Finanse osobiste - porady i wskazówki, co należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym?

Finanse osobiste - porady i wskazówki, co należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym?

Pieniądze bywają tabu

Dla niektórych to temat"zakazany" ze względu na zbyt niskie zarobki, dla innych ze względu na zbyt wysokie. W niekórych branżach funkcjonuje nawet klauzula poufności, a pensja owiana jest prawdziwą tajemnicą. Można się tylko domyślać, że z pewnością opiewa na wyjątkowo atrakcyjną kwotę. Podstawą rozwijania swojej finansowej inteligencji jest jednak otwartość w analizowaniu własnych wydatków. O pieniądzach można nie rozmawiać z innymi. Można milczeć jak zaklęty, gdy inni spowiadają się ze swoich zarobków, ekscytują podwyżkami czy premią  lub narzekają na pusty portfel, ale dla siebie samego warto przyglądać się swoim finansom w sposób uczciwy i świadomy. Tylko dzięki temu udaje się bardziej kontrolować wydawanie, oszczędzać, budować finansową poduszkę bezpieczeństwa. Mówiąc najprościej - finanse muszą podlegać regularnej analizie, co w dzisiejszych czasach naprawdę nie jest trudne, chociażby z uwagi na szeroki dostęp do aplikacji mobilnych do zarządzania domowym budżetem.

Osobista analiza finansów na koniec roku

Ludzie mają ogromną tendencję do samooszukiwania się. Stosują przeróżne mechanizmy obronne, o których tak wiele mówi współczesna psychologia. Owe samooszukiwanie przejawia się również w odniesieniu do finansów. Najprostszym przykładem jest ten dotyczący wiecznego użalania się nad brakiem pieniędzy, podczas gdy wystarczyłoby tylko odrobinę bardziej świadomie przyjrzeć się swojemu stylowi wydawania. W efekcie pozwoliłoby to finanse uszczelnić, na przykład poprzez zrezygnowanie z części zakupów. Swawola w dysponowaniu comiesięcznym budżetem niejednokrotnie prowadzi wręcz do problemów natury finansowej. Wyjątkowo szkodliwe bywają chociażby impulsywne zakupy pod wpływem emocji. W końcu dzisiaj tak łatwo zaszaleć, za wszystko płacąc kartą kredytową... Taka karta to niejednokrotnie ogromne wybawienie w przypadku braku środków na naprawdę niezbędny zakup. W rękach osób kupujących w sposób kompulsywny, może być narzędziem niebezpiecznym. Zatem teraz est dobry moment na dokonanie osobistej analizy własnych finansów.

Teraz czas na podsumowanie roku pod kątem finansów

Sporo osób zupełnie automatycznie dokonuje wewnętrznie oceny mijającego roku. Podsumowuje się realizację własnych celów i planów, odhacza spełnione marzenia, myśląc już o  nowy rok. Tę odrobinę refleksji warto przenieść też na finansowy aspekt życia. Nawet, jeżeli rok kończy się na plusie, a na koncie oszczędnościowym spoczywa skrupulatnie budowana poduszka finansowego bezpieczeństwa, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób udało się zrealizować ten cel? Osobista finansowa analiza na koniec roku to przecież nie tylko wyszukiwanie własnych błędów w gospodarowaniu budżetem, ale też analizowanie swoich mocnych stron i umiejętności zarządzania pieniędzmi.

Aplikacje bankowe wspierające osobistą analizę finansową Nawet, jeżeli nie prowadziło się skrupulatnie kontroli własnych finansów poprzez zapisywanie wszelkich wydatków, na przykład w arkuszu kalkulacyjnym Excel, sporo cennych informacji można wyciągnąć z historii własnego konta rozliczeniowego. Coraz więcej banków oferuje doskonale zaprojektowane aplikacje, dzięki którym analiza finansów jest dziecinnie prosta. Dane są, bowiem gromadzone przez bank - wystarczy tylko zalogować się na swoje konto internetowe i sprawdzić, na co wydawało się pieniądze najczęściej. Aplikacje porządkują wydatki na przykład na cele związane z rachunkami, rozrywką, zakupami spożywczymi, lekami czy ubraniami. To najpopularniejsze kategorie, które uwzględniają praktycznie wszystkie banki. Zaglądając do historii swoich wydatków, z łatwością można sprawdzić, na co przeznaczało się najwięcej pieniędzy w poprzednich miesiącach. Oczywiście taka analiza nie będzie w 100% rzetelna, bo sto procent pewności odnośnie prawidłowego klasyfikowania wydatków można mieć tylko wtedy, gdy samemu przypisuje się konkretne kwoty do poszczególnych kategorii. Jeżeli jednak ktoś pragnie mieć bardziej ogólne pojęcie o tym, na co wydaje najwięcej, to naprawdę dobra metoda. Dzięki temu analizę finansową można zrobić praktycznie od zaraz, bez wymówek, że nie zgromadziło się rachunków. Warto tylko wiedzieć o tym, że aplikacja analizuje dane dotyczące płatności przelewami oraz przy użyciu karty płatniczej, a także transakcje wypłat z bankomatów. Jeżeli zatem za większość zakupów płaci się po prostu gotówką, bez gromadzenia rachunków i paragonów trudno będzie podsumować wydatki na konkretne kategorie.

