie samodzielnie.
Pora usiąść na spokojnie i ustalić swój miesięczny budżet! Spróbuj rozpisać sobie swoje comiesięczne wpływy (praca, stypendium, praca dodatkowa, a nawet kieszonkowe itp.) i wydatki. Warto przez pierwszy miesiąc nie zmieniać nic, a tylko notować wszelkie wydatki. Tym oto sposobem możesz dowiedzieć się na co wydajesz najwięcej i gdzie możesz poczynić cięcia budżetowe.

Bierzesz za duży kredyt
Bardzo często brakuje nam cierpliwości i chcemy wszystko mieć na już. Już teraz chcesz cieszyć się nowym autem, telewizorem, komputerem, czy mieszkaniem. Wydaje Ci się, że skoro otrzymujesz regularne wpływy na konto, to stać Cię na wszystko, na co masz ochotę. Niestety prawda okazuje się często zupełnie inna i w efekcie ze spłatą kredytu męczysz się znacznie dłużej niż wydawało Ci się na początku. Nie bierzesz pod uwagę, że zawsze może zdarzyć Ci się kolejny wydatek, najbardziej niespodziewany, taki na który musisz wydać pieniądze, których aktualnie nie masz, ponieważ spłacasz wcześniej zaciągnięty kredyt.

Powiedzmy, że zaciągasz kredyt na 10 tysięcy złotych, ponieważ z Twoich obliczeń wynika, że oszczędzając pewien procent od Twojej comiesięcznej wypłaty, tyle właśnie uzyskasz za 12 miesięcy. Decydujesz się na dwuletni okres spłaty pożyczki. W efekcie jesteś związany z bankiem przez cały okres spłaty zobowiązania. Musisz co miesiąc spłacać raty kredytu wraz z odsetkami, których mógłbyś uniknąć, gdybyś tylko poczekał ten jeden rok i zaoszczędził pieniądze na własną rękę. Czasami o wiele lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zorganizowanie potrzebnej kwoty, nawet jeśli zajmie to więcej czasu. Przed wzięciem kredytu przemyśl swoją decyzję kilka razy i zastanów się, czy jest Ci on absolutnie potrzebny. Może lepszą opcją jest zaopatrzenie się w kartę kredytową? Jest to znacznie tańsze i korzystniejsze rozwiązanie niż kredyty i pożyczki. Jeśli nie posiadasz jeszcze karty kredytowej i chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

Nie posiadasz ubezpieczenia
Życie jest pełne niespodzianek, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz się finansowo od nagłych sytuacji, możesz zostać na lodzie. Choroby dotykają każdego - czy to wypadek, czy zwykłe przeziębienie, które przeradza się w duszący kaszel. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie finansowe.
Ubezpieczenie na życie pomoże Ci, kiedy musisz przeleżeć kilka dni w szpitalu, w przypadku choroby lub śmierci bliskiej osoby itp. Zakres Twojej ochrony zależy od wariantu ubezpieczenia. Często miesięczny koszt, jaki musisz ponieść to zaledwie 30-50 złotych. Dzięki tej małej kwocie, którą mógłbyś wydać w jeden wieczór w restauracji, w razie jakiegokolwiek wypadku otrzymasz duże wsparcie finansowe.

Nie posiadasz planów i celów finansowych
Życie od pierwszego do pierwszego jest zadziwiająco często praktykowane wśród polskiej społeczności. Wydawałoby się, że zarabiając niewystarczająco, chciałbyś w jakiś sposób pomnożyć swoje fundusze lub oszczędzić na pewne większe przyjemności. Jednak wciąż istnieje wiele osób, które po prostu dzielą swoje pieniądze na ilość dni miesiąca i decydują się wydawać danego dnia dokładnie tyle, ile wyszło im z obliczeń. Zawsze starcza Ci pieniędzy do kolejnej wypłaty, masz bardzo stabilną pracę i spokój. Jednak w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wiesz po co robisz to wszystko i brakuje Ci motywacji. To właśnie cele finansowe i inne plany motywują nas do oszczędzania, zmiany pracy, czy większego wysiłku i realizowania się. Zastanów się, czy nie chciałbyś pojechać gdzieś na wakacje lub podnieść swoich kwalifikacji, ponieważ zawsze chciałeś pracować w innym zawodzie niż obecnie? Może chciałbyś przeprowadzić się do większego mieszkania, czy może założyć własną firmę?

Żyjesz ponad stan i nie myślisz przyszłościowo
Zaciągasz jedną pożyczkę za drugą i ciągle jesteś komuś dłużny. Nie ważne, czy pożyczka jest zaciągnięta u znajomych, w banku, czy w innej instytucji udzielającej pożyczek. Spłata każdej z nich niepotrzebnie Cię niepokoi i rujnuje Twój budżet. Nie myślisz o oszczędzaniu na emeryturę, lecz wydajesz wszystko na drogie gadżety, urodę i ubrania najwyższej jakości. Zaspokajanie swoich potrzeb jest bardzo ważne, ale równie ważne jest rozsądne podejście do własnych finansów. Co jeśli w przyszłości zabraknie

Ci funduszy na coś niezwykle ważnego?
Zastanów się, czy warto zadłużać się na poczet rzeczy materialnych i zacznij zbierać na emeryturę. Żyjąc za mniejszą niż Twoja dotychczasowa pensja emeryturę, będziesz miał znacznie bardziej ograniczone fundusze na cieszenie się tymi ostatnimi latami. Nikt chyba nie chce żyć w biedzie i liczyć każdego grosza. Odkładając nawet 50 złotych miesięcznie przez 20 lat możesz uzyskać naprawdę sporą sumę pieniędzy. Pamiętaj jednak o założeniu konta oszczędnościowego lub lokaty, żeby nie kusiło Cię korzystanie z oszczędności oraz żeby były bezpieczne.

Nie czytasz podpisywanych umów
Bez względu na okoliczności, zawsze dokładnie czytaj wszystkie podpisywane przez siebie formalności. Na co dzień możesz spotkać wielu oszustów, którzy tylko czekają na Twoją chwilę nieuwagi. Nawet nawiązując umowę z dużą, znaną firmą, zwracaj uwagę na każdy szczegół! Nawet jedno zdanie wpisane w umowę małym druczkiem, może znacznie wpłynąć na Twoją niekorzyść. Jeśli masz wątpliwości co do podpisywanej umowy skorzystaj z pomocy doradcy prawnego.