Finanse osobiste - co uwzględnić w sprawozdaniu finansowym na koniec roku

Korzystanie z aplikacji bankowych to jeden z tropów na to, w jaki sposób można mieć dostęp do danych dotyczących wydatków. Coraz więcej osób stara się jednak regularnie notować wszystkie wydawane kwoty, prowadząc na przykład analizę budżetu w Excelu czy w aplikacji na telefonie. Jeżeli zapisywanie sum stało się już prawdziwym nawykiem, a dane rzetelnie gromadziło się przez cały rok, w grudniu można usiąść do większej analizy. Dobrze jest wtedy podsumować kategorie takie jak:

  • prowadzenie gospodarstwa domowego ( wyżywienie, rachunki, większe zakupy sprzętu AGD i RTV, remonty)
  • wydatki na ubrania i buty dla poszczególnych członków rodziny
  • wydatki związane z rozwojem osobistym, w tym również z rozwojem dzieci (studia, lekcje języka obcego, siłownia, dodatkowe zajęcia dla najmłodszych, psychoterapia)
  • kwoty przeznaczone na leki, wizyty u lekarzy,
  • wydatki na rozrywkę (kino, koncerty)
  • wycieczki, urlop, kolonie dla dzieci
  • wydatki na urodę ( fryzjer, gabinety medycyny estetycznej)
  • używki ( alkohol, papierosy)
  • paliwo i dojazdy do pracy
  • wydatki związane z utrzymaniem zwierząt
  • wydatki na kulturę ( książki i płyty)

Każda rodzina może mieć odrobinę inne kategorie wydatków. W niektórych domach nie trzyma się przecież zwierząt, a w innych nie korzysta z dostępu do kultury. To, zatem główne kategorie, którym warto się przyjrzeć pod koniec grudnia. Analizując kwoty przeznaczone na różne cele z nimi związane, można dojść do naprawdę ciekawych wniosków. Podstawą jest jednak uczciwość! Nie ma sensu oszukiwać się, jeżeli jakieś koszty są zbyt mocno obciążające dla budżetu domowego. Aby poczuć finansowy oddech, z czegoś trzeba czasami zrezygnować. Oczywiście jest jeszcze druga opcja - zamiast zaciskania pasa można starać się zarobić więcej, na przykład podejmując pracę dodatkową.

Mocne i słabe strony zarządzania budżetem

Analiza poszczególnych wydatków w wymienionych wyżej kategoriach może pozwolić na wyłonienie mocnych i słabych stron zarządzania budżetem. Słabe strony prowadzą do czarnych dziur finansowych i wyciekania pieniędzy z portfela. Często okazuje się, że przeciętna polska rodzina wydaje mnóstwo pieniędzy na posiłki jedzone gdzieś na szybko na mieście. Uszczelnienie wydatków w tym obszarze może pozwolić na zaoszczędzenie w skali roku naprawdę konkretnej kwoty. To tylko prosty przykład, jak uczciwa analiza finansów osobistych może dać szansę na budowanie poduszki bezpieczeństwa finansowego. Drugim aspektem analizowania budżetu domowego jest natomiast określenie mocnych stron, dobrych nawyków i praktyk w wydawaniu pieniędzy. Może okazać się, że wprowadzenie nowego systemu organizowania spożywczych zakupów dla całej rodziny ( na przykład duże zakupy raz w tygodniu), pozwoliło na zmniejszenie kwot wydawanych na tak zwaną "spożywkę". To pozytywna zmiana, za którą warto jest dać sobie samemu plusa. Ostatecznie właśnie po to robi się taką  analizę - to element rozwoju w obszarze inteligencji finansowej, która naprawdę nie jest nam przekazywana genetycznie. To tylko i wyłącznie kwestia treningu i nauki.